Kásler Miklós a sajtótájékoztatón azt mondta, az onkológiai intézet fejlesztése nemcsak a betegek gyógyulása miatt rendkívül fontos, hanem az intézet fejlesztése az országos onkológiai képzésben, továbbképzésben is hangsúlyos szerepet kap, valamint a „nemzetközi helytállást” is biztosítania kell.

Hirdetés

A jelenlegi fejlesztések az onkológiai diagnosztika és a terápia több területét is érintik – tette hozzá, kiemelve azt a mammográfiai készüléket, amely a képalkotáson kívül szövettani mintavételre is alkalmas.

Ezen túl tömegspektrométer, génszekvenáló készülék, három operációs torony, operációs mikroszkóp, ultrahangkészülékek, MR-készülék és 3D-s röntgenberendezés is gazdagítja az intézet műszerparkját – ismertette a miniszter.

Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója a beszerzett eszközöket bemutatva azt mondta, a pályázaton elnyert pénzt a daganatok diagnózisához, a minimális invazív sebészet szélesebb körű alkalmazásához szükséges beszerzésekre, és a sugárterápiás eszközpark korszerűsítését elősegítő beruházásra fordítják.

Hozzátette: a nagy értékű eszközbeszerzés is hozzájárul a nemzeti rákellenes program fő célja megvalósításához, a daganatos halálozás csökkentéséhez. A pályázat lezárása szeptember 30.

Pokorni Zoltán (Fidesz-KDNP) XII. kerületi polgármester lenyűgözőnek nevezte az onkológiai intézet eszközfejlesztését és a kerületben lévő országos intézetek, klinikák fejlesztéseit.

Az egészségügyi béremelésekről szólva azt mondta, azokat jelentős lépésnek tartja, és fontosnak nevezte, hogy a kormány az eszközbeszerzéseknél is lépést tart a világ színvonalával. Pokorni Zoltán az onkológiai intézettel összefüggésben felvetette a nehézkes parkolást, amit ott dolgozók, a betegek és a betegeket látogatók visszatérő problémájának nevezett.

Hangsúlyozta: a nagy, központi fejlesztéseknél fontos a takarékosság, de hogy mindig „lehúzzuk a parkolásra szánt költségeket, az hosszú távon nem fenntartható”. Példaként az Országos Gerincgyógyászati Központot említette, ahol 250 férőhelyes mélygarázst létesítenek az új épület alá.

Pokorni Zoltán a városrész egészségügyi ellátásáról beszámolva elmondta, az elmúlt hat évben sikerült majdnem az összes felnőtt és házi gyermekorvosi rendelőt felújítani és új eszközökkel felszerelni. A Szilágyi Erzsébet fasor elején lévő épület felújítása jelenleg is tart, de reményeik szerint nyár végére, őszre elkészülnek ezzel a rekonstrukcióval is. Ezekben a beruházásokban nagy szerepet játszott az Egészséges Budapest Program kerületre eső anyagi része – tette hozzá.

Közölte: még ebben az évben szeretnék tovább bővíteni a betegelőjegyzési informatikai rendszert, amelyhez eddig három háziorvosi telephely csatlakozott. A tervek szerint ezt a rendszert össze kívánják kötni a Kútvölgyi úti szakrendelővel is.

Korábban írtuk