Friederike Beck könyvének ismertetése

A francia Françoise Castex, az Európai Parlament szocialista frakciójának tagja a parlament megbízására jelentést készített Európa demográfiai jövőjéről. Nézete szerint „a gazdasági, társadalmi, de a kulturális szempontok miatt is történő bevándorlást pozitívnak kell tekinteni.”

Érdekes, jegyzi meg a szerző, a Castex-jelentés német változatában az olvasható, hogy 56 millió „vendégmunkásnak” kellene érkeznie az EU-ba 2050-ig, míg az angol nyelvű jelentésben „bevándorló munkások” olvashatók. Viszont az ennek alapjául szolgáló 2007. októberi, európai bizottsági tanulmány mindezekkel szemben „személyekről” beszél:

„Mintegy 56 millió emberre lenne szükség, akik az országba jönnek és munkát keresnek, hogy az EU 27 tagországa munkavégzésre képes korú népességének előre jelzett zsugorodását ki lehessen egyenlíteni.”

Azon országok esetében, amelyeknél jellemzően nagyobb a születési arány – mint például Írország –, nem kell munkaerő-bevándorlás. Más tagországoknál, mint Németország, Spanyolország, Olaszország és Lengyelország, „rengeteg bevándorlóra van szükség”. Mindent egybevetve, érveltek az Európai Unióban, a nettó bevándorlásnak egyértelműen az elmúlt évtizedek szintje fölött kell lennie annak érdekében, hogy a dolgozó népesség számának csökkenését kompenzálni lehessen.

Mivel az EU-nak migrációs agendája van, a jelentéstevőt nem különösen izgatta az illegális bevándorlás, és az sem, hogy senki nem tudja, vajon hány „szabálytalan” bevándorló tartózkodik Euró­pa országaiban. Már 2008-ban készítettek egy tanulmányt ezzel a címmel: „Mit lehet tenni az Európa elöregedése által kiváltott demográfiai csökkenés ellen?”

Ebben ez olvasható: az EU-tagországokba történő illegális bevándorlás tartós problémáját továbbra is elhomályosítja az a kísérlet, hogy a beáramlást kezelni lehessen. Azon harmadik államokból való polgárok száma, akik „szabálytalan módon” tartózkodnak az EU-ban, 4,8 és 8 millió közé tehető. Jelenleg az EU egységes bevándorláspolitikára törekszik.

Friederike Beck a 7. fejezet végén levonja azt a következtetést, hogy az Európai Unióban a migrációs agendát három fő motiváció hajtja. Ezek: a hatalompolitika, a geopolitikai súlyvesztéstől való félelem és a konszernek nyereségének növelése vagy fenntartása iránti kapzsiság.

A 8. fejezet címe: Az európai nemzet­államok leépítése egy európai egységállam létrehozásával. A fejezet egy Churchill-idézettel kezdődik, amely így szól: „Egy egyesült Európa nélkül semmiféle biztos kilátás nincs egy világkormányra. Európa egyesítése sürgős és nélkülözhetetlen első lépés ezen cél megvalósítására”.

Beck a fejezetet azzal kezdi, már hosszú ideje dolgoznak agytrösztök és alapítványok vezető figurái azon, hogy kidolgozzák egy új Európa, egy egységállam formáját, amelyben már nincs semmiféle nemzeti érdek. Nem kevesebbnek, mint az Európai Köztársaságnak kell lennie a végterméknek.

Walter Hallstein, az Európai Bizottság első elnöke a Frankfurter Allgemeine Zeitung 2013. március 28-i számában ezt így fejezte ki: „A nemzet eltörlése az európai gondolat! Ezt sem a mai bizottsági elnök, sem a mai német kancellár asszony nem merné kimondani. Márpedig ez a mondat az igazság.”

A szerző szerint az Európai Unió folyamatos válságban van, és távol áll attól, hogy politikájáért tömegek lelkesedjenek. A valutaunió nem működik és e helyzet általános megváltoztatására nincs kilátás. Joachim Gauck német elnök ezt a problémát 2003 februárjában így fejezte ki: „A válságnak nem csak gazdasági dimenziója van. Az az Európa-projektbe vetett bizalom válsága is.” 
(Folytatjuk.)