A főpolgármester és megyei jogú városok szövetségének vezetője is meghívást kapott a mai kormányülésre. Karácsony…

Gepostet von Dömötör Csaba am Mittwoch, 8. April 2020
Hirdetés

Gulyás Gergely elmondta, a kormányülésen tárgyaltak Karácsony Gergellyel és Szita Károllyal, az MVJSZ elnökével arról, hogy milyen lépéseket látnak szükségesnek a védekezésben.

„A kormány minden ellenkező híresztelés ellenére (…) a járvány elleni védekezésben különösen (…) partnerként tekint az önkormányzatokra” – fogalmazott a miniszter, hozzátéve: az önkormányzatokkal való együttműködés szükséges ahhoz, hogy eredményes legyen a járvány elleni védekezés.

Gulyás Gergely emlékeztetett, szombaton járnak le azok a kijárási korlátozások, amelyekről két hete döntött a kormány, ezért fontosnak érezték, hogy a tárgyaljanak Budapest főpolgármesterével és az MJVSZ elnökével.

A jelenlegi helyzet mindenkitől komoly áldozatokat kíván, és abban bíznak, hogy az ország mielőbb túl lesz ezen a nehéz időszakon, de továbbra is „nem hetekről, hanem hónapokról kell beszélnünk” – mondta.

Gulyás Gergely közölte, a főváros és az MJVSZ részéről konstruktív hozzáállást tapasztaltak, és építő javaslatokat tettek a kormányülésen.

Megismételte, a kormány készen áll az együttműködésre a járvánnyal szembeni védekezés ügyében a polgármesterekkel. Célunk továbbra is az, hogy a járvány terjedését a lehető legnagyobb mértékben lassítani tudjuk, és az idősebb korosztály megóvjuk a fertőzés veszélyétől – jelentette ki Gulyás Gergely.

Kiemelte, a politikai vitáknak az ideje nincs itt, és azt szeretnék, hogy az eredményes védekezéshez szükséges összefogás a fennálló véleménykülönbségek ellenére a következő hónapokban meghatározó lenne.

Karácsony Gergely a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „azt gondolom, hogy ma olyan időket élünk, amikor tényleg a nemzeti összefogás ideje kell, hogy eljöjjön”.

A főpolgármester örömét fejezte ki, hogy párbeszéd alakult ki a kormány és az önkormányzatok között. Hangsúlyozta: a főváros mindent megtesz azért, hogy a közös döntéseket végrehajtsák, és arra kéri az embereket, hogy „a húsvéti szünetre való tekintettel is” maradjanak otthon.

A főpolgármester kiemelte: a főváros és a kerületek mindent megtettek azért, hogy kivegyék a részüket a védekezésből, és, hogy felkészüljenek a járvány utáni gazdasági, társadalmi válságot kezelni lehessen.

A kormányülésre való meghívás megteremtette annak a lehetőségét, hogy néhány szakmai kérdésben ki tudják alakítani az együttműködést – jegyezte meg Karácsony Gergely.

Közölte, egyeztetve a Fővárosi Közgyűlés frakcióval, a kerületi polgármesterekkel a kormányülésen azt az álláspontot képviselte, hogy az érvényben lévő korlátozó intézkedéseket fenn kell tartani nagyjából még egy hónapig.

Természetesen a végső döntés a kormányé, a főváros minden szempontból azon lesz, hogy ez a döntés végrehajtsák – hangsúlyozta.

A főpolgármester elmondta, az önkormányzatoknak komoly szerepe lehet majd abban, hogy járvány után gazdasági ás társadalmi helyzetet kezelni tudják. Ezért kérte a kormányt, hogy belátható időn belül a válságkezelésben az önkormányzati szövetséggel induljon el az egyeztetés – közölte Karácsony Gergely hozzátéve, hogy ebben pozitív volt a kormány álláspontja.

Elmondta azt is, arra kérte a kormányt, hogy haladéktalanul induljon el legalább Budapesten az idősotthonok lakóinak és az ott dolgozóknak a tesztelése, hogy ezen intézményekben megfékezzék a koronavírus-járványt. Ezzel kapcsolatban is nyitottság és együttműködési szándék mutatkozott s kormány részéről – tette hozzá Karácsony Gergely.

Szita Károly ugyancsak a korlátozások, így a kijárási korlátozás fenntartását kérte a kormánytól. Ugyanakkor – mint mondta – a polgármestereknek az a véleménye, hogy különösen a közelgő húsvéti ünnepekre tekintettel, „nem ördögtől való” a szabályok szigorítása sem.

Ebben a helyzetben azt kérték a kormánytól – folytatta – hogy legyen az önkormányzatok segítségére a korlátozások betartatásában. Egyben felajánlotta a hatóságoknak ennek érdekében az önkormányzati közterület-felügyelők segítségét.

A továbbiakban hangsúlyozta, hogy az egyik legégetőbb feladat az önkormányzatok költségvetésének átstrukturálása.

Ugyanis decemberben „békeidei költségvetések születtek” vagyis a választók által jóváhagyott programok végrehajtására, a beruházások növelésére, a fizetések emelésére, közös rendezvények megtartására készültek.

Most viszont a védekezésre, illetve a gazdaság talpra állítására kell átcsoportosítani a forrásokat – sorolta a polgármester.

Ehhez az átalakításhoz legalább egy hónapra van szükség és ezt követően tartják lehetségesnek a tárgyalást a kormánnyal az önkormányzatoknak jutó forrásokról – ismertette a polgármester.

Szita Károly a 23 megyei jogú város nevében köszönetet mondott a kormányfőnek és a kormánynak azokért az erőfeszítésekért, amelyeket a járvány megfékezése érdekében tett.

A sajtótájékoztatót követően Karácsony Gergely, a közmédia azon kérdésére, hogy miért nem tették meg a szükséges óvintézkedéseket annak érdekében, hogy egy fővárosi idősotthonban ne terjedjen a fertőzés, azt mondta, hogy mindent megtettek a megelőzésért.