A kutyák megtaníthatók arra, hogy kiszagolják a maláriával fertőzött embereket egy tanulmány szerint, amelynek célja, hogy feltartóztassák a halálos betegség terjedését.

Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

A brit szakemberek kutatásában a kutyák maláriával fertőzött gyerekek által viselt zoknikban szagolták ki a malária kórokozójának szagát. A felfedezés elvezethet az első gyorsteszt kifejlesztéséhez.

„A kutyák képesek észlelni a különbséget a malária parazitájával fertőzött gyerekek és a nem beteg társaik által viselt zoknik között” – mondta Claire Guest, a Medical Detection Dogs (orvosi észlelő kutyák) alapítvány társalapítója.

A 2008-ban létrehozott alapítvány reméli, hogy a ma még korai stádiumban lévő kutatásuk elvezethet a világ egyik leghalálosabb betegségének kiirtásához.

A WHO adati szerint 2016-ban 216 millió maláriafertőzött ember volt a világon, 445 ezren belehaltak a betegségbe, 16 ezerrel többen, mint az előző évben.

A kutatók szerint a maláriaparazita által kibocsátott szag vonzza a szúnyogokat, amelyek a betegséget terjesztik. 

Ez ugyanaz a szag, amelyet a kutyák érzékelhetnek – mondta Steve Lindsay, a Durhami Egyetem professzora.

A kutatás még korai szakaszban van, a csoport szélesebb körű próbákat tervez, hogy lássák, a kutyák képesek-e közvetlenül az embereket megszagolva érzékelni a betegséget. Úgy vélik, ha ilyen kutyákat alkalmaznak az országhatárokon, gyorsan megelőzhetik a kórokozó határokon keresztüli terjedését.

A kutyáknak különös szagérzékelő képességét más betegségek elleni harcban is bevetették már, a brit egészségügyi hatóságok engedélyt adtak például  arra, hogy kutyákat képezzenek ki a prosztata- és bélrák kiszaglására emberi vizeletből.