Hirdetés

Rendszerszintű politikai és gazdasági válsággal állunk szemben. Legfőbb ideje lenne a radikális reformoknak, különben Németország nemcsak gazdasági, hanem politikai összeomlással is szembesül.

A professzor szerint a koalíciós szerződés olyan, mint a horoszkóp: mindenki azt magyaráz bele, amit akar. A Merz-kormány épp olyan instabil, amilyen a jelzőlámpa-koalíció volt. Reformok helyett van új adósságvállalás, aminek egyvalaki örülhet: az SPD ezermilliárdos szociálpolitikával büszkélkedhet.

A fő problémák, köztük a migráció, a nyugdíjasok számának robbanásszerű emelkedése, az állampolgároknak alanyi jogon járó juttatás továbbra is megoldatlanok. A professzor szerint a legégetőbb a nyugdíjválság: míg a hatvanas években öt dolgozó termelte ki egy nyugdíjas nyugdíját, ma már csak kettő.

Korábban írtuk

Az egész rendszer kibillent. A pártok megszokták, hogy választáskor ajándékokkal veszik meg a választóikat, de ennek a mozgástérnek vége.

A professzor szerint egy kiváltságos pártoligarchia uralja Németországot, milliárdos finanszírozással. Ez kizárja, hogy az igazi reformerők hatalomra kerüljenek.

Kerber szerint egyetlen megoldás létezik: a közvetlen demokrácia. „Közvetlen kancellár-és képviselőválasztásra lenne szükség, mert már csak így lehetne a megingott politikai bizalmat helyreállítani.”

Ami a gazdaságot illeti, a professzor szerint Európa a jólét múzeuma. Bár még mindig erős az ipar, de az zöldbaloldal hamis tanai és újraelosztási fantáziái veszélyeztetik a jólétet.

Kerber szerint már nem az a kérdés, hogy lesz-e összeomlás, hanem az, hogy mikor. Nem az a kérdés, hogy felbomlik-e a kormánykoalíció, hanem az, hogy mikor.