Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Hirdetés

A hírportál szerint a köztársasági elnök Nagy Gábor Bálintra irányuló jelölése nemcsak a közvéleményt, hanem a jogászszakmát is alaposan meglepte. Az alaptörvény tizennegyedik módosítása is azt sugallta, hogy a következő legfőbb ügyészt az új szabályoknak megfelelően nem az ügyészek közül választják.

Nagy Gábor Bálint a Budapesti Baár-Madas Református Gimnáziumban érettségizett 1995-ben. 2002-ben szerzett jogi diplomát Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PPKE), 2006-ban pedig jogi szakvizsgát tett. Emellett két abszolutóriuma is van: az elsőt a Budapesti Corvinus Egyetem jogász-közgazdász, a másodikat a PPKE Doktori Iskolájának PhD-képzésén szerezte. 1999-ben egy évig nemzetközi jogi tanulmányokat folytatott a Helsinki Egyetemen. Jól beszél angolul, de van latin és finn nyelvvizsgája is.

2007–2011 között a Pesti Központi Kerületi Bíróságon volt büntetőbíró, majd egy nagy ugrással kirendelt ügyész lett a Központi Nyomozó Főügyészségen. 2012 óta a Legfőbb Ügyészség a munkahelye: hét és fél évig ügyészként büntetőbírósági ügyekkel foglalkozott, 2020-tól megbízott osztályvezető, tavaly december óta pedig főosztályvezetőként Polt Péter közvetlen munkatársa, kabinetfőnöke lett.

Kollégái lelkiismeretes, felkészült büntetőjogi szakembernek tartják, akit leginkább a technokrata stílus jellemez.

Az Index felidézte, hogy bár a jelölt Polt Péter bizalmi munkatársa volt, politikai múltja nincs. Ügyészként van szakmai elismertsége, például a lúgos orvos ügyében ő képviselte a vádat, és kitűnő vádbeszédet mondott. Nagy Gábor Bálint szakmai alapon akár az ellenzék bizalmát is élvezheti.

Korábban írtuk

Nagy Gábor Bálint megválasztásáról szerdán szavaz a parlament.

A teljes cikk az Indexen olvasható.