Hirdetés

Gyermekként ő is a klasszikus zongoraműveket tanulta, de figyelmét egyre gyakrabban kötötték le az olyan újszerűbb zenedarabok, mint Sztravinszkij szerzeményei, míg a hagyományosak közül Ray Charles örökzöldje, a szimfonikus-dzsesszes Georgia on My Mind. Mivel a festészetet is kedvelte, megállapította, hogy a festékrétegeket ugyanúgy kell egymásra rakni, mint a hangokat. Hogy ismerte-e a Tom Dissevelt és Kid Baltan művésznevű holland páros 1957-ben csupán elektromos berendezésekkel szerkesztett – szintetizátorok még nem léteztek – Song of the Second Moon (A második Hold dala) alkotását, nem tudni, hiszen soha nem említette. Nem volt ez hagyományos értelemben vett zene, Magyarországon azonban óriási ismertséget adott neki az a 30 másodperces részlete, ami az 1965-ben indult és Kudlik Júlia vezette Delta című műsor bevezetője lett.

A fiatal Jean-Michel a konzervatórium elvégzése után az akkor már népszerű szintetizátorokkal készítette szerzeményeit. A vezető lemezkiadók még 1976-ban is idegenkedtek a sajátos megszólalástól, ezért a házi stúdiójában készített Oxygéne csupán egy kisebb cég gondozásában jelent meg, sajátos hangzása azonban mégis befuttatta, és attól kezdve nem volt megállás.

A stílus első számú képviselője lett, mégpedig tartósan, hiszen napjainkig nem talált trónkövetelőkre. Persze keményen megdolgozott a sikerért, látványos színpadi díszletekkel lépett fel igen nevezetes helyszíneken a versailles-i kastély tükörtermétől a houstoni űrhajókilövő városig, ahol a műsor fényei óriási felhőkarcolókat világítottak meg. Koncertjei és lemezei általában környezetvédő – köztük a brazíliai esőerdőt megzenésítő Amazónia –, illetve emberbaráti üzenetet hordoznak. A dallamos részek időnkénti ridegebbre váltása pontosan azt jelzi, hogy milyen világban élnénk, ha az élőlények helyébe robotok lépnének. Ennek a ridegségnek az ellentéte az 1997-ben megjelent Oxygéne 7-13 című album borítója, amelyen az ember szíve helyén a Földgömb látható. Elmondása szerint változtatni kell a túlzottan elterjedt borúlátó szemléleten, amely csak a mindennapok árnyoldaláról, környezetszennyezésről, bűnözésről, háborúkról tudósít. Vallja, hogy a gondok felett a szívnek kell diadalmaskodnia. E szemlélete elismeréseként az UNESCO jószolgálati nagykövetnek választotta, hiszen koncertezett a világörökség részét képező és megmentendő gízai piramisok tövében, valamint az Akropolisznál, támogatta a daganatos betegségekben szenvedő gyermekek alapítványát. Kísérletező szemléletét mutatja, hogy a Challenger űrhajó két tagjával megbeszélt egy súlytalanság állapotából küldendő szaxofonüzenetet, ez azonban már nem érkezhetett meg – a hősi halott legénységre külön koncerten emlékezett.

Jean-Michel Jarre megjelent sor- és gyűjteményes lemezeinek száma szinte végtelen, közülük is kiemelkedik a 2018-ban, sorszámozott dobozban megjelent Planet Jarre: 50 Years of Music, ami a CD-k mellett két műsoros kazettát (!) és a zene letöltéséhez szükséges kódot is tartalmaz.

Korábban írtuk

Magyarországi első, várva várt koncertjét 1993. augusztus 19-én adta akkori nevén a Népstadion hatalmas tömege előtt. Idén többek között a klasszikus Oxygéne és az Equinoxe átdolgozott változataival érkezik az elektronikus zene keresztapjának is nevezett muzsikus.