A magyar EP-képviselők segítségét kéri a 101 éves felvidéki tanítónő
A 101 éves Tamás Ilonka írásban küldte el az MTI pozsonyi irodájába az ezzel kapcsolatos nyilatkozatát. „Nemrégiben értesültem róla, hogy a bizottsági meghallgatás zártkörű lesz. El akartam menni Brüsszelbe, de ahhoz már idős vagyok, hogy fölöslegesen tegyek meg egy ilyen utat, és csak az ajtó előtt tudjak várakozni. Ez megalázó lenne, ezért inkább nem megyek” – olvasható a korábban Magyar Becsület Renddel kitüntetett felvidéki tanítónő nyilatkozatában.
Jelezte: arra kéri az ügyüket a meghallgatáson képviselő Lomnici Zoltánt, az Emberi Méltóság Tanácsának (EMT) elnökét, hogy a bizottsági ülésen tegyen meg mindent sorstársai és az ő érdekében. Egyben szeretné megkérni a petíciós bizottság magyar tagjait és az összes magyar európai parlamenti képviselőt, jelenjenek meg a bizottsági meghallgatáson, és jelenlétükkel, hozzászólásaikkal is foglaljanak állást a Szlovákiában élő magyar állampolgárságot felvett személyek jogfosztásának, fokozódó üldöztetésének a megszüntetése mellett. „Kérem védjenek meg minket!” – fűzte hozzá.
A szlovák állampolgárságuktól megfosztott felvidéki magyar állampolgárok ügyével foglalkozó beadványt, Lomnici Zoltán és Gubík László, a szlovák állampolgárságától megfosztott egyik felvidéki magyar tavaly ősszel nyújtotta be az EP petíciós bizottságához. Azt a petíciós bizottság januárban „kivizsgálandónak” ítélte, később pedig május 27-re tűzte ki érdemi megtárgyalását. A beadvány két előterjesztője részt vehet a bizottsági ülésen.
Gubík az MTI-nek elmondta: az ügy további érintettjei, a szlovák állampolgárságuktól megfosztott Boldoghy Olivér, Fehér István és Kassai Gyula is elkísérik őt Brüsszelbe, ott lesz még Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke. Ők azonban a bizottság döntése alapján nem vehetnek részt az ülésén.
(MTI)