A mostani kormánnyal nem fogják feltörölni a padlót – jelentette ki Orbán Viktor hétfőn, napirend előtti felszólalásában a parlamentben. A miniszterelnök elmondta, a kormány december 23-a óta 68 kormányrendeletet, 32 kormányhatározatot és 76 miniszteri rendeletet adott ki, 13 törvényjavaslatot nyújtott be. Jelenleg 23, a kormány által készített törvényjavaslat várakozik, ebből 11 érdemi tárgyalást igényel, 12 nemzetközi szerződés kihirdetéséről szól. Hozzátette, január 1-jén hazánk átvette az uniós soros elnökséget, és február 14-ig 32 uniós rendezvényt bonyolítottak le, amelyből négy miniszteri szintű találkozó volt. Bemutatták az elnökségi programot, amit minden képviselő pártállástól függetlenül támogatott és elismerését fejezte ki, s az ország vezetése a jövőben folytatja az uniós elnökségi program megvalósítását.

A kormányfő megjegyezte, Magyarországot támadás érte a médiatörvénnyel kapcsolatban, de a kormány ezt visszaverte, a támadók érveit nevetségessé tette. Orbán Viktor szerint vége van annak a korszaknak, amikor hazugságokkal eljátszották Magyarország nemzetközi megbecsülését, s hazánk egyetlen országtól sem fogad el kioktatást.

A belpolitikára kitérve a kormányfő elmondta, az ország lakosságának 97 százaléka úgy döntött, áttért az állami nyugdíjrendszerbe, ezért a kormány a következő lépésben garantálja ennek hosszú távú fenntarthatóságát.

– Január elsejétől a nők életkortól függetlenül, negyven év után nyugdíjba vonulhatnak, visszaállítottuk a hároméves gyest, megnyíltak a kormányablakok, és létrejött a Nemzeti Adó- és Vámhivatal – sorolta Orbán Viktor. Az adórendszerrel kapcsolatban a miniszterelnök elismerte, számos magántársaságnál bércsökkenést tapasztaltak az emberek, amit a kormány nem fogadhat el.

– Az új közteherviseléssel senki nem járhat rosszabbul – fogalmazott. Hozzátette, az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal is tárgyaltak a 2011-es bérekről, ennek eredményeképpen 6,1 százalékot emelkedett a minimálbér, és 5 százalékot a garantált bérminimum.

Orbán Viktor szerint a kabinet kilenc hónap alatt többet ért el, mint amennyit az előző kormány nyolc év alatt. Mint fogalmazott, lerakták az alapokat, ideje megkezdeni a ház építését.

Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezetője úgy látja, Orbán az alkotmányozásba menekül valódi program megvalósítása helyett. Pártja szerint sajnálatos, hogy nem esett szó a devizahitelesek megmentéséről, sem a közbiztonságról. Vona szerint Magyarországon összeomlott a közbiztonság, és ezt nem a Jobbik, hanem az emberek mondják. Hozzátette, az elmúlt hónapokban Magyarország berendezkedett a csapdahelyzetbe, igaz, a Gyurcsány-kormányhoz képest humánusabban.

Schiffer András, az LMP frakcióvezetője elmondta, nem csodálkozni kellene azon, hogy sokan kevesebbet keresnek az szja-módosítás hatására, hanem a szabályozást kellene visszavonni. Schiffer szerint a most megvalósított adóátrendezés ugyanis azt jelenti, hogy a jómódúak fizetnek kevesebb adót és ez egyúttal az importfogyasztás növelését vonja magával, amit perverz újraelosztásnak nevezhetünk.

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője úgy fogalmazott, Orbán beszéde miniszterelnöki székfoglalónak tűnt, hiszen csak vágyakat fogalmazott meg és nem cselekvésekről számolt be. Sokan vártak a kétharmados többség elnyerésére, mert úgy vélték, így megvalósíthatóak lesznek a jelentős átalakítások. Ezek a választók azonban csalódtak, drágább devizahitelek, rekord benzinár és káros adóváltozások jellemezték Orbán eddigi regnálását az MSZP szerint. A miniszterelnök által elmondottakból nem látható semmilyen megoldás, ezért Orbán vagy nem tudja, merre vigye az országot, vagy csak nem meri beismerni, hogy négy évig hazudott a választóknak, mert nem létezik fájdalommentes út, amely kivezet a válságból.

Orbán Viktor viszontválaszában elmondta, már ismertette azokat a változásokat, amelyeket megvalósítottak, beleértve a nők 40 éves munkaviszonyát követő nyugdíját, a gyes megváltoztatását, a kilakoltatási moratóriumot, a NAV létrehozását, az Audi-beruházást. Leszögezte, a kormány tudja, mit csinál. A miniszterelnök kijelentette, megmentették Magyarországot az összeomlástól, stabilizálták a helyzetet, új alkotmányt fogadnak el, megalkotják a kétharmados törvényeket és újjászervezik a fontos szektorokat.

A közbiztonsággal kapcsolatban a kormányfő kifejtette, az ország közbiztonsága javult. Mint mondta, nem igaz, hogy Magyarország nem képes kikerülni az adósságcsapdából és nincs más út, mint az adósság visszafizetése. Az adósság átrendezése ugyanis csak elodázza a problémákat és a fizetésképtelenséget kockáztatja. A 250 milliárd forintos stabilitási alappal kapcsolatban Orbán Viktor elmondta, ennek célja a rendkívüli nemzetközi krízisek elleni védelem. Szerinte azért kellett kivetni a válságadókat, hogy megfelelő tárgyalási pozícióval rendelkezzen a kormány. Ezzel a kabinet megmutatta, szükség esetén további kötelezettségvállalásra kényszeríti a cégeket.

Szencz Dóra