Arról a Málenkij Robot Emléktúráról van szó, amelyet egy, a Dunakanyarban élő történelemtanár, Kosztra Gábor talált ki és szervezett meg. Ez tulajdonképpen egy 134 kilométer hosszú zarándoklat, amely a Dunakanyarról indul, és Kál-Kápolna vasútállomásánál fejeződik be. Célja az emlékezés, a konkrét, nyolcvan évvel ezelőtti elhurcolások felidézése, amit a Dunakanyarban főként három, svábok által is lakott település, Zebegény, Nagymaros és Kismaros szenvedett meg elsősorban. Tudni kell, hogy a Magyarországot elfoglaló Vörös Hadsereg kifejezetten vadászott a német, vagy éppenséggel németes nevű emberekre, sokan megjárták közülük a szovjetunióbéli fogoly- és munkatáborokat. Férfiak, nők, adott esetben kamaszok egyaránt.

Hirdetés

Úgy tudjuk, Kosztra Gábor személyes kötődése okán indította el a kezdeményezését, felesége nagyszüleit is elhurcolta nyolcvan évvel ezelőtt a Vörös Hadsereg a Dunakanyarból, 1945 januárjában.

Egy gyalogtúráról van szó, az idei volt a tizedik a sorban. Három nap alatt teszik meg a résztvevők a távot, a zarándoklat utolsó akkordja mindig az, amikor koszorút helyeznek el a Kál-kápolnai vasútállomás előtt lévő emlékműnél. (Ezen az állomáson vagonírozták be a szovjetek a lefogott embereket.) Összesen 24 települést érint a zarándoklat, amely több helyen is megáll, és rövid emlékezést tart, ezen a helyiek is részt vesznek. Mindösszesen 200 fő csatlakozott a túrázókhoz, a teljes távot körülbelül 40 fő tette meg. Természetesen a Nemzeti Emlékezet Bizottsága is képviseltette magát a túrán, amely nemcsak egyszerűen emlékezés volt, de olyan esemény is, amely segít szembenézni a magyar történelem nehéz pillanataival, például a trianoni békediktátummal, az 1945-ös elhurcolásokkal és az 1956-ot követő kádári bosszúval.

Korábban írtuk