Augusztus 21-én a Karvezetői Mesterkurzus záróhangversenyével befejeződött a nyolcadik alkalommal megrendezett Cantemus Nemzetközi Kórusfesztivál és Karvezetői Mesterkurzus Nyíregyházán. Az augusztus 20-i Bujtosi Szabadidő Csarnokban megtartott gálahangverseny zárószámaként közel 1000 énekes és mintegy 1500 főnyi közönség énekelte közösen az István a király című rockopera híres dalát, a „Felkelt a napunk”-at, Szabó Soma karnagy vezényletével. Egy hétre egy kicsit Nyíregyházára költözött a világ, hiszen a Cantemus Fesztivál nem csak Európából, hanem Japánból, Kínából és Hongkongból is fogadott énekeseket, akik a megye több településén is koncertet adtak a fesztivál keretében. Meghívott szakemberek érkeztek Svájcból, Szlovéniából, Lengyelországból, Angliából és az USA-ból, valamint a karvezetői mesterkurzuson török, francia, angol, japán karnagyok próbálták ellesni a Kodály Iskolában folyó munka titkát, a Cantemus kórusainak a titkát.

Ahogy a két kínai és a hongkongi kórus impresszáriója, Leon Sui Wan Tong fogalmazott: „Nagyon sok kórusversenyen, fesztiválon megfordultam már, de az itteni mindenképpen a legjobbak közé tartozik. Feltett szándékom, hogy az elkövetkezendő években számos kórust és több ezer zenei szakembert hozzak ide Kínából, hogy itt tanulhassanak.”

A résztvevő kórusok és szakemberek véleménye egybecseng. Elsősorban a fesztivál szervezettségét és hangulatát dicsérték. Kiemelték, hogy itt a kórusok nem egymással, hanem elsősorban saját magukkal versenyeztek. A díjkiosztó gálahangversenyen síró arcokat nem lehetett látni, csak felhőtlen örömöt, gyerekek és felnőttek arcán. Közösen tudtak örülni az Oroszországból érkezett Vesna Gyermekkórus Nagydíjának és a holland Nieuw Amsterdams Gyermekkar közönségdíjának, valamint az arany, ezüst, bronz minősítéseknek és a sok-sok különdíjnak. De akár olyan „apróságoknak” is, mint a gálakoncertet és az augusztus 20-i tűzijátékot követő élő zenei táncháznak a Kodály Iskola udvarán.

Talán nem is kell nagyobb dicséret, amit ennek kapcsán az egyik szülő mondott: „Valami egészen fantasztikus dolog történik most az iskola udvarán. Az egész világ magyar népzenére táncol!”

Kis túlzás talán, de az elhangzott vélemény pontosan tükrözi a kórusfesztivál igazi célját. Nemzetek barátsága, különböző kultúrák megismerésének lehetősége és magyar kultúra és kórusmuzsika népszerűsítése, egy magas színvonalú, barátságos és vendégszerető rendezvényen. Hogy ez így történhetett, abban nagy szerepe volt a szervezők mellett, a város és a megye vezetőinek és annak a sok-sok szponzornak és önkéntes segítőnek, akik 14 évvel ezelőtt mertek nagyot álmodni és egy rövid, de annál mozgalmasabb hétre, a nemzetek találkahelyévé tették Nyíregyházát!

Az élet azonban nem áll meg a Cantemus kórusainak a fesztivál végeztével sem. Augusztus 24-én a Szabó Soma vezette Cantemus Vegyeskar indul Szardíniára, ahol egy kórusfesztivál keretében négy koncertet adnak majd a sziget különböző településein. A vegyeskar szeptember 1-én tér haza és még aznap indul útnak a Pro Musica Leánykar Szabó Dénes vezetésével. Ők ez alkalommal – ki tudja hányadszor – Barcelonába utaznak, majd visszafelé a szlovákiai Vyskovba és betérnek néhány koncert erejéig.