Összefogás az öngyilkosság megelőzéséért
A média nagy hatást gyakorol az emberek életére, viselkedésére, éppen ezért kiemelkedő szerepe van az öngyilkosságok megelőzésében is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) információi szerint több öngyilkosságot bemutató szépirodalmi mű, színdarab és televíziós riport hatására növekedett a szuicid cselekmények aránya. Ilyen volt a Werther-jelenség, vagy nem is olyan régen a magyar szépségkirálynő halála, amely járványos öngyilkosság-hullámot indított el. A sajtóban megjelenő híradások azonban életeket menthetnek meg, amennyiben tényszerű, megbélyegezéstől mentes tudósításokat közölnek. A média jelentős mértékben hozzájárulhat az elkövetések számának csökkentéséhez a lelki gondozást végző szervezetek, telefonszolgálatok, segítő csoportok elérhetőségeinek megadásával, a betegség előjeleinek ismertetésével, valamint a depresszió kezelhetőségéről való tájékoztatással.
A 2010-ben létrehozott Magyar Antistigma Kezdeményezés célja a pszichiátriai zavarral élők, többek között az öngyilkosságra hajlamos személyek felépülésének segítése, továbbá a velük szemben gyakran fellépő negatív megkülönböztetés és kirekesztés elleni küzdelem. A mozgalom keretében – felvilágosító, tájékoztató jelleggel – létrehozott nyitnikek.hu weboldalon pszichiáter szakértők tanulmányait, felhasználók észrevételeit egyaránt olvashatják a betegek.
„A lelki zavarok és az ezekkel gyakran összefüggésben álló öngyilkosság megelőzése mindannyiunk számára kihívás. A média és a szakemberek hatékony együttműködésével, a tárgyilagos, megbízható forrásokkal rendelkező híradások közlésével életeket menthetünk meg, továbbá elkerülhetjük a pszichiátriai problémákkal küzdők hátrányos megkülönböztetését” – hívja fel a figyelmet dr. Harangozó Judit, a Magyar Antistigma Kezdeményezés és az Ébredések Alapítvány vezetője.