A kormány kiemelten támogatja a hazai kkv-kat
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a béke helyett és az összes rendelkezésre álló pénzt Ukrajnának adja. A magyar kormány azon dolgozik, hogy ebben a negatív külső európai környezetben is megvédje és erősítse a magyar gazdaságot – írta csütörtöki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).Bejelentették: a hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) kiemelt támogatása érdekében az NGM és a GINOP Plusz Irányító Hatóság április elején kedvező módosításokat tett a GINOP Plusz pályázatokban. A könnyítések a héten már a pályázati felhívásokban is megjelentek, a tárca intézkedett, így akár 210 milliárd forint támogatás maradhat a 2021-2022-ben támogatásban részesült közel 3 ezer mikro-, kis- és középvállalkozásnál.
A módosítások hátterében az elmúlt évek kedvezőtlen nemzetközi gazdasági folyamatai – az orosz-ukrán háború, Brüsszel elhibázott gazdaságpolitikája és az energiaválság – állnak, amelyek jelentősen megnehezítették a támogatásért eredetileg vállalt növekedési célok teljesítését.
A közlemény szerint Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár kiemelte: a feltételek aktualizálásával a cél, hogy a magyarországi vállalkozások a fejlesztési forrásokat továbbra is a versenyképességük javítására fordíthassák. A módosított szabályozás értelmében az eredményességvizsgálat időpontja 1 évvel kitolódik, így a projekt befejezését követő 2. lezárt üzleti év adatai is figyelembe vehetők, a két év közül automatikusan a kedvezőbb mutató alapján történik a visszamérés. A vállalkozások bruttó hozzáadott értékének változása a Konvergencia programban rögzített adatok helyett a GDP tényadatokhoz kerül viszonyításra, nem pedig a felhívásban rögzített előzetes GDP adatokhoz, így nem várják el a cégektől, hogy a hazai átlagos gazdasági bővülés többszörösét teljesítsék – részletezte az NGM.
Az NGM és a GINOP Plusz Irányító Hatóság csökkentette a növekedési elvárást az érintett európai uniós társfinanszírozású GINOP és GINOP Plusz konstrukciók esetében, így több vállalkozás tarthatja meg a támogatást. A technológiaváltást és a zöld átállást támogató felhívások esetén a GDP-növekedés másfélszeresére csökkentették az eddigi kétszeres elvárás helyett – emelte ki az NGM.
Hozzátették: a Magyar Multi Program keretében pedig a GDP-növekedés kétszeresét kell elérni a korábbi háromszoros helyett.
Szabados Richárd hangsúlyozta: a módosított feltételek már megjelentek a vonatkozó pályázati dokumentumokban a www.palyazat.gov.hu portálon, így a vállalkozások mostantól ezek figyelembevételével folytathatják pénzügyi tervezésüket.
Az érintett felhívások között szerepel a GINOP-1.2.16-22 – A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása című, a GINOP Plusz-1.1.2-21 – Magyar Multi Program – A kiemelkedő teljesítményű, valamint jelentős növekedési potenciállal rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások támogatása elnevezésű, a GINOP Plusz-1.2.1-21 – A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása című, a GINOP Plusz-1.2.3-21 – A mikro-, kis- és középvállalkozások fejlesztése a leghátrányosabb helyzetű régiókban című és a GINOP Plusz-1.3.1-21 – „Zöld Nemzeti Bajnokok” – A zöldgazdaságban működő KKV-k technológiai fejlesztésének támogatása elnevezésű pályázat – sorolta az NGM.