Meghozta a gyümölcsét a kapcsolatépítés Magyarország és Kína között
Mostanra mindkét fél számára egyértelműen meghozta a gyümölcsét az a politikai-gazdasági kapcsolatépítés, amelyet Magyarország és Kína az utóbbi években folytatott – közölte Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára pénteken Budapesten.A minisztérium közleménye szerint Magyar Levente a Magyarország és a kínai Kuangtung tartomány közötti üzleti fórumon aláhúzta, nem a véletlen műve, hogy hazánk egy ilyen nagyszabású befektetési konferenciának lehet a helyszíne, mert Magyarország mára Peking egyik legelismertebb gazdasági partnerévé nőtte ki magát Európában, a kínai befektetők pedig az első számú közép-kelet-európai beruházási célországként tekintenek ránk.
„Volt olyan év, nem is egy most már, amikor Kína volt Magyarországon a legnagyobb külföldi befektető. Két évvel ezelőtt pedig az Európába érkező kínai működőtőkének közel a fele Magyarországra érkezett” – mutatott rá.
„Az a politikai-gazdasági kapcsolatépítés, amit az utóbbi években végeztünk, meghozta a gyümölcsét, azt gondolom, hogy mind a két félnek” – tette hozzá.
Magyar Levente a gazdasági kapcsolatok mellett érintette a kulturális együttműködést is, és leszögezte, hogy a magyar kormány elsősorban nem is befektetőket, hanem barátokat keres a nagyvilágban.
„És Kínában rengeteg barátot találtunk az utóbbi években, és ezekből a barátságokból alakult ki utána kölcsönösen előnyös üzleti együttműködés is. Eljött az ideje annak, hogy ne csak az üzleti élet szereplőivel, hanem a szélesebb kínai közönséggel is megismertessük Magyarországot, a magyar kultúrát, a magyar gasztronómiát, a magyar zenét, a magyar képzőművészetet” – sorolta.
Majd közölte, hogy a legnépesebb és gazdaságilag legerősebb kínai tartománynak számító Kuangtung kormányzójával, Vang Vej-csunggal ezért most abban állapodtak meg, hogy programtervet fognak egyeztetni arra nézvést, hogy Kuangtungban milyen formán, milyen időzítéssel tudnak megjelenni ezek a magyar kulturális termékek.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a tartomány két városát is közvetlen légijárat köti össze Budapesttel, ami szintén óriási eredmény, és alátámasztja azt a nézőpontot is, hogy „mi nem csak Pekinget látjuk, hanem látjuk a kínai tartományokat, látjuk a tartományi fővárosokat, sőt a tartományi nagyvárosokat is”.
„Azt gondolom, hogy van értelme és van hozadéka az ilyen szintű kapcsolatépítéseknek is, és ahogy elmondtam, nemcsak az üzleti, hanem a kulturális térben is, amit fokozni fogunk” – emelte ki.