Az igazságügyi törvényeket módosító néhány napja elfogadott sürgősségi kormányrendelet ellen rendeztek tüntetést vasárnap Bukarestben és Románia több nagyvárosában kormányellenes civil szervezetek, amelyhez egyes ellenzéki pártok is csatlakoztak.

Fotó: MTI, illusztráció

A bukaresti kormány székháza előtti téren több ezer demonstráló követelte a kormányrendelet visszavonását, amely szerintük politikai felügyelet alá vonja az igazságszolgáltatást. A tömeg az európai főügyészi tisztségre pályázó Laura Codruta Kövesi volt korrupcióellenes főügyészt éltette, illetve a kormányzó Szociáldemokrata Pártot (PSD) vezető Liviu Dragnea pártelnök és a kormány lemondását követelte és előrehozott választásokat sürgetett.

A demonstrálók szolidaritásukat fejezték ki a bírákkal és ügyészekkel, akik pénteken az ország több városában néma tüntetéssel, munkabeszüntetéssel tiltakoztak a megkérdezésük nélkül, titokban előkészített jogszabály ellen.

A csendőrség közölte, hogy a – közösségi oldalakon szervezett – bukaresti demonstráció törvénytelen, és a csendőrség mindent megtesz a közrend fenntartásáért.

A román média beszámolói szerint Nagyszebenben, Kolozsváron és Jászvásáron is ezrek vonultak utcára, illetve Románia számos más városában is tüntettek az ellenzéki szervezetek az igazságszolgáltatás függetlenségét féltő, kormányellenes jelszavakkal.

A bukaresti kormány kedden fogadott el azonnal hatályba lépő sürgősségi rendeletet a tavaly hatályba lépett új igazságszolgáltatási törvények újabb módosításáról. A kabinet egyebek mellett arról határozott, hogy a vezető ügyészi tisztségeket ezentúl bírák is megpályázhatják, holott a tavalyi reform egyik fő alapelve volt az ügyészi és a bírói pálya szigorú szétválasztása.

A rendelet egy másik előírásával a bírák és ügyészek visszaéléseit vizsgáló speciális vádhatóságot – amelyet a legutóbbi módosításkor hoztak létre – kivonták a legfőbb ügyész hatásköre alól.

Szerdán az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki a kormány rendeletével szemben, és felszólította Romániát, mielőbb térjen vissza az igazságszolgáltatási reformok útjára, és tartózkodjon az eddig elért eredmények eltörlésétől.

A kormány sajtóirodájának vasárnapi közlése szerint Viorica Dancila kormányfő hétfőre konzultációra hívta a bírák és ügyészek szervezeteit, ám azok azzal utasították el, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége nem alku tárgya.