Ákos, Vastag Csaba, Deniz, a Biebers, a PG Csoport, a Beatrice és az East is fellép a Szabadságkoncerten, amelyet október 23-án rendeznek a Papp László Budapest Sportarénában az 1956-os emlékbizottság támogatásával. 

Fotó: mti, archív, illusztráció
Fotó: mti, archív, illusztráció

A szervezők által felkért előadók 20-25 perces blokkokat fognak előadni. Az estet az East együttes, a hazai progresszív rock történetének egyik legfontosabb zenekara zárja.
    
„Két énekesünk közül ezúttal Takáts Tamás lesz velünk, természetesen eljátsszuk ’56 című dalunkat, valamint a Szél repítse lelkem és az Elrejtettél a szívedben című számot, a finálé pedig a The Party Is Over lesz” – mondta Móczán Péter, az East basszusgitárosa az MTI-nek.
    
Az ’56 az 1989-es magyarországi rendszerváltozás emblematikus zeneszáma volt, a hozzá készült videoklipben az 1956-os forradalom idejéből származó archív filmösszeállítás szerepel.
    
„A szám Bécs mellett, egy stúdióban született, ahol Robert Ponger, Falco zeneszerző-producere meghívására 1988 nyarán a később Taking the Wheel címmel megjelent angol nyelvű lemezen dolgoztunk. Néztük a tévét az osztrák panzióban és a híradókban gyakran foglalkoztak a magyarországi változásokkal. Beszámoltak arról, hogy a lovas rendőrök miként verték szét azt a megemlékezést, amelyet civilek az 1956-os mártírokra emlékezve a rákoskeresztúri temető 301-es parcellájához szerveztek. A látottak teljesen megdöbbentettek minket és megszületett a dal. Zenéjét dobosunk, Dorozsmai Péter ötletéből közösen írtuk, először angol nyelvű szöveg készült Wind of Change címmel a velünk dolgozó Duncan Shields tollából. Szövegírónk, Márkus József magyar verziója egy-két hónapra rá született meg” – idézte fel Móczán Péter a szerzemény születését.
    
A dalt Takáts Tamás, az East frontembere Malek Andreával közösen énekelte el. A szám azzal az angol nyelvű segélykéréssel indul, amelyet Magyarország az ENSZ felé intézett a szabadságot utolsóként védelmező dunapentelei Rákóczi adón keresztül, miután 1956. november 4-én szovjet tankok indultak a forradalom leverésére.
    
Mint kifejtette, büszke arra, hogy az East 1989 tavaszától számos politikai töltettel bíró koncerten, eseményen, tüntetésen volt jelen. Az ’56 című szám videóját Márkus József rendezte, aki a tévénél dolgozott. A klip Sándor István, a Magyar Televízió A Hét című műsorának szerkesztő-műsorvezetője támogatásával készült, a vágás félig-meddig titokban a tévé különböző műhelyeiben. A klip a kislemez megjelenésével nagyjából egy időben, 1989. szeptember 10-én este volt először látható A Hétben. A kisfilmet a következő hónapokban világszerte számos televízióban bemutatták.
    
„A kliphez felhasznált archív felvételeket, amelyeket 1956 őszén többnyire külföldi operatőrök készítettek, egy ismerősöm csempészte be a nyolcvanas évek második felében Nyugatról egy videokazettán. Akkoriban a miénk volt az első olyan, a forradalmat nyíltan és egyértelműen pozitív módon bemutató filmfelvétel vagy zene, amelyet a Magyar Televízióban bemutattak” – hangsúlyozta Móczán Péter, aki később jó néhány 1956-tal foglalkozó dokumentumfilm producere volt.
    

Fotó: mti, archív, illusztráció
A Szabadságkoncert fellépői között lesz a fiatalabb generációhoz tartozó, 30 éves Deniz is, aki hosszú évek óta a hazai hiphop színtér meghatározó alakja.
    
„Nem sokkal a rendszerváltozás előtt születtem, de 1956 témája sokszor előkerült otthon a családban, több rokonom is részt vett a forradalom eseményeiben. Van közöttük olyan, aki a szabadságharc leverése után elhagyta az országot és én még nem is találkoztam vele. Akkor valóban igazi hősök éltek Magyarországon és október 23. számomra azt jelenti, hogy ha egyszer betelik a pohár, a magyar nép bármit megtesz a szabadságért” – mondta Deniz az MTI-nek.
    
A kétszeres Fonogram-díjas hiphop-előadó több számában is foglalkozik a hazaszeretet kérdésével (erre a legjobb példa A hazám), az Érezd szabadon pedig a szabadságról szól. „Számomra nagyon fontos az ország, ahol születtem”. Deniz szerint 1956-ról rappelni is lehet és az ötlet már felmerült benne, de úgy gondolja, ez olyan téma, amelyről csak sok felkészüléssel, utána olvasással érdemes foglalkozni egy dalszövegben. 
    
A rapper úgy látja, a különböző stílusú előadókat felvonultató Szabadságkoncert az Aréna minőségi látvány- és hangtechnikájával olyan esemény lesz, amely a fiatalabb generációkat is közelebb hozhatja 1956 emlékéhez. „A legismertebb dalaimat próbálom belesűríteni a koncerten rendelkezésemre álló 20-25 percbe. Köztük lesz a Csoda, az Egyetlen, és persze a legutóbbi, a Halhatatlanok, amely a magyar olimpikonok előtt tiszteleg. A szettet állandó társaimmal, élőzenekaros változatban adjuk elő” – mondta Deniz.
    
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott emlékbizottság támogatásával megvalósuló koncertre ingyenes a belépés, de előzetes regisztrációhoz kötött.

(MTI)