A kudarcot vallott háborús válságkezelés hatására az elszabaduló energiaárak nemcsak a lakosság, de az ipar számára is komoly problémákat okoznak. A lakosság életszínvonalára egyértelműen hatással lesz a sokszorosára emelkedett energiaár, így Európa-szerte tiltakozással zsúfolt őszre számíthatnak a kormányok. Főleg hogy kormányzati oldalról bicskanyitogató javaslatok születnek a valós problémakezelés helyett.

Hirdetés

Ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy a háború kitörése óta megbukott az olasz, a brit, a bolgár és az észt kormány, elemzői szemmel nézve a sor biztosan folytatódni fog – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Talabér Krisz­tián. A Nézőpont Intézet elemzőjét arról kérdezte a lap, hogy Orbán Viktor öt sürgető kihívás között utolsóként a gazdaság és az energia kérdéskörét nevezte meg tusványosi beszédében.

Talabér Krisztián elmondta, Nyugat-Euró­pa a háború kitörésekor elkövette azt a hibát, hogy nem stratégiai megfontoltságból, hanem érzelemből politizált. Oroszország legnagyobb exportcikkei közé tartozik a kőolaj és a földgáz, éves szinten dollárszázmilliárdokban mérhető az ebből származó bevétele. A nyugati világ egyéb tényezők mellett leginkább erre alapozta szankciós politikáját, azt gondolva, hogy a kieső bevételek majd gazdaságilag térdre kényszerítik és fizetésképtelenné teszik Oroszországot.

– Ez nem történt meg, ráadásul az orosz válaszlépések következtében az orosz valuta megerősödött, a nyugati tőkekivonás eredményeképp megjelentek a belpiacon az orosz alternatívák, ráadásul az energiahordozókat másodlagos pia­con értékesítették.

Korábban írtuk

Túlzás lenne azt állítani, hogy Oroszországot nem viselték meg a szankciók, de az biztosan állítható, hogy az országot egyáltalán nem kényszerítette térdre. Európa pedig korábban sosem látott energiaválságba sodorta magát a háborús válság félrekezelésével – magyarázta. Az elemző kitért rá, Nyugat-Európában a döntéshozók ma ahelyett, hogy alternatív csatornákon vagy forrásokon keresztül vásárolnának energiahordozókat, életmódtanácsokkal látják el a lakosságot.

Úgy vélekedett, a klímaberendezések és a fűtőtestek hőfokkorlátozása, a tisztálkodási normák újraírása biztosan nem tartoznak a hatékony és népszerű javaslatok közé. Gazdasági oldalról azt mondta, az energiahiány a termelés mérséklését fogja eredményezni, azaz felesleges munkaerő fog keletkezni, amelyet leépítésekkel és elbocsátásokkal fognak kezelni.

Leküzdeni a függőséget

Az energiafüggőséget kétféleképpen lehet leküzdeni. Az első iskola, hogy minden energiaigényt belpiacról fedezünk. Ez Magyarország esetében korlátozott, ugyanis nem áll rendelkezésünkre annyi energiahordozó, hogy ez teljesülhessen. Lehet azonban építeni az atomenergiára vagy a szél- és napenergiára.

Ezeken a területeken Magyarország keresi az utat, a hosszú távú tervek pedig optimizmusra adnak okot – ismertette a Nézőpont Intézet elemzője. Mint mondta, a második iskola az az, hogy Magyarország nem csupán egyetlen forrásból szerzi be energiaszükségletének nagy részét, azaz diverzifikál.

Nemcsak orosz vagy csak amerikai energiahordozókra épít, hanem a világ négy égtája felé épít ki energiaszállítási infra­struktúrát, illetve több különböző országnál köt le kapacitásokat.

Úgy vélekedett, energiabiztonsági szempontból az energia diverzifikálása a XXI. század egyik legfontosabb prioritása. Talabér Krisztián elmondta, Magyarország nagyon erős 2021-es évet zárt, az előző év gazdasági hatásai pedig még 2022-ben is érezhetően jelen vannak. Úgy véli, ez mindenképpen erős felhajtóerő, hatása látványos lesz a 2022-es gazdasági teljesítményben.

Ehhez viszont elengedhetetlen volt a válság előtti határozott és tudatos gazdaságpolitika.

A ­2022-es év az elemző szerint tehát még biztosan növekedést hoz, a bővülés mértéke azonban minden jel szerint mérséklődni fog.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.