Veszélyes zöldségek
Az ügy szimbolizálja az uniós politikum végtelen romlottságát.A holland Baloldali Zöldek februári kongresszusukon elfogadtak egy olyan határozatot, amely Izrael bojkottjára szólít fel. Hollandia politikai tényezői közül elsőként lépte ezt meg a Judith Sargentinit is sorai között tudó szélsőbaloldali párt. Ám akad egy apró bökkenő a történetben: a kérdés, hogy vajon miként összeegyeztethető az, hogy a zsidókért (látszólag) rendkívüli módon aggódók most Izrael ellen agitálnak?
Fotó: demokrata.hu
Sargentiniék állásfoglalása szerint „a BDS egy legitim eszköz a palesztinok megsegítésére az igazságért való harcukban”. A zöldpárt határozott arról is, hogy ezentúl minden olyan törekvést megakadályoznak, amivel kriminalizálni akarják a BDS mozgalmat.
De mi is az a BDS mozgalom?
Izrael 1948-as megalakulását követően a palesztinok és az arab országok fellépést sürgettek a zsidó állam ellen, az anticionizmus tehát már a kezdetekkor része lett a politikai iszlám ideológiájának. Évtizedek múltán végül mozgalommá érett az akarat: 2005-ben megalakult a BDS, mely mozaikszó a bojkottot, a befektetések felfüggesztését és a szankciók alkalmazását takarja. Célja az Izrael elleni, gazdasági és kulturális térben történő hadviselés. Tevékenységük azonban nem pusztán a palesztinok vélt vagy valós sérelmeinek hangoztatására terjed ki – leplezetlen szándékuk a zsidó állam delegitimációja, és végső soron teljes megszüntetése.
Az utóbbi években az Európai Unió vezető szintjein felerősödtek az Izrael-kritikus hangok. Ebben minden bizonnyal nagy szerepet játszott a BDS aknamunkája, no és persze ez ügyben nem elhanyagolható az Európába importált milliónyi muszlim bevándorló hitbéli szempontrendszere sem. A legutóbbi holland eset egyértelmű irányt mutat a zsidókhoz való viszonyulás jövőbeni alakulását illetően.
Úgy tűnik, a posztmodern antiszemitizmus a szélsőbaloldal sajátja lett, és az extremista Zöldek, valamint a hasonszőrű európai pártok mára átvették a zsidógyűlölet stafétáját a szélsőjobboldaltól.
A kérdéskör azonban messze túlmutat még azon az éles politikatörténeti fordulaton is, amelyet a holland ökopárt eszközölt. Hiszen van annak egy diszkrét bája, hogy a magyar kormány nem létező antiszemitizmusa miatt kongatja a polkorrektség vészharangjait az a Judith Sargentini, akinek a politikai közössége a zsidó–palesztin konfliktust egyoldalúan, ez utóbbi szemszögéből szemlélő kezdeményezéshez csatlakozik, amelynek nem titkolt célja a zsidó nemzetállam térdre kényszerítése. Az eset kapcsán fennálló ellentmondás feloldhatatlannak tűnik, azonban ez a kétszínűség nem jelent különösebb problémát a szélsőbalos formáció és politikusai számára.
A félrenézés az európai elit sportágává nőtte ki magát – ha a PC-szekértolók szélsőséges üzelmeiről van szó, valamiért a gyűlölet és a kirekesztés ellen mindig harcosan fellépő brüsszeli vezetés mély csöndbe burkolózik. A mór megtette kötelességét: Sargentini az EU jelenlegi működését kritizáló Magyarország ellen elkészítette a liberális direktívák és a vágyvezérelt gondolkodás mentén összetákolt jelentését. Innentől már nem számít, hogy a tevékenysége összhangban van-e az általa hangoztatott értékekkel – elvtelen politikusok elvtelen játszmái folynak ma az európai balliberális körökben.
Az ügy szimbolizálja az uniós politikum végtelen romlottságát. Bort iszik, vizet prédikál: a Junckerek, Timmermansok, Sargentinik bármit megtehetnek (és meg is tesznek), ha pillanatnyi politikai érdekük úgy kívánja, ezzel akár szembeköpve korábbi önmagukat. Végső céljuk a közeljövőre nézve bizonytalan hatalmi pozícióik bebiztosítása. Azonban van egy pont, amikortól az embereket már nem lehet teljesen hülyének nézni.
Májusban kiderül, hogy a választók a valamennyi identitástól és meggyőződéstől semleges erőket választják, vagy a család kisközösségét és a nemzet egységét egyaránt erősíteni kívánó, értékelvű pártok mellett teszik le a voksukat.
A mérkőzés még nem lejátszott, a tét pedig nagyobb, mint valaha. Itt az idő, hogy kiálljunk a jövőért: ha élhető Európát szeretnénk örökíteni a következő generációkra, egy jó döntést hozva hozzájárulhatunk a változáshoz. Így esély nyílhat arra is, hogy az Európai Unió azt a formáját mutassa, amilyen idealisztikusnak a magyar társadalom a 2004-es belépés előtt látta.