A kormányzati portálon azt írták: a gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 1209129, az aktív fertőzöttek száma pedig 191312-re emelkedett. Kórházban 2921 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 176-an vannak lélegeztetőgépen.

Az omikron és a február 15-étől életbe lépő oltási igazolvány miatt is érdemes kihasználni az oltási akciót, amely csütörtökön, pénteken és szombaton folytatódik – írták a közleményben.

Hirdetés

A központi oltópontokon továbbra is öt vakcina közül lehet választani, emellett a háziorvosok is tartanak oltási akciókat a rendelési időben végzett oltásokon túl; a hétvégi oltási akciónapokra külön térítésre jogosultak.

Már kérhető a negyedik oltás is, akár az oltási akciók keretében is – közölték a kormányzati oldalon. A negyedik oltást felnőttek kérhetik, ha a harmadik oltás beadása óta már eltelt négy hónap.

Az olthatóság megítélése érdekében az oltóorvos szükség esetén konzultálhat a kezelőorvossal és/vagy a háziorvossal. Az oltóanyag-választás minden esetben az oltóorvos feladata, aki a pácienst ismerve, a szakmai szempontok alapján dönt. Általános ellenjavallata egyik kombinációnak sincs.

Azok az oltatlanok, akik átestek a fertőzésen, várakozási idő nélkül, a betegségből történt felgyógyulás után olthatók – jelezték.

Fertőzöttek, gyógyultak, elhunytak és beoltottak száma

Hozzátették: az 5-11 éves gyermekek oltása továbbra is csak előzetes időpontfoglalással lehetséges a kórházi oltópontokon vagy a házi gyermekorvosoknál.

Felhívták a figyelmet arra, hogy az átoltottság további növelése és a járvány újabb hullámai elleni védekezés érdekében február 15-étől oltási igazolvánnyá alakul a védettségi igazolvány, az erről szóló kormányrendelet csütörtökön megjelent a Magyar Közlönyben.

Csak az oltottaknak lesz érvényes az igazolványuk. Az, aki nincs beoltva, akkor sem lesz jogosult az oltási igazolványra, ha átesett a fertőzésen, az esetleg meglévő, a fertőzésen átesettségre kiadott védettségi igazolványa pedig elveszíti érvényességét – írták.

Hangsúlyozták: az igazolvány a második oltást követően hat hónapig lesz érvényes, ezután az érvényesség – főszabály szerint – csak a megerősítő harmadik oltás után lesz meghosszabbítva. Ha valaki két oltást követően lesz fertőzött, akkor a fertőzés igazolásától számított 6 hónapig lesz érvényes az igazolványa.

A megerősítő harmadik oltás felvétele után az igazolvány korlátlan időre lesz érvényes. A jelenlegi védettségi igazolványok cseréjére nincs szükség, a QR-kód alapján lehet majd ellenőrizni az okmány érvényességét – közölték.

Korábban írtuk

A kormányzati oldalon megjegyezték, az egészségügyi intézmények és a tömegközlekedés mellett továbbra is maszkot kell viselni az üzletekben, a bevásárlóközpontokban, a postákon, az ügyfélszolgálatokon, a színházakban, a mozikban, a múzeumokban és a sportrendezvényeken. A beltéri kulturális és egyéb rendezvényeken, az edzőtermekben, az uszodákban, a fürdőkben, valamint a vendéglátó üzletekben pedig az ott dolgozóknak kötelező a maszkhasználat.

Az átoltottság növelése érdekében a munkáltatók előírhatják az oltás felvételét dolgozóiknak. Az állami szférában elvárt az oltás felvétele, az önkormányzatoknál a kérdésben a polgármesterek dönthetnek. A dolgozóiknak oltást előíró vállalatok a megyei oltási munkacsoportoktól is kérhetnek vakcinát, ez esetben az üzemorvosok is elvégezhetik az oltást – írták.

A koronavirus.gov.hu oldal térképe szerint eddig Budapesten (259189) és Pest megyében (201266) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén (83278), Hajdú-Bihar (76010), Bács-Kiskun (74879), Győr-Moson-Sopron (74202) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (73417). A fertőzéssel legkevésbé érintett megye továbbra is Tolna (29824).

Hatósági házi karanténban 25782-en vannak, a mintavételek száma 9794753.