Előkerült Szekeres Imre: reménnyel tölti el Gyurcsány távozása
Záporoztak a kommentek a volt és jelenlegi politikusoktól, elemzőktől és influenszerektől, miután Gyurcsány Ferenc váratlanul lemondott DK-elnöki és frakcióvezetői posztjáról, s ezzel együtt képviselői mandátumáról. A reakciókat az Origo szedte össze.Schiffer András, az LMP volt társelnöke, egykori országgyűlési képviselő egyszerre gúnyolta az összeesküvés-elméleteket, illetve emlékezett meg Gyurcsány Ferenc néhány tettéről, amelyek miatt szerinte a volt pártvezető tiszteletet érdemel. Említette a nómenklatúrával való szembemenést (2002), Gyurcsány „politikai ösztönök” által vezérelt 2009-es lemondását, valamint a Demokratikus Koalíció mint országos párt felépítését.
Fekete-Győr András, a Momentum alapítója, akit a párt jelenlegi elnöke csúnyán leszidott, úgy fogalmazott, hogy „történelmi pillanat tanúi vagyunk”. Szerinte Gyurcsány ugyan megkésett, de fontos döntést hozott a rendszerváltás érdekében. „Van, amikor egyet hátra kell lépni, hogy kettőt léphessünk előre.”
Hont András újságíró a rá jellemző stílusban annyit írt: „Most szabadíthatok föl polcokat, hogy legyen helyük a kib*szott jó könyveknek a modern magyar baloldalról.”
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője „a globalisták újabb »kármentésének«” nevezte a lépést. Szerinte Gyurcsányt most „eltakarították”, hogy helyet csináljanak Magyar Péternek, aki – mint írta – „behódol Brüsszelnek”.
Szekeres Imre, az MSZP korábbi honvédelmi minisztere a HVG-nek nyilatkozva elmondta, Gyurcsány Ferenc visszavonulása önvizsgálat eredménye, ami szerinte tiszteletreméltó döntés. Szerintem Gyurcsány Ferenc áttekintette az eddigi pályafutását, és az önvizsgálat után arra a következtetésre jutott, hogy vissza kell vonulnia. Ez egy tiszteletreméltó döntés.
„Reményeim szerint a távozása lehetőséget ad a hazai baloldalnak, és erősíti az együttműködés esélyét is. Jövő tavasszal minden politikai formációnak el kell döntenie, hogy hajlandó-e együttműködni (…) a kormányváltás érdekében.”
Lamperth Mónika a HVG-nek azt mondta, meglepte Gyurcsány Ferenc visszavonulása, noha korábban már volt olyan időszak, amikor számított erre a lépésre. A volt belügyminiszter szerint a döntés korábban időszerűbb lett volna, például a 2024-es EP-választási vereség után. Úgy véli, a DK nem feltétlenül omlik össze Gyurcsány távozása miatt, mivel a párt szavazói sokszor Dobrev Klárával együtt tekintették őt egy politikai „brand” részének.