A Profession.hu önéletrajz-adatbázisában több mint 265 ezer, az elemzés szempontjából releváns fő szerepel, akik jellemzően az Eötvös Loránd-, és a Szegedi Tudományegyetemen, valamint a Debreceni-, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi-, illetve a Budapesti Gazdasági Egyetemen szerezték diplomájukat.

Hirdetés

A felmérésből kiderül, hogy

a munkaadók leginkább a mérnöki, a pénzügyi, könyvelői, illetve a gyártási, termelési szektorban kínált pozíciókat kötik felsőfokú végzettséghez. Ugyanakkor a diplomás munkavállalói oldalról nézve a marketing, média és PR, a cégvezetés, menedzsment, a HR és munkaügy, valamint a jogi területek számítanak a keresettebbeknek.

Fotó: ShutterStock/Andrey_Popov

A tájékoztatás szerint a diplomát elváró hirdetések aránya folyamatosan zsugorodik.

A cégek elvárásait illetően változnak a trendek, a fókusz a diplomával záruló tanulmányokról átkerül a jelöltek készségeire, attitűdjeire.

2020-ban még az összes hirdetés 34 százaléka fogalmazott meg felsőfokú végzettségre vonatkozó kritériumot, ám ez az arány a tavalyi évre már 21,5 százalékra csökkent, ami látványos visszaesésnek számít.

– A toborzó cégek igényei között egyre inkább teret kap a jelöltek motiváltsága, tanulási és fejlődési hajlandósága. Előtérbe kerül a potenciális kollégák személyisége, és hogy ez a karakter mennyire illeszkedik a cégkultúrához és a csapathoz. A dinamikusan változó környezetben ezek a készségek mindinkább nélkülözhetetlenné válnak, így az ezeket felmérő, készségalapú kiválasztás terjed – foglalja össze Tamaskovics Kinga, a Profession.hu megbízott HR-vezetője.

Korábban írtuk

Majd kiemeli, hogy bár a tendenciák átalakulásával egyes szakterületeken a személyes kompetenciák ellensúlyozhatják a diploma hiányát, ugyanakkor általánosságban elmondható, hogy a felsőfokú végzettség továbbra is olyan értéket jelent, ami mérvadó lehet a munkaerőpiacon, mert tájékozottságot, fejlett problémamegoldó képességet, összetett gondolkodást feltételez.

A bérigényekkel kapcsolatban a kutatás arra világít rá, hogy

a diplomás pályakezdők bérigénye folyamatosan emelkedik, jelenleg átlagosan nettó 383 ezer forint.

A legnagyobb kezdő fizetést, – nettó 400 ezer forint körüli összeget – a Budapesti Gazdasági-, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi-, illetve a Budapesti Corvinus Egyetemen frissen végzett egykori hallgatók kérik.

De az említett intézményekben legalább tíz éve végzett, tapasztaltabb munkavállalók fizetési igénye már megközelíti a havi nettó 700 ezer forintot.

A diplomásoknak szóló legtöbb álláslehetőség 2024-ben

pozícióarány az összes diplomához
kötött álláshirdetéshez viszonyítva
projektmenedzsment 5,5 %
gépészmérnök4,3 %
villamosmérnök 4 %
könyvelés3,9 %
kontrolling3,1 %
anyaggazdálkodás3 %
programozó2,8 %
banki értékesítő2 %
minőségbiztosítási mérnök1,8 %
folyamatmérnök 1,6 %