Kim Dzsong Un – hivatalos megszólítása szerint „a Koreai Munkapárt elnöke, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság Államügyi Bizottságának első elnöke, a Koreai Néphadsereg Legfelsőbb Főtábornoka, a tisztelt Kim Dzsong Un elvtárs” – a XXI. század egyik legrejtélyesebb közéleti figurája. A köré szőtt propagandaködön nem csak az észak-koreaiak képtelenek átlátni, a róla szóló információk jelentős részét megszellőztető dél-koreai sajtó értesüléseit is fenntartásokkal kell kezelni. Már a születési éve sem biztos: 1983-ban vagy 1984-ben látta meg a napvilágot Kim Dzsong Il és Ko Jonghi legfiatalabb fiúgyermekeként.

Fotó: MTI/AP, archív

Apja 2011-es halála előtt a világ alig tudott valamit a létezéséről. Eredetileg nem is őt jelölték ki utódul, de Kim Dzsong Il csalódott legnagyobb fiában, Kim Dzsong Namban, miután hamis útlevéllel próbált Japánba utazni, ezzel magyarázkodásra kényszerítette Phenjant. A középső fiút Kim Dzsong Cshoit állítólag alkatilag nem találták megfelelőnek, így esett a választás Kim Dzsong Unra. 2010-es kínai látogatására Kim Dzsong Il már legkisebb fiát vitte magával, ekkor jelentek meg az első találgatások arról, hogy esetleg ő lesz az örökös.

Bátyjához hasonlóan Észak-Korea új diktátora is Svájcban tanult, de a nyugati életformát nem ismerte meg, mert minden idejét otthonában és az észak-koreai nagykövet társaságában töltötte. Készült viszont néhány fotó róla, ezek mindmáig a kizárólagos hiteles forrásai fiatal éveinek. Hazatérve Phenjanba lassan a hatalom csúcsain találta magát. Apja halála után jottányit sem változtatott az addigi politikán, tovább militarizálta a már fél évszázados agymosáson átesett társadalmat, és folytatta az ország nukleáris programját. Apjához és nagyapjához hasonló kegyetlenségének magas rangú katonatisztek, rokonok és régi barátok egyaránt áldozatul estek. Idén februárban minden jel szerint az ő ügynökei gyilkolták meg idegméreggel bátyját, Kim Dzsong Namot a Kuala Lumpur-i repülőtéren.

Magánéletéről hivatalos közlés egészen 2012 júliusáig nem hangzott el Phenjanban, ekkor az állami televízió hírül adta, hogy nős. Felesége, Ri Szoldzsu az egyik népi együttesben énekelt, és állítólag a hangjával bűvölte el a diktátort. Már 2009-ben összeházasodtak, igaz, dél-koreai források szerint a haldokló Kim Dzsong Il határozottan ellenezte a kapcsolatot. A párnak három gyermeke biztosan született: 2010-ben egy fiú, 2013-ban egy lány, idén februárban pedig egy harmadik, akinek a nemét csak találgatják a szabad világban, de valószínűbb, hogy fiú. A dél-koreai hírszerzés szerint ugyanakkor akár több gyermekük is lehet.

Apjához és nagyapjához hasonlóan Kim Dzsong Un lelkesen hódol szenvedélyeinek, szereti a luxust, miközben népe szegény és éhezik. Kosárlabda-imádata még svájci diákéveire nyúlik vissza: iskolatársai szerint egész álló nap Michael Jordant rajzolgatta. Aligha véletlen, hogy a teljes elszigeteltségben élő Észak-Korea 2013-ban államfőknek és királyoknak kijáró tisztelettel fogadta Dennis Rodman hajdani NBA-sztárt. A családi hagyományhoz hűen Kim Dzsong Un szeret sokat és mértéktelenül inni, ivócimborái kikúrálására szaunákat hozatott magánszigetére, amelyet Dennis Rodman egyenesen Hawaiihoz és Ibizához hasonlított. A phenjani elit és Kim Dzsong Un környezetének italfogyasztását jól jelzi a Trademark nemzetközi export-import cég kimutatása. Ezek szerint egy év alatt több száz millió dollárért rendeltek amerikai italokat, német sört, dán likőrt és orosz vodkát az ázsiai kommunista országba. Hasonlóan tekintélyes összegekért rendeltek olasz sajtokat és brazil kávét is.

A diktátor szereti és igényli a fiatal nők társaságát, igaz, nem ragaszkodik pontos paraméterekhez, mint nagyapja, aki 13 és 15 év közötti, egyforma magas, szűz lányokból verbuvált magának háremet. A mostani diktátor hölgykoszorújába katonák válogatják össze a mutatósabb lányokat, akiknek onnantól kezdve, hogy szolgálatba léptek, halálbüntetés terhe mellett tilos a szüleikkel kapcsolatot tartani. Az orvosi ellenőrzésen átesett fiatal lányok Kim Dzsong Un személyes kísérői és szolgái, de megéri iparkodniuk, mert a diktátor pártvezetőkkel és katonatisztekkel házasítja ki őket, a legügyesebbek pedig külszolgálatra is mehetnek.

A gyermekkora óta dohányzó Kim Dzsong Un egészségtelen életmódja miatt erősen túlsúlyos, minden jel szerint cukorbeteg, és magas vérnyomásban is szenved. Előfordul, hogy időnként eltűnik a nyilvánosság elől, legutóbb 2014-ben négy héten át nem mutatkozott, és amikor előkerült, sétabotra támaszkodva járkált. A világ titkosszolgálatai és az újságok természetesen minden nyilvános megjelenéséből pontos adatokat olvasnak ki. Innen tudni, hogy Kim Dzsong Un manapság legalább százharminc kilót nyom, és folyamatosan hízik, 2012-ben még csak kilencvenkilós volt. Nem vitás, hogy egy méter hetven centiméteres magasságához képest a diktátor kórosan elhízott. A brit sajtó szerint észak-koreai hivatalosságoknak kellett figyelmeztetniük kínai tárgyalópartnereiket, hogy a pekingi pártvezetők ne nevezzék többet gúnyosan III. Duci Kim néven a színfalak mögött.