A döntőben a hallgatóknak egy teljesen új irányzat, a metropolitan agriculture témakörhöz tartozó esettanulmányt kellett kidolgozni. A feladat során egy olyan komplex rendszert kellett megálmodniuk, amely az agrárgazdaság szempontjából adhat választ a fenntarthatóság, a munkanélküliség és az elvárosiasodás kérdéseire.

A leleményes diákok létrehoztak egy elméletben jól működő rendszert: a munkanélkülieket és a társadalom szélére sodródottakat vezették vissza a társadalom körforgásába. Elképzelésük szerint a foglalkoztatás nélküliek a nagyvárosok környékén kapnának munkát az agrárgazdaságban, így a munkájuk által az általuk generált állami költségek – mint például a munkanélküli segély – csökken, a profit pedig nő, hiszen a dolgozó ember a keresletet is ösztönzi.

„Ezen a rendszeren belül alakítottunk ki egy úgynevezett Koordinációs Rendszert, melyet már eleve egykori munkanélküliek irányítanának, és melynek feladata a rendszeren belüli szervezés, elosztás és kiválasztás problémáinak kezelése. A munkanélkülieken kívül a helyi cégek, a helyi farmerek támogatását is célul tűztük ki, melynek köszönhetően egy, helyben generált egészséges körforgás alakulna ki a helyi piacon” – tette hozzá Rózsavölgyi Árpád, az SZTE Mérnöki Kar gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök hallgatója.

A bronzérmes hallgatók: Jani Renáta (SZTE Mérnöki Kar), Balogh Ádám (SZTE Gazdaságtudományi Kar), Rózsavölgyi Árpád (SZTE Mérnöki Kar), Sprok Marcell (SZTE Mérnöki Kar)

Felkészítő tanár: Dr. Panyor Ágota, SZTE Mérnöki Kar

Szegedi Tudományegyetem

A Szegedi Tudományegyetemet, mint az ország egyik legnépszerűbb felsőoktatási intézményét évek óta a világ legjobb 500 egyeteme között tartják számon. Az egyetemen közel 30 ezer egyetemi hallgató 13 képzési terület, 36 képzési ágában 4 osztatlan képzési szak (orvos, fogorvos, gyógyszerész, jogász), 97 alapképzési és 56 mesterképzési szak valamint 34 felsőfokú szakképzési szak közül választhat. Az intézményben 18 doktori iskola működik. A Szegedi Tudományegyetemen 2219 oktató – köztük 18 akadémikus, 117 akadémiai doktor és 946 PhD fokozattal rendelkezik – felkészült munkája eredményeképpen kiemelkedően magas szinten folyik az oktatás, és nemzetközi szinten is elismert az intézmény kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenysége. Mindezeknek és az intézmény pezsgő kulturális életének köszönhetően az egyetem a Dél-alföldi régió és az ország egyik vezető kulturális, gazdasági és szellemi központja.