A Magyar Nemzeti Bank (MNB) fennállása óta rendelkezik saját biztonsági szolgálattal, ahogy azt a fegyveres biztonsági őrségről szóló törvény előírja – közölte a jegybank az MTI-vel kedden.

A jegybank közleménye szerint az elmúlt napokban egyes pártok a Magyar Nemzeti Bank biztonsági tevékenységét bírálták, e politikai megnyilvánulásokban „a tudatlanság rosszindulattal párosult”.

A napokban több sajtóorgánum is beszámolt arról – a Népszava értesülései alapján -, hogy a jegybankelnök „saját testőrséget” hozott létre, és az MNB-Biztonsági Szolgáltatások Zrt. munkatársait a Terrorelhárítási Központ (TEK) és a Készenléti Rendőrség munkatársaiból verbuválták.

Az MNB közleményében azt írta, folyamatosan figyelemmel kíséri az uniós jegybankokban alkalmazott bankbiztonsági szintet, a jegybank által jelenleg alkalmazott bankbiztonsági gyakorlat megfelel az uniós jegybankok által követett gyakorlatnak.

Közölték, a fegyveres biztonsági őrségről szóló törvény értelmében – az állam működése és a lakosság ellátása szempontjából kiemelkedően fontos tevékenysége miatt – a jegybankot fegyveres biztonsági őrséggel kell védeni. A fegyveres biztonsági őrség létrehozására a törvény három lehetőséget határoz meg: az őrséget saját szervezetben, vagy többségi befolyást biztosító tulajdonosi részvételével működő gazdálkodó szervezet útján, vagy más fegyveres biztonsági őrséggel rendelkező szerv útján kell biztosítani.

Az MNB a törvény alapján döntött 2014-ben zártkörűen működő részvénytársaság megalapításáról. Az MNB-Biztonsági Szolgáltatások Zrt. látja el a jegybank központi épületeinek élőerős őrzés-védelmét, így az MNB felügyeleti tevékenységének helyt adó épület, valamint az MNB Logisztikai Központ élőerős őrzés-védelmét is. A jegybank ez utóbbi helyszínen végzi minden készpénzzel kapcsolatos feladatát, vagyis a készpénzellátást, a bankjegyek feldolgozását és tárolását. E tevékenység kiemelt súlyát érzékelteti az MNB jelentéseiben rendszeresen publikált adat, azaz a forgalomban lévő készpénz értéke, amely mintegy 4200 milliárd forint volt 2015 végén.

Az MNB-Biztonsági Szolgáltatások Zrt. a fegyveres biztonsági őrséggel végzett alaptevékenységén túl a jegybank részére őrzésvédelmi és rendezvénybiztosítási feladatokat is ellát.

Az MNB-Biztonsági Szolgáltatások Zrt. gazdálkodásáról szóló, 2014. évi pénzügyi beszámoló nyilvános, a 2015. évi pénzügyi beszámoló közzétételi határideje pedig 2016. május 31. – olvasható az MNB közleményében.

MTI