Behurcolt bajok
Feltűnően kevés szó esik a menekültáradat közegészségügyi, járványügyi hatásairól, illetve az egyes országok egészségügyi ellátórendszerére nehezedő terhekről, holott épp ez jelenti ma a legnagyobb gondot Európában.Feltűnően kevés szó esik a menekültáradat közegészségügyi, járványügyi hatásairól, illetve az egyes országok egészségügyi ellátórendszerére nehezedő terhekről, holott épp ez jelenti ma a legnagyobb gondot Európában. Dr. Ranieri Guerra, az olasz egészségügyi minisztérium főigazgatója a XXI. századot a migráció évszázadának nevezve, közös európai fellépést sürgetett Budapesten.
A migráció, illetve az általa terjedő betegségek jelenthetik a XXI. század legnagyobb kihívását az olasz egészségügyi tárca prevenciós főigazgatója szerint, aki a járványok megelőzése céljából összeurópai összefogást sürgetett, mondván, hogy az illegális bevándorlás nemcsak az olaszok, hanem egész Európa közös problémája, miközben a világ legnagyobb egészségügyi szervezetei a migráció közegészségügyi veszélyeiről és az ellátórendszerre gyakorolt hatásairól mélyen hallgatnak.
Ranieri Guerra a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjában tartott előadásán hangsúlyozta, hogy egyre nagyobb gondot jelent a Közel-Keletről és Észak-Afrikából érkezők körében a gyermekbénulás, a nyugat-nílusi láz és a tuberkulózis megjelenése és terjedése. Szűrést kell végezni azokból az országokból érkezők körében is, ahol terjed az ebola.
Tévhit ugyanis, hogy az ebolát csak repülőn lehet behurcolni. Több ebolával fertőzött terület alig kilenc napi hajóútra fekszik az olasz partoktól, így a járvány idején behurcolható lett volna a fertőzés hajón is, ha az olasz parti őrség nem téríti el a menekülteket szállító hajókat a szatelit rendszer megzavarásával, hogy tovább tartson az út, addig, amíg le nem telik a betegség lappangási ideje.
Dr. Ranieri Guerra közegészségügyre szakosodott orvosként a világ számos országában praktizált. Komoly szakmai tapasztalattal rendelkezik a sürgősségi ellátástól a háborús övezetek orvosi mentési feladatain át a fejlődő országok egészségügyi reformjainak tervezéséig és végrehajtásáig. Az Olasz Nemzeti Egészségügyi Intézet kutató igazgatói posztját követően Washington DC-ben az Olasz Nagykövetség tudományos attaséjaként tevékenykedett. Jelenleg az Olasz Köztársaság Egészségügyi Minisztériumának két fő igazgatósága közül a Prevenciós Igazgatóság főigazgatójaként dolgozik, ami gyakorlatilag a tiszti főorvosi feladatok ellátását jelenti. Nem kevesebb mint évi 5 milliárd euró fölött diszponál. Ennyi ugyanis a Prevenciós Igazgatóság éves költségvetése.
Olaszországnak komoly tapasztalatai vannak a migránsok kezelésében, hiszen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint két év alatt negyedmillió menekült érkezett a Földközi-tengeren keresztül az olasz partokhoz. Olaszország számos nagy forgalmú kikötővel és repülőtérrel rendelkezik, amelyekért közegészségügyi szempontból az Egészségügyi Minisztérium Prevenciós Igazgatósága a felelős. A világ minden tájáról érkező, potenciálisan nem megszokott kórokozókat hordozó és esetlegesen halálos fertőző betegségekben szenvedő személyek beutazása és az utóbbi évek migránsáradata kapcsán szerzett tapasztalatok hasznos információkkal szolgálnak Magyarország döntéshozói és szakemberei számára is, hogy megelőzzék és kezelni tudják a súlyos betegségek előfordulását, illetve meg tudják akadályozni a járványok elterjedését.
Az olasz szakemberek már tavasszal rávilágítottak a World Health Assembly (Világ Egészségügyi Találkozó) többi képviselő nemzete számára, hogy a migráció egészségügyi következményeit enyhíteni kell. Addigra Olaszország már több mint negyedmillió – leginkább a Földközi-tengeren át érkező – migráns megmentésében és ellátásában vett részt. 2015 tavaszán jelezték az EU miniszteri találkozóján, hogy a migrációs hullám hamarosan a többi tagországot is eléri. Nem kellett sokáig várni…
Az elmúlt években egyre fokozódott az Európa felé irányuló migránsáradat: 2015-ben például 750 ezer menekült érkezett a kontinensre, a helyzet pedig csak romlik, mert Afrikában egyre kevesebb az ivóvíz és az élelem, vagyis újabb tömegek útnak indulására kell számítani.
A főigazgató kiemelte, hogy ilyen körülmények között fontos a fertőző betegségek kezelésére fordított kapacitás növelése a küldő és a célországokban is. Az olasz hatóságok eddig mintegy százezer embert oltottak be különböző betegségek megelőzése érdekében. De új kihívást jelent a traumákon, szexuális erőszakon, kínzásokon átesett emberek mentális ellátása is. A háborús övezetekben sok nőt megerőszakolnak, a férfiakat megölik: virágzik a szervkereskedelem.
A migránsok körében gyakori a paraziták, a rüh, a különböző sebek, fertőzések előfordulása is, amelyeket az alapellátás nem képes kezelni. Hússzoros a növekedés a kórházba kerülők számában, amit az egyre gyakoribb neurológiai kórképek, a kezelések elutasítása, a nyelvi, vallási, kulturális különbségek tesznek még nehezebben kezelhetővé, illetve az a tény, hogy a bevándorlók nem valós személyi azonosítóval érkeznek, így gyakran még a származási ország meghatározása is lehetetlen, ami pedig járványügyi szempontból is fontos információ az adott területen előforduló járványok szempontjából. A migránsok Európában munkát keresnek, miközben Olaszországban így is óriási a munkanélküliség. A bevándorlók elkeseredésükben könnyen bűnszervezetek áldozatai lehetnek. A nők közt sok a terhes, nem ritka, hogy útközben, például a menekülteket szállító hajón hozzák világra a gyermeküket.
Az olasz Egészségügyi Minisztérium 2011-ben elindította az első PHAME projektet, amely a migránsok egészségi állapotával és a bevándorlás egészségügyi ellátó rendszerre gyakorolt hatásával foglalkozik. Az akkori előrejelzések közül sok dolog mára beigazolódott. Olaszország nemrégiben a második ilyen programot indította el, miután az első projekt tapasztalatainak feldolgozása megtörtént. A PHAME2 célja a kialakult helyzet értékelése és a migráció hatásainak felmérése, valamint pártatlan ajánlások megfogalmazása a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján, mivel a migráció problémája nem szűnik meg a közeljövőben. Közegészségügyi megközelítés szükséges, amelyben az Európai Uniónak kiemelkedő szerepe van.
Dr. Guerra egyenesen a migráció évszázadaként említi a századot, amelyben élünk. Mostanra a nagy tömegű népességáradat nem csupán a tengereken át, hanem a szárazföldön gyalogosan, országhatárokat átszelve érkezik Európába. Az olasz szakemberek szerint a migráció teljes megállítására nem lesz lehetőség. A túlnyomórészt Afrikából és a Közel-Keletről érkező menekültek közül sokan a természeti katasztrófák, háborús körülmények, szegénység, éhínség és vízhiány elől menekülnek el, a túlélés vagy épp a jobb élet reményében.
A statisztikák szerint 2015-ben eddig 750 ezer migráns érkezett Európába a további négymillió mellett, akik Törökországban, Libanonban és Jordániában kerestek menedéket. Közülük 250 ezren a tengeren át érkeztek, azonban különbség kezd kirajzolódni a szárazföldi és tengeri útvonalon érkezők között, mivel az előbbiek többnyire családok és szervezettebb csoportok, míg az utóbbiak egyre gyakrabban magányosan érkeznek, és bűnözői csoportok is beszivárognak közéjük. Az út során több ezren veszítik életüket, a hivatalos adatok szerint 2015-ben 3000, míg 2014-ben 3500 haláleset történt, de doktor Guerra becslései szerint a két év összesített statisztikája közelebb van a tízezerhez.
A migráció új egészségügyi kihívásokat és epidemiológiai kockázatokat teremt. Ezek közül a legfontosabbak az oltás hiányában kialakuló gyermekbénulás és a nyugat-nílusi vírus, amelynek elhárítása érdekében Olaszország komoly szűréseket végez. Az újra megjelenő tuberkulózis is komoly veszélyt jelent, ezért új, gyorsabb szűrővizsgálatokat tesztelnek a tbc szűrésére már a migránsok érkezésekor.
Megbecsülni is nehéz, hogy ez a hatalmas migránsáradat mekkora terhet ró az egyes országok egészségügyi ellátórendszerére. Dr. Guerra felhívta a figyelmet arra, hogy ez nem nemzeti, hanem európai probléma, mégsem úgy kezelik. Az olasz egészségügyi minisztérium főigazgatója közös megoldásokat, együttműködést és európai összefogást sürgetett.
Hernádi Zsuzsa