Közel tíz éve indított háborút az Egyesült Államok az al-Kaida terrorista szervezet kiképző táborainak elpusztítása céljával Afganisztánban. A Rasmussen Reports felmérése szerint azóta most első alkalommal fordul elő, hogy az amerikai szavazók többsége egyöntetűen a csapatkivonásokat sürgeti. A kutatás eredményei szerint a szavazópolgárok 31 százaléka azonnal hazahívná a csapatokat, míg 21 százalékuk egy éven belül végrehajtott kivonulást sürget, azaz összesen a válaszadók 52 százaléka szeretné, ha jövő ilyenkorra hazatérnének az Afganisztánban harcoló katonák.

A szavazók 15 százaléka bizonytalan a kérdést illetően, 34 százalékuk szerint viszont egyelőre nem szükséges meghatározni a katonai misszió lezárásának menetrendjét.

Bár a republikánus szavazók hagyományosan támogatják az afganisztáni háborút, körükben is 37 százalékos az egy éven belüli kivonulást sürgetők aránya, míg fél évvel ezelőtt ez az arány csak 24 százalék volt. A demokraták 73 százaléka ért egyet a csapatkivonás tizenkét hónapon belüli befejezésével, míg a független szavazók 45 százaléka gondolkodik ugyanígy.

A kutatás szerint a megkérdezettek 27 százaléka hisz abban, hogy az afganisztáni háborút végül sikerként könyvelheti el Amerika, 31 százalék azonban úgy látja, a háború inkább bukásnak lesz tekinthető. Mindezek ellenére minden második válaszadó úgy látja, hogy az Egyesült Államoknak be kellett avatkoznia Afganisztánban. 34 százaléknyian látják úgy, hogy erre nem volt szükség, míg 16 százalék bizonytalan a kérdésben.

George W. Bush 2001 októberében rendelte el az Afganisztán elleni katonai támadást azzal az indokkal, hogy az országban rejtőznek a szeptember 11-ei terrortámadást elkövető al-Kaida tagjai. Jelenleg mintegy 100 ezer katona állomásozik a térségben. A teljes csapatkivonás 2014 előtt várhatóan nem fog megvalósulni.

(Forrás: ELTE Társadalomtudományi Kar hírlevél)