Áfamentesen szerezheti meg gyártóbázisát az MTVA, nem vonták el az abortuszra szánt pénzt
A kulturális bizottság kezdeményezésére elengedte az Országgyűlés a Magyar Televíziónak a korábbi közmédiarendszerben keletkezett és a társadalombiztosítási alapokkal szemben fennálló adó-, illeték- és járuléktartozását is.
A bizottság a javaslatának indoklásában emlékeztetett arra, hogy az MTVA és a Kunigunda útján található gyártóbázis tulajdonosa júliusban szerződést kötött, így az MTVA vételi jogot szerzett annak visszaszerzésére. Ugyanakkor – olvasható – az MTVA a jogügylethez kapcsolódó jelentős forgalmiadó-fizetési kötelezettségének teljesítésére nem képes, mivel annak csak kis részét igényelhetné vissza.
A parlament a költségvetési fejezeteken belüli átcsoportosításokat szorgalmazó javaslatok között nem szavazott azokról a kereszténydemokrata és jobbikos indítványokról, amelyek elvonták, illetve csökkentették volna a büdzsében terhességmegszakításra előirányzott 400 millió forintot. A kormány ezeket nem támogatta, a frakciók pedig nem kértek róluk külön szavazást, így az előirányzat megmaradt.
Két KDNP-s képviselő – Pálffy István és Sáringer-Kenyeres Tamás – elvonta és az örökbefogadások ösztönzésére, az örökbefogadói gyes összegének emelésére, továbbá gyermekvédelmi programokra költötte volna az összeget. Hasonló javaslata öt jobbikos képviselőnek is volt, ők azonban az eredetileg – a nem a várandós nőnél vagy a magzatnál fennálló súlyos egészségügyi ok miatt elvégzett – abortuszokra szánt állami támogatást a kisiskoláknak adták volna. A Jobbik ugyanakkor olyan indítványt is benyújtott, amely csak harmincmillió forinttal csökkentette volna ezt az előirányzatot, a kérdéses összeget a magzatvédelemmel foglalkozó Alfa Szövetségnek biztosítva.
A Ház a költségvetési bizottság javaslatára döntött arról is, hogy az úgynevezett országvédelmi alapot és a kamatkockázati tartalékot 2012. szeptember 30-a előtt nem lehet felhasználni. Lázár János Fidesz-frakcióvezető korábbi tájékoztatása szerint az ezen, vagyis 200 milliárd forinton felüli további 100 milliárdos általános tartalékot nem érinti a zárolás.
A fideszes Bóka István kezdeményezésére a képviselők úgy határoztak, hogy az önkormányzati tűzoltóságok az eredetileg tervezett 15 helyett 22 millió forint alaptámogatásra lesznek jogosultak a készenléti szolgálat működéséhez.
A hatvani Grassalkovich-kastély felújítására ugyancsak megszavaztak 158 millió forintot.
Elfogadták a kereszténydemokrata Kalmár Ferenc és a jobbikos Gaudi-Nagy Tamás közös előterjesztését is, amellyel a Kárpát-medencei Magvar Jogsegély Szolgálatnak juttatnak ötvenmillió forintot.
A fideszes Font Sándor indítványára plusz 200 millió forintot kap az Országos Meteorológiai Szolgálat, valamint hozzávetőleg ugyanennyit az Agrárgazdasági Kutató Intézet is.
Szintén támogatta a Ház a kereszténydemokrata Nagy Andor javaslatát, amellyel – különböző építésügyi feladatok terhére – 50 millió forintot biztosítanak az ipolytarnóci ártéri lakóingatlanok kiváltására.
A fideszes Rogán Antal javaslatára százmillió forintot különítettek el az Audi győri nagyberuházásához kapcsolódó útfejlesztésre. Ugyancsak az ő kezdeményezésére az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark 150 millió forintos támogatását 237 millióra emelik. Ezt részben a budai vári rekonstrukciókra szánt összeg csökkentéséből fedezik.
Az ugyancsak fideszes L. Simon László indítványa nyomán harmincmillió forinttal emelik a Magyar Írószövetség támogatását.
Leszavazták ugyanakkor Nógrád megyei fideszes politikusok, Székyné Sztrémi Melinda és Becsó Zsolt azon kezdeményezését, hogy biztosítson a büdzsé a 21-es főút fejlesztésének előkészítésére egymilliárd forintot.
(MTI)