Meteorológiai neve Őszutó, csillagkép szerint a Nyilas hava, régi magyar neve Szent András hava, a székely naptár szerint Enyészet hava.

November első napján Mindenszentek ünnepe van. Azokra a szentekre emlékeznek, akiket név szerint nem említ az egyház, mert sokan vannak. Elsejéhez szorosan kapcsolódik halottak napja a hó 2-án. Az egész társadalom megemlékezik elhunyt tagjairól. Sajnos a temetőkultusz még nem olyan fejlett hazánkban, mint egyes nyugati országokban. Halottak napja előestéjén a sírokra gyertyát tesznek és virágokkal díszítik. Az erdélyi Hatolyka búcsúnapja Mindenszentek.

Isten éltesse

Nárciszokat, Melindákat (29.), Alfonzokat, Stefániákat (30), Farkasokat (31.), Mariannákat (1.), Tóbiásokat (2.), Győzőket, Szilviákat (3.), Karolákat, Karolinákat (4.)

Vallási Ünnepek

Romzsa Tódor vértanú püspök (31.), Mindenszentek (1.), halottak napja (2.), Borromeo Károly (4.)

Csillagos égbolt

Október 29-én már túl a nyári időszámításon a Nap 6 óra 23 perckor kel és 16 óra 32 perckor nyugszik. A Hold fogyó fázisban 0 óra 34 perckor jön föl és 13 óra 54 perckor megy le. November 3-án Újhold lesz, az iszlám újévet ünnepel 4-én, az 1435. év kezdetével. A Merkúr alsó együttállásban lesz elsején a Nappal, 2-án a hajnali égbolton a Spica és a vékony holdsarló látványos együttállásban csodálható 4 óra 40 perckor, a Vénusz magasan áll a délkeleti égen, a Mars az éjszaka második felében látható, a Szaturnusz a hónap végén újra kereshető, 6-án együttáll a Nappal, az Uránusz hajnalban nyugszik, a Neptunusz éjfél körül.

Népi időjóslás

Mindenszentek napján hazalátogatnak a holtak. Halottak napján tilos a földeken dolgozni, néhol mosni is. A bácskai Topolyán a sírokra is tesznek ételt. A szegényeknek kalácsot sütnek alamizsnaként.

hankó