„Történelmet írtak a spanyolok! Transz nő nyerte a Miss Universe-t.”

Képernyőfotó: YouTube.com, szerk. 

Ez a szalagcím. Ettől a „történelmet írtak” kifejezéstől félek mindig. Ha egy festő rendesen megfest egy képet, az sosem hír és sosem „történelem”. Általában az a „történelem”, ha lefektette a vásznat a padlóra, és csak úgy felülről csepegtette a pacát, majd pucéran ült ki a verandára, miközben a kritikusoknak mutogatta.

Ha a vesénk normálisan működik, sosem érdekes. Az a hírérték, ha leáll, és be kell vinni a kórházba.

„A nemzetközi szépségversenyek történetében nem volt még ilyen! A Miss Universe spanyolországi elődöntőjén egy transznemű lány kapta meg a koronát. ”

Eddig a hír. Hurrá! Taps és ováció.

De azért én félek. Mindjárt elmondom, hogy miért, csak előbb olvassunk tovább.

„A plasztikai beavatkozások már rég nem tabuk a szépségversenyeken, talán nem is létezik olyan döntős, akin nem korrigáltak volna ezt-azt.”

Nem értem. Akkor a sportban miért tiltják a doppingszereket? A doppingszer olyan teljesítményre tesz képessé, amire magadtól, csak úgy simán nem vagy képes. A plasztikai beavatkozás is olyan külső megjelenésre – teljesítményre – tesz alkalmassá, amilyenre magadtól nem vagy képes. Ha az egyik csalást büntetik és tiltják, a másikat miért engedik?

Nem értem.

„De a nemátalakító műtét azért egy egészen más perspektíva. Te mit gondolsz, ugyanúgy képviselheti egy transz nő a szebbik nemet egy ilyen megmérettetésen?”

Tehát lehet nemet váltani, nincs olyan kategória, hogy férfi és nő, ez elavult, ki dönti el, mindenki az, aminek vallja magát, stb., de amúgy a nő az a „szebbik nem”. Ez megmaradt! Vicc.

Amúgy meg, igen, ki dönti el, hogy mi a szép? Miért ne lehetne az a szép, akinek nincs füle? Akinek nincs haja? Akinek arcát forradások, ragya és pattanások díszítik? Miért vannak kirekesztve a pattanásos, bőrhibás, ragyás, félfülű, kopasz nők?

És ha valakinek ez tetszik?

Jó lesz ám vigyázni. Ma még csak egy szabályos arc, de holnap már kerítés?