A Tilos Rádió a 90-es évek elején illegális budapesti adóként indult. Több mint egy évtizedbe tellett, amíg az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) hosszú távra frekvenciaengedélyt adott a rádiónak, végül ezt a Körmendy-Ékes Judit vezette jobboldali többségű testület tette meg.

A mostani botrányig csak kevesek által ismert Tilos Rádióra mindig jellemző volt a Magyar Narancséhoz hasonló útszéli stílus, ami nem meglepő, hiszen a két médium munkatársai között jókora átfedések vannak. A műsorokban gyakori a durva fogalmazásmód, a nemegyszer obszcén szavakkal operáló beszédmodor, többek között ennek köszönhetően az elmúlt időszakban az ORTT-nek is jó néhányszor meggyűlt a baja a rádióadóval.

A testület összesen tizenegy alkalommal hozott elmarasztaló határozatot az ügyesen provokáló Tilossal szemben, kétszer kötbért is fizettettek velük a törvény megsértése miatt. További három alkalommal a Tilos Rádió szintén törvénysértő módon azzal bújt ki az ORTT-s vizsgálat alól, hogy nem küldte meg a testületnek a hiteles hanganyagot, és így az nem tudott érdemben foglalkozni a kérdéses műsorokkal.

Ezen előzmények és következmények ismeretében utólag egyáltalán nem meglepő, hogy a rádió december folyamán nyílt támadást indított a kereszténység és a keresztény egyházak ellen. Bemelegítésül december 9-én a Jobbik által felállított köztéri keresztek apropóján hangzott el egy keresztényellenes kijelentés, miszerint a fakereszteket inkább reklámoszlopnak kellene használni, esetleg felaprítani és odaadni a szegényeknek tűzifának. Az akció ekkor még csekély visszhangot váltott ki. Talán ez indította arra a munkatársakat, hogy december 19-én tovább menjenek a lenini úton. A Honthy és Hanna című műsorban 16 óra 55 perckor a következő mondat volt hallható Jézusra vonatkoztatva:

– „Akár egy fattyúból is, mert hát ő, igen, egy fattyúból is lehet…, mert hát akárhogy is vesszük, magyarázzuk, Krisztus egy fattyú.”

Valószínűleg a Tilos Rádió alacsony hallgatottsága miatt ez is különösebb válasz nélkül maradt. Nem úgy a december 24-én, szenteste elhangzott műsor. Ebben először Assisi Szent Ferencről beszéltek alpári stílusban, majd következett a hírhedt párbeszéd, amelyből most a történeti hűség kedvéért szó szerint idézünk.

1. számú műsorvezető (Barangó): – Szerintem arról van szó, hogy én nem tudok egy olyan vallást elfogadni, ami az ösztöneim ellen szól.

2. számú műsorvezető: – De senki nem is kényszerít rá, hogy elfogadd! Azért együtt tudsz élni fröcsögés és gyűlölködés nélkül.

1. mv.: – Tud a faszom, bazd meg! Kiirtanám az összes keresztényt! Hú, ez kemény…

3. mv.: – Ne, Barangó!

2. mv.: – Ettől most elhatárolódunk, azt hiszem, hogy Krizsóval együtt.

3. mv.: – Ja, igen, száz százalékig.

2. mv.: – Tehát ezt meg sem hallottuk, vagy hát meghallottuk, de akkor így elnézést is kérünk…

Csak színjáték

A fenti mondatok már rögtön az ünnepeket követően megjelentek a Magyar Nemzet napilapban – és ekkor végre felfigyelt a rádióra a közvélemény. Tiltakoztak természetesen a jobboldali politikusok és publicisták, sőt felemelte szavát még az MSZP-s Újhelyi István is.

Ezek alapján sokan gondolták úgy, hogy a rádiót szigorúan megbünteti majd az ORTT. Ezt erősítette az is, hogy az elmúlt hét keddjén a IX. kerületi ügyészség közösség elleni izgatás bűncselekményének gyanúja miatt nyomozást rendelt el a kérdéses műsor ügyében. A médiahatóság múlt szerdán ült össze, s ekkor a fideszes Erdős Zsuzsanna, valamint az MDF-es Wéber János két különböző tartalmú, ám egyaránt a műsorszolgáltatási szerződés azonnali felmondását kezdeményező beadvánnyal fordult a többi küldötthöz. A baloldali többség (Hajdu István elnök, Ladvánszky György MSZP-s és Tímár János SZDSZ-es delegált) azonban leszavazta mindkét indítványt. Ladvánszky úgy vélte, 16 napos műsorfelfüggesztés elegendő volna szankcióként, Tímár még ennél is elnézőbbnek bizonyult, ő 24 órás (!) műsorfelfüggesztést javasolt.

A testület végül sem szerdán, sem pedig a megismételt ülésén, csütörtökön nem tudott dönteni, csak annyi dőlt el, hogy a Tilos Rádió december 19-ei és december 24-ei adása kapcsán közigazgatási eljárás indult. Az viszont ennek eredményétől függetlenül biztosnak látszik, hogy a baloldali többségű ORTT a szélsőséges kijelentések súlyához méltó büntetést – magyarul a műsorszolgáltatási szerződés felbontását – nem fogja megszavazni.

Ezáltal pedig úgy tűnik, hogy pontosan az valósul meg, amit a színjáték kitalálói elképzeltek. A Tilos Rádió nekimegy a keresztény egyházaknak, a jobboldal hevesen tiltakozik, s ily módon hetekig mindenki az eddig alacsony hallgatottságú adóról beszél. És hogy mindennek mi lesz az ára? Pár százezer – esetleg egy-két millió – forintos kötbér, netán néhány hetes műsorfelfüggesztés, cserébe a Tilos az ország egyik legismertebb rádiója lesz. Ügyes marketingakció. Talán az adó frekvenciáját kellene még ismertetni, de ki tudja, lehet, hogy még erre is sor kerül a közeljövőben.

Támogató publicisták

Miközben a nemzeti oldal egyöntetűen tiltakozott – és tiltakozik – a Tilosban elhangzottak miatt, a különböző baloldali sajtóorgánumokban mind többször találkozhatunk a rádió mellett kiálló véleményekkel. Múlt hétfői cikkében az Index publicistája még viszonylag finoman fogalmazott, mert ugyan tudtunkra hozta, hogy nem tartja súlyosnak az ügyet, de legalább leszögezte, senkinek a kiirtásáról nem szabad beszélni.

„A Tilosban elhangzott keresztényirtósdi pont olyan veszedelmes, mint Hegedűs Lóránt öblös zsidózása a valahányadik kerületi fanzinjában. Akkor az SZDSZ meg a többi hobbirémüldöző tette a dolgát, most pedig a Jobbik. A marginális (eufém: alternatív) média pont arról ismerszik meg, hogy időnként próbára teszi az igazhitűeket. Provokál, hogy észrevegyék – ahogy a Jobbik. (…) És igen, ha nem volna világos: nem mondjuk rádióban, hogy kiirtanánk bárkit. Sőt, adáson kívül sem, bár azt nem a törvény, csak a jóérzés szabályozza. Ahhoz viszont joga van mindenkinek, hogy zavarja a kereszt a téren.

Ahogy joga van a marketingre vágyó Jobbiknak ahhoz, hogy felállítsa. Még ahhoz is jogunk van, hogy szívesen lássuk tűzifaként; ha ennyire elájulunk a szimbólumoktól, gyermekeink a Suzuki-emblémát fogják csókolgatni az iskolában. Harcos ateistának lenni pont olyan tiszteletreméltó valláskárosultság, mint a harcos keresztényé. Ezt a rendszert választottuk. Ennek a rendszernek örültünk olyan nagyon, amikor Grósz elvtárs és társai végre elengedték a kormányt. Hát, tessék neki örülni tovább.”

Két nappal később egy másik publicista, Uj Péter a Népszabadságban már más hangot ütött meg. Úgy védekezett, hogy támadott.

„Egy részeg punkénekes hallhatóan zavart és öntudatlan beszólását Nagy Karácsonyi Keresztényirtássá iterálni és kiegyensúlyozni vele az előre kitervelten, nyereség- és hatalomvágyból jó pénzért árusított, ravasz rasszizmust – náci tempó.

Ha a hatalommal bírók és hatalomért brusztolók kicsinálnak egy semmilyen hatalommal, befolyással, jelentőséggel rendelkező figurát, azt ordibálva, hogy mekkora veszély ő a társadalomra – náci tempó.”

Nulla tolerancia

Az elmúlt héten több politikus emelte fel szavát a Tilos Rádió decemberi műsorai miatt. Kedden az MKDSZ két országgyűlési képviselője, Harrach Péter és Soltész Miklós tartott közös sajtótájékoztatót, amelyen elhangzott, megengedhetetlen, hogy egyes emberek olyan kijelentéseket tegyenek, melyek több millió ember személyes meggyőződését sértik. A kereszténydemokrata politikusok bejelentették, hogy az MKDSZ feljelentést tett a Tilos Rádió ellen a bíróságon közösség elleni izgatás miatt.

Három nappal később az MDF-es Balogh László tájékoztatta pártja véleményéről a közvéleményt. A médiapolitikus igen helyesen úgy vélte, a Tilos egy tudatosan felépített provokációt hajtott végre, amelynek az volt a célja, hogy növeljék hallgatottságukat. Emellett egyes körök a Tilos példájával is azt akarják demonstrálni, hogy a köztársasági elnök által alkotmánybírósági normakontrollra visszaküldött gyűlölettörvényre igenis szükség van. Az MDF egyébként továbbra is azon az állásponton van, hogy a rádióval azonnal fel kell bontani a műsorszolgáltatási szerződést.

Vasárnap délután több mint tízezren gyűltek össze a Tilos Rádió stúdiója előtt, hogy – a szervezők szavaival élve – „szelíd, de határozott választ adjanak a rádió keresztényellenes műsoraira”. A rendezvényen felszólaló Lovas István publicista úgy vélte, a tizennégy éves, gesztusokkal teli korszak után itt az ideje, hogy a New York-i rendőrség mintájára mi is meghirdessük a nulla tolerancia politikáját, mégpedig a magyar- és kereszténygyűlölő kisebbség ellen. Döbrentei Kornél költő pedig arra célzott beszédében, hogy a Tilos Rádió csak eszköz, a szálakat a balliberális oldal mozgatja.

A tüntetés, ahogy az a nemzeti oldal demonstrációinál megszokott, rendzavarás nélkül zajlott le. Miután azonban a rendezők a beszédek végeztével a helyszín békés elhagyására kérték meg az embereket, pár százan a stúdió előtt maradtak. Közülük néhányan egy általuk hozott izraeli zászlót gyújtottak fel, melynek köszönhetően a Tilos Rádió keresztényellenes provokációját „szerencsésen” kiegyenlítették. Másnap Izrael állam tiltakozott nemzeti lobogója elégetése miatt. A Tilos befutott.