Csu professzor és dr. Eőry Ajándok
Hirdetés

Minden szombaton reggel hét órakor a margitszigeti Nagyréten fehér ruhába öltözött hölgyek vezetésével jellemzően idősebbek tapsolnak, guggolnak, fontos akupunktúrás pontokat nyomkodnak, hasi légzést folytatnak és egyéb keleti mozgásformákat gyakorolnak. Az Eőry Emese természetgyógyász által vezetett program tornaként is igénybe veszi a szervezetet, a meridiánpontok köztes masszírozása, nyomkodása azonban a belső szervek működését is élénkíti, gyógyítja. Az Eőry család által alapított és az egész országot átfogó Egészséges Magyarországért Egyesület az élet és önmagunk szeretetét hirdeti.

Pekingi mintára

A meridiántornát még Eőry Emese édesapja, a híres biológus–orvos–természetgyógyász dr. Eőry Ajándok hozta Magyarországra. Ajándok doktor és a 3-1-2 kínai meridiántorna atyja, Csu (Zhu) professzor biofizikai kutatómunkájuk során az 1970-es években jó barátságba kerültek, majd az 1990-es évek végétől már magyar csoportok mentek Ajándok doktor vezetésével Pekingbe, tiszta forrásból sajátítani el ezt az energiával feltöltő, jótékony hatású tornát.

A mostani gyakorlat koreográfiáját egy pekingi parkban mutatták be egy magyar meridiántorna-csapatnak, így alakult ki a ma is terjedő és YouTube-on is megtekinthető gyakorlatsor.

A meridiánpontok ingerlésével – az akupunktúrához hasonlóan – a szervezet belső folyamatai, a belső szervek működése szabályozhatók. Csu professzor élete végéig végezte a gyakorlatokat, és tanításának megfelelően, épp százéves korában halt meg 2023 decemberében.

Korábban írtuk

Eőry doktor mindenekelőtt erős pollenallergiájára kezdte alkalmazni a gyakorlatokat. Napi háromszori tornával sikerült is megszüntetni panaszait, de a napi egyszeri gyakorlást ezután is folytatta. Édesapja szellemi örökségének terjesztését mindkét lánya, Eőry Ajéndék és Eőry Emese is szívügyének tekinti. Eőry Emese 2024. március 12-én a Pekingben tartott 3-1-2 világkonferencián Csu Professzor Kimagasló Örököse kitüntetést vehetett át, ami az egész magyar 3-1-2 meridián közösség kimagasló munkáját ismeri el.

Életerőpontok

A szervezetben 365 meridiánpont van, mondja Eőry Emese.

– A fülön ezenkívül még további 200, mi ebből a fontosabbakat vesszük végig a torna folyamán – kezdi sorolni ringatózó bemelegítő tornamozdulatok közepette.

Hoffer Andrea és Eőry Emese

A gyakorlat indításaként rögtön meg is mutatja a kézfejen a hüvelyk-mutatóujj között, a mutatóujj kézközépcsontja mellett lévő Vastagbél 4-es meridiánpontot, amelynek nyomása a beleken kívül a fej- és nyakterületet, a torkot és az immunrendszert érintő problémákra is kedvezően hat. A Szívburok 6-os és Gyomor 36-os pont masszázsa, megütögetése pedig az egész testben jótékony gyógyító, frissítő folyamatokat indít el.

Az akupunktúra mintájára e nyomkodásos-masszírozós módszert akupresszúrának is nevezik. Folytatásként rugózással, tapsolással és az egész test átütögetésével, hasi légzéssel teljesedik ki a torna.

A légzőgyakorlat közben a hasi meridiánok kerülnek fókuszba. A hason kilenc meridián halad át, amikre a hasi légzéssel hatva a magas vérnyomás, magas vércukorszint, nehéz alvás tünetei csökkenthetők.

A kínai orvoslás szerint a vese az életerő raktára, ennek a szervnek a karbantartása az egész szervezetre rendkívüli hatással van. A 3-1-2 kínai meridiántorna erősíti a vesét, és a gyakorlók ezáltal sokkal energikusabbnak érzik magukat. A meridiántorna mérhetően csökkenti a magas vércukorszintet is.

– Életük során nagyon sokan csak elhasználják az energiákat, pedig azokat vissza is kell tölteni. Mindennap tenni kell önmagunkért, vissza kell tölteni az elhasznált életenergiát – mondja a kora reggeli harmatos fűben gyakorló szakember.

Bár a testedzés kétségtelenül önmagában is hozzájárul az egészséges életmódhoz, Eőry Emese hangsúlyozza: a meridiánvonalakra összpontosító tudatos testedzés, önkezelés a belső szervekre, közérzetre, hangulatra különösen jótékonyan hat és beindítja a szervezet önregenerálódási folyamatait. Ebből adódóan a 3-1-2 kínai meridiántornát mozgáskorlátozott, akár kerekesszékben ülő személyek is gyakorolhatják, sőt, fekvőbetegeknek is érdemes az állapotukhoz képest végezhető részleteket rendszeresen gyakorolni.

Magyaros meridián

Hoffer Andrea ma már szintén természetgyógyászként dolgozik, korábban azonban még betegként került kapcsolatba Eőry Ajándokkal. Mivel egészségi problémáira a nyugati orvoslás nem kínált hatékony megoldást, olvasta a doktor írásait, könyveit, majd személyesen is megtapasztalta a fül- és testakupunktúra testet-lelket harmonizáló hatását. Beleszeretett a módszerbe, megérintette a rendelő atmoszférája és több év karitatív segítő tevékenység után saját szakmájának választotta az akupunktúrás rendelőben végzett gyógyítómunkát.

A meridiántornával természetesen nem csak a Margitszigeten lehet találkozni. Tíz-negyven fős létszámmal számtalan csoport működik országszerte, Budapest szinte minden kerületében is, a rendszeres gyakorlatok mellett például közös kirándulásokra is járnak, együtt ünnepelnek, egészségnapokon képviselik a meridiántornát. Ahogy Eőry Emese megjegyzi, a résztvevők jellemzően nyugdíjasok, bár nem kell feltétlenül idősnek lenni ahhoz, hogy valaki felismerje a töltekezés fontosságát. Külön megemlíti a szentesi csoportot, akik magyar népdalok éneklését építették be a meridiángyakorlatok folyamatába. Mint mondja, hazánkban más módon is magyarosra hangolják a meridiántorna hangulatát: a 3-1-2 Családi Napon Hollóvölgyben minden július közepén (idén 12-én) Nyers Csaba közreműködésével, vendéglátásával találkozót szerveznek, ahol előadásokkal, dalokkal, közös meridiántornával ünneplik meg a 3-1-2 nagy család egységét, emlékezve a szeretett alapítóra, példaképre, édesapára: Eőry Ajándok doktorra.

Minden évben októberben van klubvezetőképzés, ekkor mélyebb ismeretekre tehet szert az érdeklődő a kínai orvoslással, meridiánokkal kapcsolatban. A képzésekre és a 3-1-2 csoportokba bárki jelentkezhet, aki szívesen segítene saját és környezete egészségén.