Átadták a szemle díjait
A fesztiválzáró a Besh o droM ráhangoló zenéjével kezdődött, akik zenéjüket kölcsönözték a Szemle reklámfilmjeihez. A megnyitóról jól ismert Judy és Punch – Schneider Jankó nagyszerű bábjátékának köszönhetően – elmesélték, mit láttak az elmúlt héten a Marczibányi Téri Művelődési Központban. Ezután a zsűri tagjai osztották meg a Szemle kapcsán felmerült gondolataikat.
Pályi János abbéli örömét fejezte ki, hogy van olyan energia, akarás, amely életben tartja a legjobb színházi előadások bemutatkozási lehetőségeit.
Ascher Tamás arról beszélt, jó érzés volt színvonalas és tartalmas előadásokat nézni, mely bíztató jel arra vonatkozólag, hogy jó kezekben van a gyermek- és ifjúsági színház. Bízhatunk abban, hogy továbbra is minőségi előadások kerülnek bemutatásra az itt megméretett társulatok jóvoltából.
Fodor Tamás a zsűri értékelési elveként egy kérdést fogalmazott meg: „Mi volt a szempont?” A válasz: „Húúú, hát így is lehet!” Aki ennek megfelelt, azt szerette az zsűri. Lehetett ez a csodálkozás az eszközhasználatnak, a megközelítési módnak, az irodalmi anyagnak köszönhető is. Nem akartak iránymutatást adni, csak megmutatni, hogy így is lehet. Ezután a díjak átadása következett.
A díjakat átadták a zsűri tagjai valamint:
Jankovics Marcell, Nemzeti Kulturális Alap
Máté Krisztina, Raiffeisen Bank
Molnár Éva, Millenáris
Balázs Jenő, Fidelio – Estmédia Kft.
A díjazott előadások
A Szemle két, megosztott fődíjas előadása:
A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával a szakmai zsűri javaslatára 300.000 Ft-os fődíjat adományoztak – egy kínzóan tragikus társadalmi gondnak az érintett korosztály előtti személyes megéléséért – a Nézőművészeti KFT, A gyáva című előadásáért.
Rendező: Scherer Péter, játsszák: Kovács Krisztián és Scherer Péter
A Raiffeisen Bank 300.000 Ft-os fődíját – Arany János megrázó költeményének, a gyerekközönséget bölcs humorral együttjátszásra mozgósító, varázslatos megidézéséért – a Csavar Színház (Szlovákia), A nagyidai cigányok című előadásáért Gál Tamás kapta.
További díjak:
A legtöbb gyermek- és ifjúsági színházi előadást látott kritikus díját a Fehérholló díjat idén Takács Vera a Gyermekszínházi Portál szerkesztője vehette át.
A Raiffeisen Bank 300.000 Ft-os díját – a marionett hagyományt dinamikával, iróniával megújító előadásmódjáért – a Ziránó Színház, A három kismalac című előadásáért kapta.
Rendező: Boráros Milada, bábok: Boráros Szilárd
A Raiffeisen Bank 300.000 Ft-os díját – a virtuális világban létrejövő kamasz dráma korszerű megjelenítéséért – a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház, Cyber Cyrano című előadásáért vehette át. Ez az előadás kapta idén az Assitej Üveghegy díját is.
Rendező: Vidovszky György
A Budapest II. Kerületi Önkormányzat támogatásával a szakmai zsűri javaslatára 200.000 Ft-os díjat adományozunk – az egyre fajsúlyosabb megjelenésű drámapedagógiai munkáért – a Káva Kulturális Műhely, Apalabirintus című előadásáért.
Rendező: Perényi Balázs
A Fővárosi Önkormányzat támogatásával a szakmai zsűri javaslatára 150.000 Ft-os díjat kapott – egy nemzedék sajnálatos kulturális leépülésének abszurd ízekkel fűszerezett dokumentálásáért – a Manna Kulturális Egyesület, Kicsi Nyuszi Hopp Hopp című előadásáért.
Rendező: Pelsőczy Réka
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium támogatásával a szakmai zsűri javaslatára 150.000 Ft-os díjat vett át – a kortárs költészet elbűvölő, a térrel is élvezetesen játszó megelevenítéséért – a Budapest Bábszínház, Hajnali csillag peremén című előadásért.
Rendező: Tengely Gábor, tervezők: Sipos Katalin, Sisak Péter
A Millenáris díját kapta a TintalóTársulás, amely felkérés egy előadás megtartására.
Az előadás címe: Bollár Kótyag és Mámori Nellike találkozása
Alkotók, tervezők: Sipos Katalin, Sisak Péter, Rumi Zsófia, Badacsonyi Angéla
A FIDELIO különdíját kapta a Mesebolt Bábszínház, amely 100.000 Ft értékű online megjelenést biztosít a Fidelio.hu internetes portálon.
Az előadás címe: A legkisebb boszorkány
Tervező: Boráros Szilárd, rendező: Rumi László
A Marczibányi Téri Művelődési Központ Gyermek- és Ifjúsági Színházi Szemle diplomáját kapta:
Budapest Bábszínház: Hajnali csillag peremén (Rendező: Tengely Gábor)
Csavar Színház (Szlovákia): A nagyidai cigányok (Gál Tamás)
Káva Kulturális Műhely: Apalabirintus (Perényi Balázs)
Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház: Cyber Cyrano (Vidovszky György)
Manna Kulturális Egyesület: Kicsi Nyuszi Hopp Hopp (Pelsőczy Réka)
Mesebolt Bábszínház: A legkisebb boszorkány (Rumi László)
Nézőművészeti KFT: A gyáva (Scherer Péter)
TintalóTársulás: Bollár Kótyag és Mámori (Badacsonyi Angéla)
Nellike nagy találkozása
Ziránó Színház: A három kismalac (Boráros Milada)
Továbbá:
A Szemletanács tagjai díszoklevelet adományoztak a Stúdió K Színháznak Az aranykulcs, A sünteknős és A Kíváncsi kiselefánt című előadásokért.