Hans-Gert Pöttering 1945-ben született az alsó-szászországi Bersenbrückben. A jogot, filozófiát és történelmet végzett politikus az európai kérdésekkel a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) ifjúsági szervezetében kezdett foglalkozni, s gyorsan szóvivője lett a fiatalokat tömörítő szekciónak. Ezzel párhuzamosan tudományos munkatársként, majd oktatóként dolgozott az Osnabrücki Egyetemen. 1979 óta az Európai Parlament képviselője. Európai politikusként részt vett az EU-bővítési munkacsoportjának tevékenységében. Hans-Gert Pöttering 1994 és 1999 között az Európai Néppárt alelnöke volt, később frakcióvezetője, majd elnöke lett.

A konzervatív politikus nem először látogat Magyarországra, meghívott vendégként részt vett és felszólalt például a Fidesz–MPSZ XVI. kongresszusán 2002 decemberében. Ebben a beszédében többek között így fogalmazott: „Szájer József átadott nekem egy darabot az egykori vasfüggönyből, egy szögesdrótdarabot, amely régebben az önök határán húzódott, és tudjuk, hogy a magyar nép már akkor is a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság híve volt. Nos, átvettem szimbolikusan ezt a bizonyos darabot a szögesdrótból, és most azt kérem, azt várom, azt remélem, hogy Európában sose jöjjön létre többé fal, szögesdrót, vasfüggöny vagy aknamező.” A politikus hangsúlyozta, hogy a nemzeti identitás és az európaiság nem ellentétes egymással. „Igent mondhatunk az Önök nemzetére, a nemzeti himnuszra, és igent mondhatunk ezzel egyidejűleg Európára is” – jelentette ki Pöttering.

A politikus mostani látogatása több mint udvariassági vizit. Az Európai Néppárt az Európai Parlament legnagyobb frakcióval rendelkező formációja, amely az európai konzervatív, kereszténydemokrata pártokat tömöríti. Az, hogy az Európai Néppárt elnöke együttműködési megállapodást ír alá a Fidesz–Magyar Polgári Szövetséggel, bizonyítja, hogy a magyar polgári erő egyenjogú tagja az európai konzervatív pártok nagy családjának, bármit is sugalljon az európaiságra előszeretettel hivatkozó hazai baloldali propaganda. Hans-Gert Pöttering magyarországi programját persze nem lehet függetleníteni a júniusban esedékes európai parlamenti választásoktól. Nem mindegy ugyanis, hogy kik és hogyan képviselik hazánkat az EP-ben, és az sem mindegy, hogy a plénum legerősebb, legbefolyásosabb frakcióját tudhatják-e maguk mögött, vagy meg kell elégedniük kevésbé befolyásos támogatókkal.

Pöttering személyében nem súlytalan támogató áll tehát a hazai polgári erők mögött. Az EPP elnöke szigorú reálpolitikus, ragaszkodik például a kompetenciák tiszteletben tartásához, s a globalizált világban is mértékletesen ügyel a nemzeti szuverenitásra – bárkiről is legyen szó. Amikor például Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke egy kiáltványt tett közzé, amellyel beavatkozott az olasz belpolitikába (közös jelöltlistát javasolt állítani az EP-választásokra a Silvio Berlusconi koalícióját alkotó pártok ellenében), az Európai Néppárt elnöke megrótta Prodit, és felszólította, hogy maradjon az EU ügyeinél, mert „nincs szükség olyan bizottsági elnökre, aki az olasz soros elnökség kellős közepén beleavatkozik szülőhazája politikai életébe.” A magyarországi eseményeket sem csak udvariasságból követi figyelemmel. Bizonyítja ezt, hogy az Európai Néppárt frakciója egyhangú nyilatkozatban szólította fel a szocialistákat, hagyjanak fel a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és más független intézmények elleni támadásokkal.

Mint ismeretes, a közelmúltban több európai politikus kapott levélbombát. A címzettek között volt Hans-Gert Pöttering is, akinek brüsszeli irodájában lépett működésbe a robbanószerkezet. Az elnök egyik munkatársa nyitotta ki a küldeményt, amiből lángnyelvek csaptak elő. Pöttering egyébként a merényletkísérlet idején nem is tartózkodott Brüsszelben.

A Fidesz XVI. kongresszusán mondott beszédében az Európai Néppárt elnöke figyelemre méltó kijelentést tett: „Vannak Európában olyan országok, amelyek területe vagy lakosságszáma nagyobb, mint a magyaroké. De nem ez a fontos. A fontos egy ország szelleme. És ezek alapján kijelenthetjük, hogy Magyarország nagy ország.”

A jeles európai politikus üzenete azoknak is szól, akik mernek kicsik lenni.