A kormány kész pénzügyi mankót nyújtani a csőd szélén álló Budapestnek
Bár a főváros kasszájába több pénz folyik be, mint valaha, Budapest pénzügyi ellehetetlenülése fenyeget. A kormány nem akarja, hogy a város csődbe jusson, és kész segítséget nyújtani. A tárgyalások a kabinet és a Fővárosi Önkormányzat között hamarosan kezdődhetnek.Az előzményekhez tartozik: a fővárosi közgyűlés a legnagyobb ellenzéki frakcióval rendelkező Tisza Párt aktív támogatásával az idei esztendőre olyan költségvetést fogadott el, amelynek a kiadási oldala ötvenmilliárd forinttal kurtább a kelleténél. A főváros ugyanis a törvényileg meghatározott szolidaritási hozzájárulásnál ennyivel kevesebb pénzt tervezett be az idei büdzséjébe.
Tavaly 75 milliárd forint volt a Budapest által fizetendő szolidaritási hozzájárulás mértéke. A törvény rendelkezése alapján ez 2025-re 14 milliárddal, 89 milliárd forintra emelkedett. Amikor a költségvetési tervet a város vezetői a Fővárosi Közgyűlés elé terjesztették, már igencsak lehetett tudni, hogy a szolidaritási hozzájárulás mértéke idén 89 milliárd forint lesz. A fővárosi közgyűlés azonban leszavazta a Fidesz-nek azt a javaslatát, hogy ezt az összeget hiánytalanul be kell fizetni az államkincstár számlájára, és úgy döntött, hogy annál sokkal kevesebb pénzt utal át.
Ennek megfelelően a költségvetési egyensúlyt a bevételek ismeretében 51 milliárd forinttal alacsonyabb kiadási szinten állították be. Emiatt fordult a Kúriához a Sára Botond főispán által vezetett Kormányhivatal. A pert Budapest elbukta, a hiányzó összeg első részletére pedig az államkincstár inkasszót nyújtott be. Ez borította fel Budapest költségvetését, hiszen a város jelenlegi költségvetésében az ötvenmilliárd forintra semmilyen fedezet sincs.
A helyzetet csak tovább súlyosbítja, hogy a főváros mindeközben belevágott a Rákosrendezőn található gigantikus méretű rozsdaövezet tulajdoni rendezésébe. A terület megvételét célzó tranzakció pedig majdnem fillérre pontosan annyiba kerül, mint amennyi pénzt a szolidaritási hozzájárulás esetében az ország többi önkormányzatától megtagad a Karácsony Gergely vezette testület, hiszen ez a pénz nem a kormányt gazdagítja, hanem a nehezebb sorsú hazai önkormányzatokat. Ismert az is, hogy Rákosrendező kiváltképp szennyezett talajú területét a kormány először arab hátterű nemzetközi befektetőtársaságnak szerette volna értékesíteni, mégpedig oly módon, hogy ők állják a környezeti rekultiváció összegét.
A hirado.hu értesülései szerint pusztán csak ez a költség súlyos tízmilliárdokat is felemészthet. Budapest azonban keresztül húzta ezt az elképzelést azzal, hogy bejelentette, él az elővásárlási lehetőségével. Ebben az esetben azonban a talajszennyezettség orvoslási költsége is a fővárost terheli.
Ennél a pontnál derült ki, hogy Budapestnek kipukkadt a pénztárcája. Karácsony Gergely a kialakult csődközeli helyzetből előre menekült és ahelyett, hogy a valóságnak megfelelő adatokra alapuló, új költségvetést dolgozott volna ki, a kormánnyal szembeni konfrontációt választotta és nyomásgyakorlás céljából tíz percre a teljes fővárosi tömegközlekedést leállíttatta.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) járatai behúzódtak a megállókba, hogy aztán a kikényszerített szünet leteltével folytassák útjukat. A főpolgármester az akció után mindezt olyan kiállásnak nevezte, amihez szerinte több fővárosi cég és intézményi szakszervezet is csatlakozott. Mint az a közösségi médiában tett bejegyzésében olvasható: „a mai leállás kiállás Budapestért: tíz perc az életünkből a városért, ami az életünk”. Karácsony Gergely szerint a kezdeményezés célja, hogy a Főváros megmutassa: a kormányzati elvonások kivéreztetik Budapestet.
Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz-KDNP frakció vezetője szerint Karácsony Gergely nem Budapestet vezeti, hanem kampányt folytat. Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta: több száz milliárd forint tűnt el a főváros kasszájából. Mint írta: „Most, amikor valóban baj van, nem megoldást keresi, hanem szövetségeseivel együtt politikai játszmába kezdett. Törvénytelen költségvetést terveztek, úgy hogy tudták, 51 milliárd forint hiányzik belőle. Emellett 50 milliárdért megvették a használhatatlan Rákosrendezőt. Mindenki előre látta, hogy ennek fizetésképtelenség lesz a vége – mégis tudatosan meghozták ezeket a döntéseket.”
„A cél világos: a csőd árnyékában lázadást szítani, és ebből politikai hasznot remélni a következő választásra. Erre használják a szakszervezeteket, a fővárosi cégek dolgozóit, a tömegközlekedés megbénítását. A budapestieket eszközzé tették, saját politikai céljaik eszközévé”
– írta Szentkirályi, aki szerint
„Karácsony úgy tesz, mintha ő lenne az áldozat. Pedig ő a tettes, aki úgy használja a budapesti alapszolgáltatásokat, mint egy terrorista a túszait. Azzal fenyegetőzik, hogy ha nem kap pénzt, akkor leállítja azokat. Ezzel pedig a budapestieknek árt – ők fizetik meg az árát a főpolgármester színjátékának. Karácsony most is azt teszi, amihez a legjobban ért: hazudik és másra mutogat. Pedig az a csőd, amit most megélünk, a Karácsony–Tisza–Vitézy koalíció közös terméke. Ők együtt fogadták el azt a költségvetést, amiről mi rögtön jeleztük, hogy törvénytelen és csődbe viszi a fővárost”
– olvasható Szentkirályi Alexandra Facebook-bejegyzésében.