Katasztrófával járna a mezőgazdaság számára Ukrajna gyorsított uniós tagsága
Ukrajna uniós csatlakozásának mezőgazdaságra gyakorolt negatív hatásairól is szó volt napirend előtt kedden az Országgyűlésben.Jakab István (Fidesz) Ukrajna gyorsított uniós tagságának mezőgazdaságra gyakorolt negatív hatásait részletezve többek arról beszélt, hogy Ukrajna szántóterülete 33 százaléka az EU 27 tagállama összterületének. Kitért arra, hogy a GMO-termékek kapcsán semmilyen törvényt nem tartanak be Ukrajnában és olyan növényvédő szereket használnak, amelyeket már 10-20 éve kitiltottak az unió területéről. A gyorsított csatlakozás a növényi és takarmányolaj szempontjából is katasztrofális helyzetet idézne elő – mutatott rá.
Összegzése szerint a piacainkat teljesen tönkre verve, a polgárok egészségét kockáztatva úgy lennének az EU tagjai, hogy közben megtapasztalnánk, hogy milyen a terrorizmus és a korrupció. Szerinte az uniós gazdák nem voltak és a jövőben sem lesznek hajlandóak ezt finanszírozni.
Nagy István: Semmilyen uniós jogszabály nem vonatkozik az ukránokra
Nagy István agrárminiszter válaszában kiemelte: Ukrajna gyorsított eljárásban történő, minden előkészítés nélküli felvétele katasztrófához vezetne. Semmilyen jogszabály, előírás, ami az unió gazdaságára vonatkozik – a termőföldtől az asztalig – rájuk nem vonatkozik. Ez komoly veszélyt jelent a magyar és európai mezőgazdaságra és a tagállami fogyasztókra egyaránt.
Az agrártámogatások rendszere a mostani formában nem lenne működtethető. Azt teljesen át kellene alakítani és mivel az ukrán mezőgazdaság ötödét tenné ki területe alapján az uniós agrártermelésnek, messze a legnagyobb résszel bírna az összköltségvetésből.
A magyar embereknek joguk van tudni a csatlakozás veszélyeiről és joguk van a véleményüket elmondani. Ezért indították a véleménynyilvánító népszavazást – jelezte.