Az új pozsonyi csata előtt
Ezerszáztizenkét évvel ezelőtt, 907 június 4. és 7. között egy sor ütközet zajlott Pozsony közelében.Ezerszáztizenkét évvel ezelőtt, 907 június 4. és 7. között egy sor ütközet zajlott Pozsony közelében, a Duna két partján, sőt magán a Dunán is. A pozsonyi csata néven elhíresült esemény sokáig kevés figyelmet keltett a történészek körében, míg aztán lassan elfogadottá vált a felismerés, hogy a magyar történelem egyik sorsfordító háborújának kell tekintenünk. Ekkor dőlt el, hogy egyáltalán megalakulhat a szuverén magyar állam.
A csata konkrét előzményeit jól ismerjük, tudjuk, hogy a Frank Birodalom keleti fele belső hatalmi viszonyainak megváltozása volt a kiváltó ok. Miután a magyarokkal jó viszonyt ápoló Arnulf keleti frank király meghalt, és a magyarok Berengár itáliai király (maga is frank nemes) szövetségesei lettek, Arnulf utóda, Gyermek Lajos, valójában a nevében uralkodó Hatto mainzi érsek szembefordult a magyarokkal, a meghívására tárgyalni jött Kurszán magyar vezért és teljes kíséretét legyilkoltatta, majd megindult a magyarok ellen. Tudjuk az eredményt is: a két oszlopban és hajókkal a Dunán támadó germán sereg gyakorlatilag megsemmisült.
Ám a csata jóval többről is szólt. Az addigra Európa nagy részét meghódító germánságnak a Kárpát-medence irányába történő terjeszkedése több mint fél évezredre megállt. De korántsem végleg. A történelem egyik legsikeresebb népének, a germánnak ugyanis egyfajta belső programja a kiterjedésre törekvés, gazdasági, kulturális és időről időre katonai eszközökkel – e tulajdonságával persze nincs egyedül a népek között.
A folyamat az V. század végén kezdődött, és megszakításokkal azóta is tart. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy ez nem minősítés, csupán a tények megállapítása. Továbbá fontos azt is tisztázni, mit értünk germánok alatt. Ehhez elegendő rápillantanunk a Frank Birodalom térképére Nagy Károly idejéből, a IX. század legvégéről. Pontosan azt a területet látjuk, amelyet ma mag-Európaként ismerünk. Ha hozzávesszük Skandinávia germánjait, megértjük, milyen történelmi alapokra épült fel az Európai Unió. Tudjuk persze, hogy a franciák, noha még a nép neve is egy germán törzstől, a frankoktól származik, magukban hordozzák az ellatinosodott kelták kulturális örökségét is, a nyelvük újlatin, tradícióikban sok a római örökség, egészében mégis a Frank Birodalom örökösei. Valójában még az angolszász britek sem állnak mindettől távol, hiszen nemcsak a germán szászok, hanem az elfranciásodott germán normannok is formálták ezt a népet.
Pokol Béla alkotmányjogász nemrég mandátumbecslést adott közre a közelgő európai parlamenti választásokról abból a szempontból, hogy az általa föderalistának/integristának, valamint tagállambarátnak nevezett pártok várhatóan hogyan szerepelnek. Úgy becsüli, hogy például Németországban csupán 18 tagállampárti képviselő áll majd szemben 78 integristával. Azt gondolhatnánk, hogy eszerint a németek a nemzetek feletti Európát támogatják. Maguk a németek így is látják saját magukat. A valóság ezzel szemben az, hogy a németek, bővebben a Nagy Károly birodalmának kulturális-szellemi örökségét hordozó népek az ő Európájukba szeretnék integrálni a többi népeket. Arra törekednek, hogy a többi népek az ő frank birodalmi gyökerű identitásukban oldódjanak fel.
Ez a belső késztetés hajtotta mindig is a németséget, bővebb kitekintésben a germán–francia kultúra népeit. Nem kerülhetjük meg a párhuzamot a náci Németországgal sem. Bár annak felemelkedésében sok más tényező is szerepet játszott, köztük a bosszúvágy az első világháborút lezáró rossz békéért, a világválság, a szociáldarwinizmus téves ideológiája, a marxi szocializmus hamis vágyképe, nacionalizmus, agresszív antiszemitizmus – de az egésznek a mélyén a germán kiterjeszkedés belső késztetése munkált.
A másik oldalról viszont azt sem tagadhatjuk el, hogy mindaz, ami a második világháború után Nagy Károly egykori birodalmának helyén felépült, az nagyszerűnek bizonyult. Nyugat-Európa a jólét, szabadság és biztonság világa lett. És ha egy ilyen nép akar kiterjeszkedni, saját jólétének, szabadságának és biztonságának kiterjesztését ígérve, annak nehéz ellenállni. Különösen, hogy a kiterjeszkedés már nem katonákkal történik, hanem tőkével, eszmékkel és árukkal. Mi sem természetesebb, mint hogy a magyarság örömmel csatlakozott jogi értelemben is az úgynevezett mag-Európához.
Csakhogy a XXI. századra kiderült, hogy Nyugat-Európa, nem kis részben a második világháború tragikus következményeinek ellenhatásaként, végzetesen meggyengítette önmagát. Először is szabadságeszméje olyan ideológiai rendszerré állt össze, amely lehetetlenné tette, hogy hatékonyan fellépjen saját válságával, a gyermektelenségével szemben. Ebben odáig jutott, hogy ellenvetés nélkül tudomásul vette, amikor egy hivatalban lévő miniszter nácizmusnak minősítette a demográfiai válságra válaszul megalkotott magyar családtámogatási programot. Hogy a bajt tetézzék, Nyugat-Európa politikusai és véleményvezérei – a nagy iparvállalatok munkaerőigényeitől korántsem függetlenül – erkölcsi szabállyá tették a legújabb kori népvándorlással ide érkező idegen népek befogadását.
Nagy Károly birodalmának örökösei ezzel az önpusztítás felé vezető útra léptek. A rövid távú, nyers tőkeérdekekkel megtámogatott eszme diadalt aratni látszik a józan ész felett. A kiterjeszkedés késztetésének erejéből azonban ez semmit sem von le. Nagy Károly germán–francia népe továbbra is fennhatósága alatt szeretné tudni a környező népeket – ha a földjüket nem lehet, hát legalább a lelküket. Nem új birodalom épül tehát, hanem a régi bukkan fel új és új alakban, hogy újabb hódításokra induljon a mag-Európa pereme felé.
Ami minket, magyarokat illet, szemlátomást új pozsonyi csata megvívására kényszerülünk. Nem katonákkal kell hadakoznunk, hanem az ideológiai kiterjeszkedésnek kell ellentartanunk. Tiszteltjük és becsüljük a germán–francia népek teljesítményét, továbbra is értéknek tekintjük az uniót, remekül érezzük magunkat a közös Európában, de az alárendelt periféria szerepét, amelynek mibenlétéről a Habsburg-ház, a német Ausztria uralma alatt bőséges tapasztalatokat szereztünk, nem fogadhatjuk el.
Nekünk itt, Európa keleti felén szükségünk van a németekre, de szerencsére, ha más nagyságrenddel is, a németeknek is szükségük van ránk. Szóval, a cél nem egymás legyőzése, hanem az egymás közötti határok kijelölése. 907-ben képesek voltunk e határokat világosan kijelölni. Most is sikerülnie kell.