Harmadikán, szerdán este a Doku című műsorban azt mondta – ezúttal jelző nélkül említem – Szigeti Péter: „avítt keresztény erkölcsi megfontolás” alapján záratták be minden bizonnyal vasárnapra a nagy üzlethálózatokat.

Tessék ízlelgetni ezt a mondatot: „avítt keresztény megfontolás”. Már csak azért is, mert az ATV a Hit Gyülekezete televíziója, s Németh Sándor olyan erős egyéniség, hogy azt hittem, meghatározza a csatorna arculatát, amelyben minden héten ő szolgáltatja a főműsort. A Hit Gyülekezete a Bibliára, a keresztény tanításokra építkezik. És legfőbb prédikátora, az igenis szuggesztív szónok legalább három órán át az „avítt” keresztény tanokat idézi fejből vagy olvasva. És az imponálóan nagyszámú és intelligens arcú hívősereg, amelyről lerí, hogy a magyar középosztály javából toborzódik, lenyűgözve figyeli s hangtalanul, a szónokkal együtt motyogja az „avítt” keresztény szöveget. Csudálkozom. Hogyan férhet össze egyetlen csatornán belül a keresztény szellemiség pökhendi lekezelése és a vallásként hivatalosan is elismert Hit Gyülekezetének keresztény istentisztelete? Annál is inkább, mert az a fajta politikai kurzus, amelyhez a kopaszonc is tartozik, másutt viszont a keresztény eszmékre hivatkozva korholja Orbánt azért, mert megpróbál gátat vetni a cunamiszerű migránsáradatnak. Sőt, még a szelíd Ferenc pápát is karikás ostorként pattogtatja, és a feje fölött tekergeti, üt is vele, a kriptoterroristák és az európai-keresztény valláserkölcsök sárba tiprói, asszonygyalázói védelmében.

De vizsgáljuk meg közelebbről, mit is tart avíttnak, vagyis elavultnak, kopottasnak, ócskának, semmire sem jónak az ürgönc a kereszténységben?

Közhely: a kereszténység a SZERETET vallása. Híve vagyok a számokra hagyatkozó érvelésnek, a statisztikának (de nem úgy, mint Churchill, aki a maga által meghamisított statisztikának hitt). Megszámoltam, hányszor fordul elő a szeretet (caritas) a négy evangéliumban és Szent Pál leveleiben. Százhúsznál többször. Szent Pál, a Krisztus után legfontosabb kereszténységértelmező és igehirdető negyvenkétszer értelmezi a szeretet mibenlétét. Hangsúlyozandó: az ember- „szeretet a legnagyobb erény a kereszténységben” (Kor 13,13). A Rómaiakhoz írva evangéliumértékű levelében, imigyen: „Ne tartozzatok senkinek semmivel, csak kölcsönös szeretettel, mert aki embertársát szereti, a többi törvényt is megtartja. (…) A törvény tökéletes teljesítése tehát a szeretet.” (Róm 13,8–10.)

Megvizsgáltam a többi vallást is. Ám ilyen keményen, egyértelműen a szeretet követelményét nem hangsúlyozza egyetlen nagy vallás sem, legföljebb könyörületesség formájában. A zsidó vallás hatszáztizenhárom törvénye között a szeretet Istenre vonatkozik. Az ismeretlen hellenizált zsidó hívő a Példabeszédek könyvében pedig így vélekedik: „A szeretet mindent befödöz” (Péld 10,12). Ugyane műben: „Ha éhezik ellenséged, adj neki enni, ha szomjúhozik, adj neki vizet inni” (Péld 25,21).

Hangsúlyozom: az EMBERszeretet ennyire radikálisan megkövetelt formában és ilyen nyomatékkal még a zsidó vallásban sem fordul elő. Vagyis a kereszténység a szeretet forradalmát hozta be a vallások történetébe.

Ha így van, márpedig így van, akkor ez az idiótonc mit talált avíttnak a kereszténységben?

Hát nem érzik, hogy ez az alantas undorkodás nemcsak a bakkfitty, hanem az ATV, a műsorvezető Simor András és a lapítonc Kuncze szégyene is, mert hallgattak cinkosul. Nem tudom őket szeretni.