A Simon-jelenség háttere
Sokan az elszámoltatást kérik számon a kormányon és a fideszes önkormányzatokon, ám Pestszentlőrinc-Pestszentimre példája is mutatja, hogy nem a szándék hiányzik a törvénytelenséget sejtető ügyek kivizsgálásánál. A kerület vezetése 2010 és 2012 között több mint harminc ügyben tett feljelentést, ám ezek többségében még tart a nyomozás. Bírósági szakaszig eddig csak egy ügy jutott el, de abban már ítélet is született, igaz, egyelőre csak első fokon. Az ugyanakkor már biztos, hogy egy korábban lezárt ügyben, a 2008–2009-es, összesen hárommilliárd forint értékű kötvénykibocsátás esetében újra nyomoz az ügyészség – talán a kerület 2006 és 2014 közötti országgyűlési képviselője, Simon Gábor 240 milliós bukása után más ügyek is új megvilágításba kerülnek. Az alábbiakban néhány, az előbb említett időszakban született feljelentést mutatunk be.
Visszadátumozott megrendelés
Kezdjük az eddigi egyetlen olyan botránnyal, amelynek kapcsán végre egy első fokú ítélet született. Előzményként nem árt tudni, hogy 2005-ben átrendeződés kezdődött a helyi szocialistáknál, a régi motorosok (például az 1994 óta polgármesterként ténykedő Mester László) mellett felbukkant az „új hullám”. Utóbbi vezéralakjai közé tartozott Kőrös Péter MSZP-frakcióvezető (egyébként a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. volt igazgatósági elnöke), Szaniszló Sándor alpolgármester (amúgy az FKF Felügyelőbizottságának volt elnöke), illetve Jaseri Márk Habib, aki szocialista képviselőjelölt volt, s ő töltötte be a kerületi Városüzemeltető Nonprofit Kft. ügyvezetői posztját. Az „ifjak” egyre hangsúlyosabb szerepvállalása nyomán pedig megszaporodtak a furcsaságok a kerületben.
Ezen gyanús ügyek közé tartozott a Tápiómenti Kft.-vel létrejött szerződés is: a cég először 2005-ben nyert közbeszerzési eljárást, s kötött mélyépítési munkákra szóló megállapodást a kerülettel, éves szinten nagyjából kétszázmillió forintos, öt évre tehát közel egymilliárdos keretösszeggel. A kapcsolat gyümölcsöző lehetett, mert 2008 nyarán újabb szerződést kötött az önkormányzat és a Tápiómenti Kft., a közel 732 millió forint plusz áfa keretösszegű megállapodás két évre, 2010 nyaráig szólt. Ez a szerződés az önkormányzati fenntartású közút és járdahálózat, valamint a parkolók, a vízelvezetés, illetve a közlekedési jelzőtáblák javítási és felújítási munkáira vonatkozott.
Mint a 2010 utáni bírósági tárgyalásokon világossá vált, a szerződő felek fittyet hánytak a jogszabályokra a mindennapi munka során. A pestisracok.hu-n tavaly augusztusban közzétett kihallgatási jegyzőkönyv-idézetekből ugyanis kiderül, hogy Kőrös Péter szocialista frakcióvezető szerint az önkormányzat éves szinten több száz, öt év alatt akár ezer esetben rendelt meg csupán szóban különböző munkákat a cégtől, holott ezeket részletesen és írásban dokumentálni kellett volna. A csupán szóbeli megrendeléseken túl tizenkilenc esetben (összesen több mint ötvenhárommillió forint értékben) pedig utólag írtak visszadátumozott szerződéseket, hiszen a vállalkozási keretszerződés 2010. június 30. napján lejárt.
Mindezek nyomán a XVIII. és XIX. kerületi bíróság tavaly májusi ítéletében Dobrovotzki Attilát, a városüzemeltetési részleg vezetőjét folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében mint közvetett tettest, Jaseri Márk Habibot, a Városüzemeltető Nonprofit Kft. ügyvezetőjét pedig folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében mint felbujtót találta bűnösnek, és mindkettejüket egy év próbára bocsátották.
De a Tápiómenti Kft. kapcsán nem csupán törvénysértő szóbeli, illetve visszadátumozott szerződések voltak problémásak. A társaság 2008–2009-ben offshore hátterű céget is alkalmazott alvállalkozóként a kerületi munkákhoz, az Asphcon Kft.-t, amelynek tulajdonosa 2009 végéig a Delaware állambeli Doverben bejegyzett Asphcon Invest volt. Az offshore cég nem csupán a Tápiómenti Kft.-vel, hanem az önkormányzati tulajdonú városüzemeltető kft.-vel is szerződött, aszfalttörmeléket vett.
Ám nem csak itt bukkant fel offshore vállalkozás a XVIII. kerület életében. Már múlt héten is megírtuk: a Városkép című önkormányzati lapot az a Várospress Magyarország Kft. adta ki, amelynek tulajdonosa a Washington állambeli Snohomishban bejegyzett Rododendron International LLC volt. A Várospress ügyvezetője 2009 augusztusáig a szocialistákhoz kötődő Réz Gábor volt, tőle a szintén MSZP-tag Kocsis László vette át az irányítást. Az önkormányzat éves szinten több tízmillió forintot – 2010-ben közel hetvenmilliót – fizetett a cégnek, miközben az offshore hátterű vállalkozás bevételét az is növelte, hogy szokatlan módon még a kerületi intézmények is csak pénzért hirdethettek a lapban.
Jutalmak és tanulmányok
Folytatva a 2010-es önkormányzati választás után született feljelentések sorát, vissza kell térnünk a magánokirat-hamisítás vétsége miatt nem jogerősen elítélt Jaseri Márk Habibra és Dobrovotzki Attilára. Lévai István Zoltán alpolgármester ugyanis 2011 márciusában hűtlen kezelés gyanújával is feljelentést tett a Városüzemeltető Kft. két vezetője kapcsán. A szocialista városvezetés a jelek szerint nagyon elégedett volt Jaseriék munkájával: az ügyvezető 2010 májusában 1,8 millió forint prémiumot kapott, majd ugyanazon év szeptemberében 7,2 millió forint jutalmat is. Maga Jaseri Márk is jószívű volt – prémiumelőlegként 1,2 millió forint kifizetését hagyta jóvá 2010 szeptemberében helyettesének, Dobrovotzki Attilának. A jutalmak, prémiumok jogszerűségét a feljelentés szerint megkérdőjelezi, hogy az általuk irányított önkormányzati kft. gazdasági helyzete csapnivaló volt ebben az időszakban. Csak az első félévben 28 millió forinttal nőtt a vesztesége, illetve 90 millió forint hitel felvételére is kényszerült a társaság…
A Városüzemeltető Kft. rossz gazdasági helyzetéhez hozzájárulhatott az is, hogy az önkormányzati cég 2008–2009-ben több mint 20,5 millió forint értékben kötött szerződéseket különböző tanulmányokra és sajtófigyelésre. A Green Capital Zrt. például 81 oldalas tanulmányt írt 2,5 millióért a szelektív hulladékgyűjtés ösztönzéséről, vagy 40 oldalon, de hasonló összegért a Városüzemeltető Kft. tevékenységének környezettudatos elemeiről és ennek kommunikációjáról a lakosság felé. A Political Capital is dolgozott nekik: ők 73 oldalon fejtették ki (2,28 millióért), hogyan lehet bevonni az ifjúságot a városüzemeltetés feladataiba, 70 oldalon (2,1 millió) a városszépítő versenyeket és mozgalmakat mutatták be, valamint 50 oldalon arról értekeztek – másfél millió forint ellenében –, hogyan lehet visszaszorítani a köztéri dohányzást. A Városüzemeltető Kft. szerződött a Front Page Kft.-vel is, 2008-ban havi 450 ezer forint plusz áfa, 2009-ben havi 200 ezer forint plusz áfa értékben, a feladatok közé tartozott a médiatanácsadás, sajtófigyelés, háttéranyagok elkészítése vagy sajtótájékoztatók megszervezése. Ugyanezen céggel, havi 400 ezer, majd szintén havi 200 ezer forint plusz áfa értékben szerződött a szintén önkormányzati Vagyon 18 Zrt. is, hasonló feladatokra, illetve médiatréningekre.
A 2011 tavaszán született feljelentésben az önkormányzat mostani vezetése azt állította: a Városüzemeltető Kft. és a Vagyon 18 munkájához nem volt szükség a megrendelt tanulmányokra, míg a médiatréningek, kommunikációs foglalkozások szükségessége azért megkérdőjelezhető, mert az önkormányzati cégek vezetői, munkatársai többnyire csak a helyi, önkormányzati médiában szólaltak meg.
Hagyó-jelenség
Múlt heti számunkban már utaltunk rá, hogy a szocialisták nemcsak számtalan gyanús ügyet, de tízmilliárd forintos adósságot is hagytak hátra a XVIII. kerületben. A 2008–2009-es kötvénykibocsátások, amelyek kapcsán a Simon-ügy nyomán most újra nyomozás indult, csak a jéghegy csúcsát jelentik, mind a gyanús ügyek, mind pedig az eladósodottság tekintetében. Mindezek fényében érdekes újraolvasni Mester László volt polgármester 2010-es, Népszabadságnak adott interjúját, ő akkor az MSZP-ben uralkodó állapotokkal indokolta a lapnak, miért nem indult újra 16 évig betöltött posztjáért.
– Nem kérdéses, hogy az elmúlt években a Hagyó-jelenség nagyon komoly kárt okozott az egész MSZP-nek, és nemcsak itt, a fővárosban, hanem országosan is. A választók visszajelzése alapján úgy vélem, ez okozza az MSZP egyik legnagyobb problémáját, és ez okolható leginkább a választási kudarcért. Azt is hozzá kell tennem, hogy az elmúlt 16 évben, amióta polgármester vagyok, a 2006-ban kezdődött ciklusban volt a legrosszabb a viszonyom az MSZP fővárosi vezetésével, ami a korrektséget és az eredményeket illeti – fogalmazott akkor Mester. – Addig nincs kiút, amíg nincsenek személyi változások, és különösen a fővárosi MSZP-ben olyan emberek ülnek, akik az egyéni sérelmeiket akarják megtorolni, illetve csak az egyéni érdekeik mentén politizálnak.
Mester László akkor többek között a Hagyó-jelenséget és az egyéni érdekeik mentén politizáló szocialistákat említette a kudarc okaként, de most már tudjuk: a XVIII. kerület országgyűlési képviselője és volt önkormányzati képviselője, Simon Gábor sem kispályán játszott. Vajon a Simon-jelenség hová juttatja a baloldalt?
Bándy Péter