Lélekemelő történelmi időutazássá válhat a nagysikerű sorozat helyszíneinek bejárása
Hunyadi János nyomában
Nemcsak izgalmas kaland, hanem a magyarok számára lélekemelő történelmi időutazás is Hunyadi János nyomába eredni.Ha még nem tudja, merre induljon a nyári szünetben, de nem vonzza a Balaton vagy a zsúfolt tengerpart, és inkább a magyar történelem emlékhelyeinek felfedezésével töltené az időt, akkor kiváló lehetőséget nyújt a Bán Mór regényei alapján készült nagysikerű Hunyadi-sorozat helyszíneinek bebarangolása. Cikkünkben összegyűjtöttünk hét úticélt, amelyek felfedezése garantálja a lelki feltöltődést, feledhetetlen élményt nyújt minden hazáját szerető és múltjára, őseire büszke magyar számára, s amik akár állomásai is lehetnek egy egyhetes, a Szerémséget, Délvidéket és Erdélyt is érintő utazásnak.
1. Újlak (Horvátország)
A borairól évszázadok óta híres Újlak, amely jelenleg a Nyugat-Szerémség igazgatási, gazdasági és kulturális központja, a török kor előtt a Balkán felé terjeszkedő Magyar Királyság egyik legnagyobb, körülbelül 10 ezer lakossal rendelkező városa volt. XIV. században épült várában rendezkedett be a kor egyik legnagyobb hatalmú magyar családja, az Újlaki család. Az erődítménynek ma csak a külső falai, bástyái láthatók. Végében magasodik a Kapisztrán Szent János-templom, ahova a névadót, Hunyadi János hű szövetségesét temették azután, hogy pestis következtében elhunyt. Üvegkoporsós sírja kihagyhatatlan látnivaló. Rajta kívül itt nyugszik még Újlaki Miklós magyar-horvát főúr, az ország egyik legnagyobb birtokosa és leggazdagabb embere és fia is. Érdemes megnézni a vár másik nevezetességét is, azt a XVIII. századi kastélyt, amelynek tulajdonosa 1945-ig az itáliai származású Odescalchi család volt, amelynek tagjai egykor Hunyadi oldalán harcoltak a törökök ellen.
2. Nándorfehérvár (Szerbia)
Az egykori nándorfehérvári vár, szerb nevén Kalemegdán-erőd széléről felejthetetlen kilátás nyílik a Duna és a Száva összefolyására. Itt találkozik egymással a Kárpát-medence és a Balkán-félsziget, ezért ez a vidék ősidők óta kiemelkedő stratégiai hely volt: több mint száz csata zajlott le itt. A középkori várból kevés maradt, a ma is látható részek főleg a XVIII. századi csillagbástyás, barokk kori erőd maradványai. Látványát legjobban Új-Belgrád felől élvezhetjük. Esti kivilágításban is nagyon szép. A magyar turisták számára legérdekesebb látnivaló a váron belül az 1456-os nándorfehérvári csata emlékét őrző, magyar feliratú Hunyadi-emlékkő. A vár körül sétaút vezet. Szintén magyar szívet melengető látványosság a Zimonyban (Belgrád városrésze) található Milleniumi Emlékmű, vagy más néven Hunyadi-torony, ami a törökverő hadvezér emlékműveként vált ismertté. Érdekesség, hogy a szerbek Trianon után is ezt a jellegét erősítették, s a mai napig Sibinjanin Janko tornyaként emlegetik.
3. Galambóc vára (Szerbia)
Az 1920-ig a történelmi Magyarország déli határát képező vadregényes Al-Duna partján emelkedő várak egyike a galambóci, amelyet a 2010-es években gyönyörűen felújítottak. Páratlan környezetben fekszik a Duna áttöréses völgyszakaszában, a Vaskapu-szoros bejáratánál. Folyamatos küzdelem zajlott érte a magyarok, a szerbek és a törökök között. Az egyre erősödő török fenyegetés hatására Zsigmond királynak sikerült megállapodnia a vár akkori kapitányával, Brankovics Györggyel, hogy az erődítmény magyar tulajdonba kerüljön. Ennek tényleges bekövetkezte előtt azonban Brankovics bosszút állt: 12 ezer aranyért eladta a törököknek a várat, amire válaszul Zsigmond hadjáratot indított, hogy megszerezze azt. Az ostrom azonban kudarcba fulladt, ráadásul az uralkodó élete is veszélybe került. Arany János balladája szerint Rozsgonyi István temesi főispán hősiesen küzdő felesége mentette ki a bajból. A vár azonban török fennhatóság alá került. Később Kinizsi Pál foglalta vissza.
4. Szendrő vára (Szerbia)
Szerbia, sőt, az egész Duna mente legnagyobb középkori vára a Belgrádtól alig 50 kilométerre található szendrői vár. Környezete sajnos meglehetősen lehangoló, az építmény viszont annál szebb látványt nyújt. 1430-ban építtette Brankovics György szerb despota a szerb állam ideiglenes fővárosaként a magyarok által elfoglalt Nándorfehérvár pótlására. Falai között raboskodott a rigómezei csata elvesztése után Hunyadi János és Hunyadi László, és itt hunyt el Mátyás király kiváló hadvezére, Kinizsi Pál 1494-ben. Falai között házasodott össze Brankovics György legfiatalabb lánya, Katalin és a magyar főúr, Cillei Ulrik. 1459-ben került török kézre. Az északkeleti sarkában álló egykori királyi palota épségben megmaradt, ma is látogatható.
5. Kazán-szoros (Szerbia/Románia)
Bár a Hunyadi-sorozatban konkrétan nem szerepel, kihagyhatatlan látnivaló a törökök elleni harcok során is stratégiai jelentőségű Vaskapu. Galambóc után kezdődik a Vaskapu Nemzeti Park, amely Európa legnagyobb szurdokvölgyét öleli körbe. Leglátványosabb szakasza a több száz méter magas sziklákkal szegélyezett, de mindössze 150 méter széles Kazán-szoros. Kontinensünkön ez a legmélyebb folyómeder. Ez teszi lehetővé, hogy a Duna az óriási víztömegével ezen a szűk átjárón is képes legyen átverekedni magát. Széchenyi Istvánnak és Baross Gábor egykori közlekedési miniszternek köszönhető, hogy az év 365 napján hajózható. A folyószabályozás eseményeit a szoros mentén emléktáblák örökítik meg. Autóval utazók számára egyedül a román oldalon lévő Baross Gábor emléktábla látható. A Széchenyi-tábla a Vaskapu erőmű építésekor víz alá került, Decebal dák király sziklába faragott, monumentális arcképét viszont nem lehet figyelmen kívül hagyni. A Kazán-szoros szépségét leginkább hajón utazva élvezhetjük.
6. Vajdahunyad vára (Románia)
Erdély legmonumentálisabb és legszebb várkastélya a nemrégiben megújult, a tatárjárást követően épült Vajdahunyadi vár, a Hunyadi család egykori otthona. Hunyadi János apja, Vajk kapta katonai szolgálataiért Zsigmond királytól. Sajnos a környezete talán még lehangolóbb, mint Szendrő váráé, ugyanis egy ipartelep és az ott dolgozó munkások szocializmusban épült tömbházai veszik körül. Az épület maga azonban szemet gyönyörködtető. Hunyadi halála után özvegye, Szilágyi Erzsébet reneszánsz ízlés szerint bővíttette ki, ekkor épült az északi épületrész udvarán látható Mátyás-loggia, Mátyás király egykori lakosztálya. Későbbi tulajdonosa Bethlen Gábor fejedelem volt. Az 1870-es években Steindl Imre és Schulek Frigyes tervei alapján restaurálták. Ez a vár szolgált mintául az 1896-os millenniumi ünnepségek részeként a Városligetben épült Vajdahunyadvár megmintázására. Napjainkban szinte teljes épségében fogadja a látogatókat.
7. Gyulafehérvár (Románia)
Az Erdélyi Fejedelemség egykori fővárosa Gyulafehérvár. Itt található Erdély legnagyobb erődítménye, amelynek egyik legszebb eleme a Szent Mihály-székesegyház, a történelmi Magyarország egyik leggyönyörűbb katedrálisa. A legkeresettebb látnivaló itt Hunyadi János faragott szarkofágja. Kétoldalt fia, László és testvére, ifj. Hunyadi János nyugszik. Ide lett eltemetve János Zsigmond, az első erdélyi fejedelem, anyja, Izabella királyné és 2016-ban Márton Áron, a XX. század legnagyobb hatású erdélyi püspöke is. A korábban elhanyagolt várnegyedet a közelmúltban gyönyörűen felújították. Érdemes minden szegletét bejárni.