Nyilvános weboldal készült Kozma Imre atya emlékére
A szentéletű szerzetes, aki „elajándékozta magát”
Weboldalon tette közkinccsé a 2024 őszén elhunyt alapító elnökének, Kozma Imre atyának szellemi örökségét a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. Az 1200 órányi, szentbeszédeit is tartalmazó hangfelvétel mellett többek között interjúk, ünnepi üzenetek és híradórészletek közlésével is tisztelegnek a kivételes életutat bejárt katolikus pap és szerzetes életműve előtt.„A legnagyobb lehetőségünk a másik ember” – hangoztatta Kozma Imre atya, akinek szentbeszédeit már a ’70-es években is rögzítették hívei, hogy tanításait otthon újra meghallgathassák. A hangfelvételek nyomán készült leiratokat később egymás között osztogatták a szentmisére érkező emberek.
Önkéntesek egy lelkes csoportja dokumentálhatóan 1993-tól kezdte rendszeresen rögzíteni a szertartásokon elhangzott gondolatokat, hogy a beszédekben megfogalmazott üzeneteket közkinccsé tegyék az utókor számára.
A 2000-es évektől azonban önként vállalt szolgálat keretében már nemcsak felvették, hanem digitalizálták és rendszerezték is Kozma atya beszédeit. Az utolsó években pedig a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élőben is közvetítette a szentmiséket a közösségi médiában.
A frissen létrehozott kozmaimreatya.hu online felületen az 1993 és 2024 között készült hangfelvételek mellett szentbeszédek, előadások, tanítások, valamint száznál is több interjú, nyilatkozat, ünnepi üzenet, híradórészlet és dokumentumfilm vált elérhetővé éves bontásban.
A felületen megismerhető Kozma atya kivételes életútja és papi pályafutása, megtalálhatók legtöbbet idézett mondásai, a róla tett kijelentések gyűjteménye és egy válogatás a halála után közzétett emlékezésekből.
Utóbbiak sorában olvashatjuk Vecsei Miklósnak, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnökének búcsúbeszédét, amelyben a képzeletében felvillanó szívbemarkoló pillanatfelvételeket idézte fel a gyászszertartáson:
„…A képeken láthatnánk Imre atyát a zugligeti templom előtt a keletnémet menekültek körében, a romániai forradalom alatt és után útnak indított segélyszállítmányokkal, a délszláv háború éveiben Vinkovciban és Eszéken a kórházban kimenekített sebesültekkel, vagy éppen az ostromlott Vukovárt körbezáró szerb hadsereg katonái között, miközben Raseta tábornokkal a városban maradt ötezer civil evakuálásáról egyeztet… De láthatnánk hajléktalan emberekkel karácsonyt ünnepelve, cigány emberek panaszait hallgatva, az Irgalmasrendi Kórház kórtermeiben utolsó vigaszt nyújtva és sok-sok képen idős és fogyatékos emberek körében… És láthatnánk távoli földrészeken, Betlehemben palesztin orvosokkal tárgyalva, Srí Lankán a cunami után, Pakisztánban a földrengés túlélői között, afrikai nyomortelepeken épített, ivóvizet szolgáltató központoknál. Mi a közös ezekben a képekben? Az, hogy Imre atya jelen volt az emberek között. Nem idegenként. Nem segítőként. Nem hivatásos jóemberként. Aki találkozott Imre atyával, erősebb emberként élte tovább az életét. Mert az igazi jelenlét nyomot hagy. És ami talán még fontosabb: engedi, hogy nyomot hagyjon benne a sóvárgó világ.”
Kozma Imre: Az élet arra való, hogy elajándékozzuk
A kozmaimreatya.hu weboldal tájékoztatása szerint az atyát 1963-ban szentelték pappá, első állomáshelye Tát-Dorogbányán volt. Szokatlan hangvételű, szókimondó prédikációi sokakat megszólítottak, ezért a ’60-as, ’70-es években az államvédelmi hatóság folyamatosan megfigyelte, számos alkalommal előállították és kihallgatták…
Az 1989-ben megalakult Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnökeként a szegények, idősek, hajléktalan emberek ellátását szervezte meg. A szolgálatot 84 éves korában bekövetkezett haláláig folytatta.
Irányítása nyomán három és fél évtized alatt a Szeretetszolgálat az egyik legnagyobb hazai karitatív szervezetté nőtte ki magát.
Az elhivatott katolikus pap és a Betegápoló Irgalmasrend szerzetese június 4-én, a Nemzeti összetartozás napján született és október 17-én a szegénység elleni küzdelem világnapján tért meg az Úrhoz. Békésen, szentségekkel megerősítve távozott.
Az egyik legfontosabb tanítása az volt, hogy: „Az élet arra való, hogy elajándékozzuk”.