Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő G20 csoport kétnapos pénzügyminiszteri találkozójának első napi ülésén a Bali indonéz szigeten fekvő Nusa Duában 2022. július 15-én. MTI/EPA/AFP pool/Sonny Tumbelaka
Hirdetés

A kétnapos indonéziai esemény végén Yellen újságíróknak elmondta, hogy a G20-csoport pénzügyminiszterei sok égető kérdésben konszenzusra jutottak, annak ellenére, hogy az Ukrajnában zajló orosz háború miatt akadtak nézeteltérések. Ez utóbbi ugyanakkor megakadályozta, hogy a jelenlévők közös nyilatkozatot adhassanak ki a találkozóról.

Hozzátette, hogy az Egyesült Államok jelenlegi vezetése elkötelezett a közel 140 ország együttműködésével létrejött globális minimumadó bevezetése mellett, ami, a pénzügyminiszter szerint, „igazán fontos globális kezdeményezés”.

Joe Manchin, az Egyesült Államok szenátusának demokrata párti tagja a héten hangot adott a globális minimumadót ellenző véleményének, s elmondta, hogy nem támogatja a demokrata párti kezdeményezésű javaslatot.

Manchinnak döntő szavazata van a szenátusban, ezért Yellen hangsúlyozta, hogy a pénzügyminisztérium támogatná, hogy Joe Biden amerikai elnök végrehajtó intézkedést alkalmazzon, azaz elnöki rendeletet adjon ki a 15 százalékos társasági adó bevezetésére.

Korábban írtuk

A pénzügyminiszter elmagyarázta, hogy az Egyesült Államok erősen ösztönözve érzi magát a rendelkezés előremozdítására, ugyanis azzal, hogy más országok már bevezették az adómegállapodást, amerikai vállalatok külföldi profitját adóztatják.

„Az Egyesült Államok eközben hagyja veszni az ebből származó adóbevételt ahelyett, hogy azt saját maga szedné be” – fogalmazott a demokrata párti politikus.