Szobor
Az iranyjelzo.hu független hírportálon megjelent a fantasztikus hír: egy dunántúli ásatáson XVI. századi márványszobrot találtak, amelyet a stílusjegyek alapján több művészettörténész is Michelangelónak tulajdonított.Az iranyjelzo.hu független hírportálon megjelent a fantasztikus hír: egy dunántúli ásatáson XVI. századi márványszobrot találtak, amelyet a stílusjegyek alapján több művészettörténész is Michelangelónak tulajdonított. A cikket jegyző újságíró kétségtelennek tartotta, hogy az alkotás Adolf Hitlert ábrázolja; az eltéveszthetetlen arcvonások és a jellegzetes karlendítés is ezt bizonyítja. Mindezek dacára a kormány mégis ki akarja állítani a szobrot, nyilvánvalóan egy köztiszteletnek örvendő reneszánsz művész hírnevével legitimálva saját fasiszta rendszerét. A lap biztos forrásból úgy értesült, már a helye is megvan a Szépművészeti Múzeumban. „Természetesen mindannyian tudjuk”, írja a közkedvelt publicista, „hogy Orbán eredetileg saját dolgozószobájában kívánta elhelyezni, vagy szíve szerint eladta volna a feketepiacon, hogy svájci bankszámláját még tovább hizlalja, de tisztában van a felszámolása és elnyomása dacára még mindig létező ellenzéki sajtó erejével, ezért nem merte megtenni. Résen vagyunk, sőt, amióta kiszivárogtak a miniszterelnök ilyen jellegű tervei, azóta Szél Bernadett és Hadházy Ákos a múzeum pincéjében töltik az éjszakákat, és egy sállal – amit Berni maga készített még az MTVA-nál átvirrasztott időkben – hozzákötötték magukat Hitlerhez.”
Fotó: shutterstock.com, illusztráció
A cikkhez érkezett kommentek kiemelték az alkotás értékét, de figyelmeztettek a művészi szabadság határaira, amit Hitler ábrázolásával Buonarroti mester nyilvánvalóan áthágott. Kunhalmi Ágnes is nyilatkozott, akihez eljutottak ugyan azok a hangok, hogy Michelangelo nem ismerhette a Führert, ám „ezeket a sületlenségeket éppen a szobor léte cáfolja.”
Végül Kásler Miklós egy interjúban beszélt arról, hogy a művész 1564-ben meghalt, Hitler viszont csak 1889-ben született; a szobor egy rabszolgát ábrázol kis bajusszal és oldalra fésült hajjal, a karlendítés pedig a köszöntés, amellyel Cézárt üdvözlik a halálba menők.
Az iranyjelzo.hu erre közölte, hogy „Kásler szerint a gladiátorok fasiszták voltak”.