Kampány a hamisított és illegális növényvédő szerek forgalmazása ellen
Közös kampányt indítanak az illetékes szakmai szervek és szervezetek az illegális forrásból származó növényvédő szerek keresletének a visszaszorítása érdekében.
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH), a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, valamint a Gabonatermesztők Országos Szövetsége közös 2011. április 7-i sajtótájékoztatójukon jelentették be, hogy a Növényvédőszer- és Műtrágya Kereskedők Szakmai Egyesületével és a Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetségével is együttműködve kampányt indítanak, amelyben a mezőgazdasági termelők és a fogyasztók figyelmét szeretnék felhívni az illegális és hamisított növényvédő szerek veszélyeire.
Jordán László, az MgSzH elnökhelyettese elmondta, hogy 55-60 milliárd Ft-ra becsülhető a növényvédő szerek piaca, amelynek körülbelül 2 százalékát teszik ki az illegális és hamis szerek, ez mintegy 1 milliárd Ft kárt jelent a legális értékesítésben résztvevőknek.
A hamisított szerek veszélyesek a környezetre, a termesztett növényekre, a mezőgazdaságban dolgozó felhasználókra és a fogyasztókra is, hiszen a hamisított termékeket nem vizsgálta meg hatóság, összetételük ismeretlen, és ezek a toxikus anyagok az élelmiszerláncba kerülve károsíthatják az emberek egészségét. Volt példa olyan hamisításra, amikor búzadarát vagy kakaóport értékesítettek növényvédő szerként, de olyan eset is előfordult, amikor gombaölő szerként eladott készítményben gyomirtó hatóanyagot találtak.
A szakemberek azt tanácsolják a termelőknek, hogy csak ellenőrzött helyről vásároljanak, kerüljék a feltűnően olcsó ajánlatokat, valamint gyanú esetén kérjék ki növényvédő mérnök tanácsát, illetve jelentsék az esetet a növényvédelmi hatóságnál. A növényvédelmi munkák kezdetére időzített kampányuk keretében egy reklámfilmmel, és a témáról szóló beszélgetés-sorozattal kívánják felhívni a termelők figyelmét a hamis szerek veszélyeire.
(HENT hírlevél)