Indul az új szja-rendszer
A súlypontok változását jelzi ugyanakkor, hogy a minimálbér adómentessége megszűnik – bár egyelőre csak minimális adóterhet vetnek ki rá. Az egykulcsos adórendszer bevezetésének eredményeként az eddigi két, 17 és 32 százalékos jövedelemadó-sáv 2011-től egy meglehetősen alacsony, 16 százalékos adókulcsban olvad össze. Ténylegesen azonban ez a szuperbruttósítás miatt az első két évben még magasabb lesz: 2011-ben a bruttó jövedelemre vetítve 20,3, 2012-ben 18,2 százalék, s csak 2013-tól éri el valóban a 16 százalékos szintet. Azonnal életbe lép ugyanakkor a 16 százalékos adókulcs a többi jövedelemfajtánál: a kamat, az osztalék, az árfolyamnyereség, a bérbe adott vagy eladott lakás adóztatásánál.
Ismét bevezeti – jelentősen megnövelt összeggel – a kormány a családi adókedvezmény gyakorlatát. Az első Orbán-kormány időszakában már létező adóalap-csökkentés lehetőségét most gyermekenként havi 62 500 forintra emelték. Három vagy több gyermek esetében pedig fejenként már 206 250 forint kedvezmény számolható el. A nettó jövedelmet tekintve ez 12, illetve 41 ezer forinttal emeli gyermekenként az elkölthető összeget. Tekintettel arra, hogy a harmadik gyermek megszületése után az első kettőre jutó kedvezmény összege is nő, a döntés kifejezetten ösztönöz a harmadik gyermek vállalására – természetesen csak azoknál, akik elegendő jövedelemmel rendelkeznek az adókedvezmény kihasználásához.
Konkrétan: három gyermek esetében az adókedvezmény maximális kihasználásához 487 ezer forint bruttó jövedelemre van szükség. A kedvezmény egyébként már a terhesség alatt igénybe vehető.
A kormányzati preferenciák változását jelzi, hogy 2011-től nem lesz teljesen adómentes a minimálbér. Az eddigi maximum 15 ezer forintos adójóváírás ugyanis 12 ezer forintra csökken. Ténylegesen ez azt jelenti, mintha a minimálbér 4 százalékos kulccsal adózna. Az adómentesség megszüntetésére a miniszterelnök szerint azért van szükség, mert Magyarországon túl sokan vannak minimálbérre bejelentve – ezek egy része vélhetően visszaélést takar.
A jövedelemadózásban bejelentett változások a Költségvetési Tanács tavalyi jelentése szerint 270 milliárd forint költségvetési bevételkiesést okoznak. Ugyanakkor a kormány azt várja, hogy a családi adókedvezmények eredményeként húsz év alatt egymillió gyermek születik Magyarországon – ami képes megfordítani az elöregedés irányába mutató demográfiai folyamatokat.