Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

Eddig incidens nélkül zajlanak az amerikai félidős választások, ahol – az előrejelzések szerint – a republikánusok a növelhetik többségüket a szenátusban, míg a képviselőházban a demokraták szerezhetik meg a többséget.

Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

A republikánusok növelhetik többségüket a szenátusban 

Előrejelzések szerint a Republikánus Párt növelheti többségét a szenátusban a kedden tartott amerikai félidős választásokon.

A CNN hírtelevízió által ismertetett prognózisok szerint a szövetségi törvényhozás százfős felsőházában 51 helyet birtokló republikánusok kulcsfontosságúnak ítélt győzelmet arattak Indiana, Texas és Észak-Dakota államokban, így részben megőrizve eddigi helyeiket, részben pedig újakat szerezve továbbra is többségben lesznek a szenátusban.

A szenátusban 35 helyet választottak újra, a republikánus szenátorok az eddig ismert eredmények szerint megőrizték bársonyszéküket, a visszavonuló republikánus helyére pedig az újonnan jelölt republikánus politikusokat választották meg. 

Utah államban a visszavonuló Orrin Hatch szenátor helyére Mitt Romneynak, a 2012-es elnökválasztás republikánus elnökjelöltjének szavaztak bizalmat, Tennessee államban pedig a szintén visszavonuló Bob Corker helyett Marsha Blackburn lett a győztes republikánus. Győzelmével Romney, aki korábban Massachusetts állam kormányzója volt, visszatér az országos politikába.

A jobboldali szenátoroknak kulcsfontosságú helyeken sikerült győzelmet aratniuk. Például Texasban Ted Cruz megőrizte a választók bizalmát, de az alapvetően konzervatív Indianában és Kentuckyban is republikánus szenátor-jelöltek mellett döntöttek a választók. 

Viszont elhódítottak két szenátori helyet is a demokratáktól. Észak-Dakotában Kevin Cramer ütötte el az újrázás lehetőségétől Heidi Heitkamp demokrata párti szenátort, Missouriban pedig Claire McCaskill szenátor-asszonynak kellett búcsút mondania a washingtoni munkájának. Josh Hawley államügyész személyében Missouri republikánus szenátort küld a szövetségi törvényhozás felsőházába. 

A kongresszus alsóházában viszont az előrejelzések szerint a Demokrata Párt megszerzi a többséget a republikánusoktól.

A demokraták megszerezhetik a többséget a képviselőházban

Előrejelzések szerint a Demokrata Párt megszerzi a többséget a képviselőházban a Republikánus Párttól a kedden tartott amerikai félidős választásokon.

A Fox és a CNN hírcsatorna és az NBC televízió által ismertetett prognózisok szerint a demokrata képviselők száma bizonyosan meghaladja majd a többséghez szükséges 218-at a szövetségi törvényhozás 435 fős alsóházában. 

Végleges eredmény ugyan még nem született, de Nancy Pelosi, a demokraták képviselőházi frakcióvezetője a Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozva már biztosra mondta a demokrata többséget az alsóházban. 

A republikánusokhoz közelálló Fox televízió elemzői, köztük Karl Rove, a 2001 és 2009 között hivatalban lévő George W. Bush elnök volt főtanácsadója már azt vette számba, hogyan változhatnak majd a képviselőházi bizottságok elnöki posztjai, és ez milyen következményekkel járhat a republikánus Donald Trump elnökségére.

A televízió megszólaltatta Ed Rendellt, Pennsylvania volt demokrata párti kormányzóját, aki azt tanácsolta a demokrata politikusoknak: ne Donald Trump vélt ügyeinek vizsgálódásaival foglalkozzanak, hanem a törvényalkotással, elsősorban is az egészségbiztosítást és a bevándorlást szabályozó törvények kimunkálásával.

Más szakértők viszont azt jósolták, hogy a demokrata képviselők nem fogják kímélni az elnököt, többek között számon kérik rajta adóbevallásait, amelyeket a 2016-os megválasztása előtti kampányban nem mutatott be. Várható, hogy a két évvel ezelőtti választásokba való állítólagos orosz beavatkozással kapcsolatos vizsgálattal kapcsolatban is megpróbálnak neki kellemetlen pillanatokat szerezni.

Incidens nélkül zajlanak az amerikai félidős választások

Kedden a kora délutáni órákig nem történt említésre méltó incidens az Egyesült államokban zajló félidős kongresszusi választásokon.

Sarah Huckabee Sanders szóvivő közleményben számolt be arról, hogy Donald Trump elnök családja és barátai körében a Fehér Házból figyeli a fejleményeket

Az elnök az elmúlt hat nap alatt nyolc államban tizenegy kampányrendezvényen vett részt, és még hétfőn is három államban három gyűlésen kampányolt republikánus szenátorok és kormányzójelöltek mellett. 

Több rendezvényen is azt hangoztatta, hogy a voksolás az ő elnökségéről szóló népszavazás lesz. Egy indianai rendezvényen így fogalmazott: „így vagy úgy, de rólam szavaznak kedden”.

Hillary Clinton, a 2016-os elnökválasztás Trumppal szemben alulmaradt demokrata párti elnökjelöltje kedden egy Twitter-bejegyzésében azt írta: „az elmúlt két évben azt láttuk, hogy ez a kormányzat támadást indít demokratikus intézményeink és értékrendünk ellen. Ma kimondjuk, hogy elég!”. 

Az igazságügyi minisztérium még hétfőn bejelentette: 19 állam 35 választási körzetébe külön személyzetet rendelnek a választási folyamat ellenőrzésére. 

Kedd délutánig semmifajta incidensről nem érkezett jelentés, apróbb és azonnal korrigált szabálytalanságok, vagy figyelmetlenségből történt tévedésekazonban történtek. Michigan egyik kisebb településének általános iskolájában például arra figyelmeztették a reggel érkező szavazókat, hogy ha lövéseket hallanak, ne ijedjenek meg, mert az iskola gyakorlóterén véletlenül erre a napra szerveztek lőgyakorlatot.

Az ABC televízió Detroitból azt jelentette, hogy az egyik, szintén iskolában berendezett szavazóhelyiségben reggel nem tudtak voksolni, mert hiányoztak a szükséges szavazóberendezések. 

Kiderült, hogy a kommunikáció hiánya miatt a gépeket az iskola egy másik szárnyában őrizték elzárva, mert a szavazás lebonyolításáért felelősök azt hitték, ott lesz a voksolás. A Houston Chronicle című lap szintén a szavazógépek átmeneti technikai gondjairól számolt be. 

A The Washington Post című lap megrázó riportot közölt egy idős hölgyről, aki a múlt héten voksolt, kihasználva, hogy az Egyesült Államokban lehetőség van a korai szavazásra. A texasi Gracie Lou Phillips életében először szavazott. 82 esztendősen, súlyos betegen ment el voksolni, a szavazás utáni napon ágynak esett és azóta elhunyt.

Az első részeredmények magyar idő szerint éjjel  2 órakor várhatók.