Segítség!
Vérfagyasztó a jelenet. Emberáldozat készül, ám a döntő pillanatban kitör a botrány: a véres szertartás kötelező kelléke, a Szent Gyűrű hiányzik az áldozat ujjáról. Márpedig, ha nincs gyűrű, nincs áldozat.
A rejtély azonban hamarosan megoldódik, Ringo Starr, a Beatles együttes dobosa viseli. Következésképp a rítus résztvevői a zenész ujjával együtt, amelyről rejtélyes módon lehúzhatatlanná vált az ereklye, szeretnék visszaszerezni. Végső megoldásként akár fel is áldoznák, ám a főszereplő szerencsésen kiszabadul szorongatott helyzetéből, a gyűrű pedig leesik az ujjáról.
Természetesen szó nincs horrorisztikus pillanatokról, a zenekar második filmjében mókás jelenetek követik egymást. Rendezője, Richard Lester, a Beatles előző, A Hard Day’s Night filmjével már bizonyította, hogy ismeri a műfaj csínját-binját. Eredetileg Eight Arms To Hold You néven jegyezte volna a készülő művet, ám a forgatás közben történt valami, ami mindent megváltoztatott.
Noha Ringonak biztonságos ketrecben kellett volna elviselnie egy tigris közelségét, a jelenet annyira megviselte, hogy önkéntelenül segítségért kezdett kiáltozni. A rendező azonnal kapott a kétségbeesett dobos találó szavain és a filmet a hallottak alapján nevezte el: Help!
A forgatást 1965. február 23-án kezdték a Bahama-szigeteken, közvetlenül azután, hogy a zenészek egy hétig stúdióban dolgoztak a filmzene felvételein. A külső helyszínek között szerepelt még többek között egy behavazott osztrák hegyvidék és a brit Salisbury fennsík. A forgatás után a muzsikusok azonnal visszatértek a hangstúdióba, hogy befejezzék a hozzá tartozó zeneanyagot.
A filmet július 29-én mutatták be az albummal csaknem egyidejűleg. Ekkor már köztudott volt, hogy a királynő hamarosan lovaggá üti a Beatles tagjait és mivel az addigi, igen jelentős lemezeladásukkal elősegítették a brit exportot, megkapják a Member of the order of the British Empire címet, amihez a sir megszólítás jár. Ezt azonban nem mindenki értékelte, az országért tett szolgálataikért ugyanebben az elismerésben részesült katonák és hírességek sorra adták vissza kitüntetéseiket, ami persze nem befolyásolta a királynő döntését.
A néhány hete blue-ray formátumban megjelent lemezen egy olyan felvétel is helyet kapott, amely mindmáig meghatározó szerepet játszik a zenetörténetben: a Yesterday. Ha igaz a szerző, Paul Mc Cartney elmondása, e dal vázlatával fejében ébredt, majd félálomban megírta a pop-rock egyik klasszikusát. Hogy mi történt valójában, nem tudjuk, hiszen hasonló szóbeszéd Keith Richards gitárosról (Rolling Stones) is elterjedt, aki állítólag ugyancsak félálomban vette magnóra az I Can’t Get No Satisfaction gitárjátékát, majd tovább húzta a lóbőrt. Bárhogy is történt, azóta a Yesterday, amelyen Paul mellett csupán vonósnégyes szerepel, a világ egyik leggyakrabban feldolgozott zeneszáma lett több, mint 1200 jegyzett változattal.
A Beatles zsúfolt időszakot élt meg akkoriban. A film(zene) előtt fél évvel a For Sale című, majd néhány hónappal a Help után a Rubber Soul albumuk jelent meg, szerencsére az egyesztendős hajsza nem ment a minőség rovására.
A humorban gazdag történet és a forgatási jelenetek vidámsága sem tükrözi a zenekar mindenapjainak percre történt beosztását. A másfél órás filmben szereplő szerzemények, köztük a Help, You’re Going To Lose That Girl, You’ve Got To Hide Your Love Away, Ticket To Ride elsősorban John Lennon tehetségét bizonyítják.
Az Universal mostani blue-ray kiadása számos érdekességgel, többek között a film készítésének harmincperces bemutatásával, felújításának körülményeivel eleveníti fel a Beatles talán legzsúfoltabb alkotói korszakát.
Szakács Gábor