Hamarosan kezdődik a Szent István-könyvhét
Erdő Péter bíboros nyitja meg a keresztény seregszemlét
Szent István Társulat, Don Bosco, Harmat, Jezsuita, Kairosz, Kálvin és Luther – csak néhány név azok közül a kiadók közül, amelyek képviseltetik magukat a budapesti Ferenciek terén május 19. és 23. között a Szent István-könyvhéten. A keresztény szellemiségű könyvkiadók legnagyobb hazai seregszemléjét Erdő Péter bíboros nyitja meg, majd az öt nap során számos program, köztük könyvbemutatók és dedikálások várják az érdeklődőket.A Szent István-könyvhetet minden évben hazánk legrégebbi könyvkiadója, a Szent István Társulat szervezi. A Fogarasy Mihály nagyváradi kanonok alapította, eredeti nevén „Jó és Olcsó Könyvkiadó Társulat” 1848. május 1-jén kezdte meg működését, felismerve, hogy a köznép között
„oly könyvecskék terjesztése lenne szükséges, melyek oktatva és elbeszélve, a gyermekekben a vallásos szintúgy, mint erkölcsi érzést fölébreszteni, s általok a nevelés fő alapját, a szent vallást szívökbe oltani képesek.”
A mások mellett Eötvös József, gróf Apponyi Albert és Deák Ferenc által is támogatott társulat története során persze nemcsak tankönyvkiadóként működött, de fő profilja mégiscsak ez volt. Tevékenységéről sok mindent elmond, hogy 1871-ben 750 ezer példányban 14 különböző tankönyvet adott ki, alig néhány évvel később pedig már 64-félét! A kiadó életében jelentős változást a II. világháború, illetve az azt követő politikai helyzet hozott. Amikor az Országgyűlés 1948. június 16-án megszavazta az egyházi iskolák államosítását, a társulat működése csaknem ellehetetlenült, egyedül a Rómában megjelenő Katholikus Szemle kiadása folytatódhatott.
Erdő Péter újra itthon
A rendszerváltozást követően aztán nemcsak a Szent István Társulat kezdhette el újra a könyv- és tankönyvkiadást, hanem egyre több keresztény szellemiségű kiadó jelent meg a könyvpiacon. 1993-ban Farkas Olivér, a Társulat igazgatója és Kindelmann Győző főszerkesztő elérkezettnek látta az időt, hogy velük összefogva egy, az Ünnepi Könyvhéthez hasonló rendezvényt hozzon létre. És míg az első, 1993 májusában megszervezett Szent István-könyvhéten nyolc-tíz kiadó vett részt alig néhány száz kötettel, addig
idén 23 katolikus és protestáns kiadó mintegy hatezer kiadvánnyal, köztük 61 könyvheti újdonsággal várja az olvasókat
a budapesti Ferenciek terén.
A 32. Szent István-könyvhetet május 19-én délelőtt 11 órakor a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dísztermében Erdő Péter bíboros, a Szent István Társulat fővédője nyitja meg, majd a könyvhét újdonságainak bemutatása után adják át az idei Stephanus-díjakat. Az 1993-ban alapított elismerést minden évben azok kaphatják meg, akik magyar nyelven megjelent műveikben vagy publikációikban az egyetemes keresztény kultúra értékrendjét közvetítik.
Az idei díjazottak Puskás Attila és Mezei Balázs egyetemi professzorok lesznek.
A könyvhét újdonságai között szerepel többek között Puskás Attila: Egyedül a szeretet című, Hans Urs von Balthasar teológiai látásmódját bemutató kötete; a Dilexit nos, Ferenc pápa Szeretett bennünket kezdetű enciklikája, illetve Lackfi János: Elmúlik című verseskötete, amely olyan mulandó dolgok, mint a nyár, a szerelem és a fiatalság mellett olyan állandó dolgokról is mesél, mint a kegyelem, a valódi élet és a teljes szeretet.
A Szent István-könyvhét részletes programja a Szentistvánkönyvhét.hu weboldalon olvasható.