Ha a világ legismertebb és legfelkapottabb női képzőművészéről tartanának közönségszavazást, szinte biztos, hogy a legtöbb voks Frida Kahlóra érkezne. De az is valószínű, hogy mellette, de legalábbis rögtön utána következne Lengyelország büszkesége, a hollywoodi sztárok kedvenc művésze, Tamara Łempicka, akinek gyűjtői között olyan világhírességek vannak, mint Jack Nicholson és Barbra Streisand, az egyik legnagyobb rajongója pedig Madonna, aki több évtizede merít inspirációt Łempicka ikonikus festőművészetéből.

Forrás: The True Story of Tamara de Lempicka & The Art of Survival” Documentary 2024 © East Meets West Productions LLC ©

De kicsoda ő valójában, és mi máig töretlen népszerűségének és sikerének titka? Milyen hatások alakították életét, és formálták sajátos stílusát? Azt, amelyről ő maga ezt mondta:

„Száz vászon közül az enyémek mindig felismerhetőek voltak. (…) gyorsan, finom ecsettel dolgoztam. A technikát, a mesterséget, az egyszerűséget és a jó ízlést kerestem. Soha nem a másolás volt a célom, hanem egy új stílus, világos, világító színek, és hogy a modelljeim eleganciát árasszanak”.

Ami biztos, hogy Tamara Łempicka életrajzával kapcsolatban semmiben sem lehetünk teljesen biztosak. Merthogy csak azt és annyit árult el magáról, amit fontosnak tartott. A film alkotói, Amy Harrison és Julie Rubio most arra tesznek kísérletet, hogy a közelmúltban feltárt dokumentumokon keresztül kövessék végig életútját az 1920-as évekbeli párizsi felemelkedéstől a sztárságig, amikor is társaságához tartozott mások mellett Picasso, André Gide, Jean Cocteau és Coco Chanel, majd a fasizmus elől menekülve az Egyesült Államokba költözéséig, az ottani művészeti piacon való befutásáig. Merthogy élénk színekkel megfestett, nagyvonalú, dekoratív portréi, merész és egyéni aktábrázolásai a tengerentúlon is az egyik legkeresettebb és legismertebb művésszé tették. A film, melynek narrátora Anjelica Huston, mindezeken túl bepillantást enged Barbra Streisand exkluzív magángyűjteményébe, de igazi kuriózumként feltűnik benne maga Tamara is, több, eddig még soha nem látott archív felvételen.

A Tamara de Lempicka igaz története – A túlélés művészete című dokumentumfilm hazai bemutatójának díszvendége lesz Marisa de Lempicka, a művész Egyesült Államokban élő dédunokája, hagyatékának gondozója, akivel a vetítés előtt Karafiáth Orsolya író, költő beszélget a lebilincselő életútról és annak eddig kevésbé ismert magyar vonatkozásairól.

A rendezvény szervezője a budapesti Lengyel Intézet és a Prae Kiadó.

Hirdetés
Korábban írtuk