A kormány partnerségbe hívja a Kárpát-medencei kulturális intézményeket
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) partnerségbe hívja a Kárpát-medencei kulturális intézményeket, hogy májustól szolgáltatóként és a szolgáltatásokat igénybe vevőként is kapcsolódjanak be több magyarországi mintaprogramba – jelentette be Závogyán Magdolna államtitkár csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.Az államtitkár a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézetnél tett látogatása során elmondta: székelyföldi látogatásának fő célja, hogy munkatársaival népszerűsítsék ezeket a lehetőségeket. Közölte: a KIM képviselői idén már második alkalommal látogattak el a tömbmagyar térségbe, mivel megoldásokat szeretnének kínálni azokra az óriási kihívásokra, melyek az online térben érik a magyar gyerekeket, mint a multikulturalizmus.
Emlékeztetett, hogy 24 országban 26 Liszt Intézet létezik, és a külhoni területeken számos magyar kulturális intézmény van, ezekkel összefogva szeretnék megvalósítani az említett feladatokat.
„Magyarország kormánya az elmúlt időszakban mintaprogramokat indított kulturális területen, olyan programokat valósított meg, melyekben pont azt a célt próbáltuk meg elérni, hogy az online térből a közösségi térbe, a kultúra eszközrendszerével minél több fiatal, minél több család, minél több közösség bekapcsolódjon” – mondta Závogyán Magdolna.
Ezek közül a Lázár Ervin Programot, a Déryné Programot, az ASzakkör Programot, a Közösségépítő Kultúránk Programot és a Petőfi Kulturális Mintaprogramot említette. Közölte: szeretnék, ha a Kovászna, Hargita, Maros megyei kulturális intézmények és általuk a magyar lakosok is be tudnának kapcsolódni ezekbe.
Az államtitkár rámutatott: a külhoni nemzetrészek szakemberei „nagyon jó hálózatot alkotnak, ékes bizonyítékai annak, hogy országhatárok nem léteznek a Kárpát-medencében”, így ezt szeretnék összehangolni.
Közölte, hogy elsőként az ASzakkör Programba várják a jelentkezőket, itt 21 szakágban van lehetőség ötfős kisközösségnek szeptembertől elindulni. Mint mondta, kistelepülésen, városban élő kisközösségek jelentkezését várják, amelyek szeretnének kézműves technikákat közösségben elsajátítani. Az aszakkor.hu felületen nyerhetnek betekintést a programba – tette hozzá.
A Petőfi Kulturális Programba is várják az erdélyi kulturális intézmények – színházak, művelődési házak, múzeumok, könyvtárak – partnerként való bekapcsolódását. Ennek köszönhetően a Székelyföldön belül, de akár teljes Kárpát-medencei szinten elindulhatna egyfajta tájolás – mondta.
Közölte: háromszéki szinten külön mintaprogramot indítanak, ebbe már ősztől bekapcsolják a kulturális intézményeket. „Remélhetőleg ezek a kulturális szolgáltatások már szeptembertől rendelkezésre állnak nemcsak a nagyvárosokban, hanem a kisebb településeken is” – mondta az államtitkár.
A harmadik a Közösségépítő Kultúránk Program, melynek keretében azok a kulturális szakemberek, akik közösségfejlesztésben érintettek, „egyfajta látóúton vehetnek részt”, ahol a jó gyakorlatokat sajátíthatják el.
Juhász Erika szakmafejlesztési igazgató a Nemzeti Művelődési Intézet idén Kárpát-medencei szinten induló új programjáról, a Tehetségpaletta Programról számolt be. Ebbe azokat a már működő közösségeket várják, amelyek nem versenyezni szeretnének, de értékes produkciókat, tevékenységeket, alkotóművészeti munkát végeznek, és ezeket szívesen bemutatnák másoknak is. Ez a program 12 területen indul el, március 14-ig lehet rá jelentkezni az intézet honlapján – mondta.