Az EU és a NATO üdvözli az utolsó szerb háborús bűnös elfogását
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Herman Van Rompuy, az EU-tagországok állam- és kormányfői tanácsának elnöke, valamint Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben kiadott közös közleményükben úgy vélték, a nemzetközi igazságszolgáltatás és Szerbia európai integrációja szempontjából egyaránt kulcsfontosságú lépésről van szó.
Méltatták egyúttal a szerb vezetés e téren tett elkötelezettségét és erőfeszítéseit. Hangoztatták, hogy a szerb nemzet jelenleg a múlttal való szembenézés folyamatát éli, és sorsa egy jobb, európai jövő irányában alakul.
Ratko Mladic volt boszniai szerb katonai vezető elfogásával együtt a mostani letartóztatás pozitív jel Szerbia szomszédjai számára is – vélték az uniós vezetők. Hangot adtak annak a várakozásuknak is, hogy Hadzicot mielőbb Hágába szállítják, a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök ügyében ítélkező Nemzetközi Törvényszék börtönébe.
A törvényszékkel folytatott teljes körű együttműködés továbbra is lényeges feltétele lesz Szerbia unió felé vezető útjának – áll a közleményben.
Belgrád beadta tagfelvételi kérelmét az EU-ba, de az unió még nem döntött arról, mikor nyilvánítja hivatalosan tagjelöltté a balkáni országot.
Közleményt adott ki Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára is. Ő úgy fogalmazott, hogy Hadzic letartóztatása lehetővé teszi a közelmúltbeli európai történelem legfájdalmasabb fejezetének lezárását.
Ő is üdvözölte a szerb hatóságok hozzáállását, és emlékeztetett arra, hogy az ország jövőre szomszédjaival és az euroatlanti családdal folytatott konstruktív együttműködésen múlik. Egyúttal megerősítette, hogy a NATO továbbra is elkötelezetten segíteni kívánja a teljes nyugat-balkáni térséget az euroatlanti integráció útján.
Boris Tadic szerb elnök szerdán délelőtt jelentette be, hogy egy vajdasági hegységben reggel elfogták a háborús bűnökkel vádolt Hadzicot.
A horvát kormányfő jó hírnek nevezte Goran Hadzic letartóztatását
Goran Hadzic egykori horvátországi szerb vezető elfogása jó hír Horvátország számára – jelentette ki szerdán a Varsóban hivatalos látogatáson tartózkodó Jadranka Kosor horvát miniszterelnök.
„Hadzic letartóztatása jó hír az emberiség, a világ és különösen Horvátország számára” – mondta a horvát kormányfő a lengyel kollégájával, Donald Tuskkal rendezett közös sajtóértekezleten. Kosor egyúttal sajnálatának adott hangot amiatt, hogy az őrizetbe vételre ilyen sokat kellett várni.
„Horvátország idén ünnepli függetlenségének 20. évfordulóját, Vukovár városa pedig arra emlékezik, hogy 20 éve hatoltak be az idegen csapatok a városba. Az áldozatok sok hozzátartozója nem érhette meg Hadzic letartóztatását” – mondta.
A hágai Nemzetközi Törvényszéken háborús és emberiesség elleni bűntettekkel vádolt, hét éve körözés alatt álló egykori szerb politikust szerdán reggel tartóztatták le a vajdasági Fruska Gora hegységben. Ő volt az utolsó, még szökésben lévő szerb háborús bűnös, akit a hágai törvényszék az egykori jugoszláviai események miatt megvádolt.
Kosor közölte, hogy hazatérése után kormánya összeül, hogy megvitassa a teendőket Hadzic elfogásával összefüggésben. Jelezte, hogy Horvátország csatlakozni fog a volt szerb vezető elleni vádirathoz.
Tusk a sajtóértekezleten elmondta, hogy gratulált Horvátországnak az EU-val folytatott csatlakozási tárgyalások sikeres befejezéséért. Emlékeztetett, hogy a jelenlegi lengyel EU-elnökség egyik fő prioritása az unió további bővítése, illetve közelítése azokhoz az országokhoz, amelyek az EU-val együtt akarnak működni, vagy hosszabb távon annak tagjai akarnak lenni.
A lengyel miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy szeptemberben Zágrábban átnyújthatja horvát kollégájának a csatlakozási szerződés végleges változatát, amelyet még a lengyel elnökség idején, Varsóban remélhetőleg alá is fognak írni.
(MTI)